brezilya-sahil-lezzetleri-peynir-izgara

Soğuk Havadan Sıkılanlara Uçak Bileti Aldırtacak 8 Brezilya Lezzeti

Favorilerime
Ekle

Kışın ortasında yazın hayalini kurarken Brezilya’da yazın ta kendisini yaşayan şanslı bir topluluk var. Sadece mevsimleri değil, yeme içme alışkanlıkları da bizimkine hiç benzemeyen Brezilya’nın plajlarının ise ayrı bir kültürü var. Şu soğuk havada orada olmak için neler vermezdik.

Buralarda, yarı müstehcen olarak anılan Brezilya milli plaj giysisi bikiniler, Türk erkeklerinde görmeye alışkın olmadığımız – ve hatta görmediğimiz için sevindiğimiz- slip mayolar Brezilya topraklarındayken insanın gözüne hiç batmıyor. Eğlenceyi ve sporu bir hayat tarzı haline getirmiş Brezilyalılar balık etli olsalar bile bir şekilde fit gözükebiliyorlar. Bu fitliğin altında Kuzey Avrupa ülkeleri gibi az ve sağlıklı yemek olmadığıysa kesin.

İşte Brezilyalıların plajlarda bol bol tükettikleri çok kalorili 8 yiyecek.

Tabii ki hindistan cevizi

Dalından yeni koparılmış, bir “balta” ile üç hamlede kesilmiş, dilerseniz içtikten sonra kırdırıp kabuklarının içini de yiyebileceğiniz yeşil hindistan cevizleri.

Peynir ızgara (Sadece peynir, ekmeksiz...)

Elde taşınabilir mini bir mangalda çöp şişe takılmış hellimden hallice bir peynir. Her an sıcak, her plajda yanınızda.

Karides kızartma (Evet güveç değil kızartma)

Omuzlarında dev plastik kutular taşıyan Brezilyalılar her plajda ansızın belirebilir. Bu kutuların içinde ise evlerinde kızartıkları karidesler... Şişe takılmış kabuklu ve kızarmış karidesler sadece Brezilya kumsallarında.

Biscoito de polvilho (Ağızda yok olan özel Brezilya atıştırmalığı)

Özellikle otobüs terminallerinde, mahalle bakkallarında ve plajda... Biscoito hep yanınızda. Önce tadı bir garip gelecek, sonra alışacak, birkaç gün sonra arayacaksanız.

Esfiha (Bir nevi mini pizza)

Ispanaklı, kıymalı, peynirli... Okyanusla boğuşmaktan yorulduğunuz her anda elinde esfiha dolu tepsi olan biri yanınızda bitebilir kaçırmayın.

Mango, papaya (Bir Türk'e göre çok değişik, Brezilyalı'ya göre en sıradan meyveler)

Brezilya’da güneşin altında yatarken yanınızdan sürekli sıcak bir şeyler satan birileri geçecek. Bu yüzden arada bir ortaya çıkan meyveciyi sakın kaçırmayın. Soyulmuş ve dilimlenmiş mangodan daha iyisi soyulmuş, dilimlenmiş ve soğuk mangodur herhalde.

Mate (Buz gibi soğuk mate çayı)

Güney Amerika’nın en önemli nimetlerinden mate hem sıcak hem de soğuk tüketilebiliyor. Taze çayı evde yapması ayrı keyifli, plajda yanınıza gelen dev mate termoslarından alıp soğuk içmesi ayrı keyifli.

Acareje (Fast food'un Brezilyalısı)

http://naoseicozinhar.com/ | naoseicozinhar.com

naoseicozinhar.com

Brezilya’nın özellikle kuzey doğusuna münhasır, karidesli - tabii ki yağda kızartılan- başka bir atıştırmalık. Börülce püresi, zencefil ve sarımsakla yapılan hamuru pişi misali kızarttıktan sonra içine karides, domates, kaju ezmesi ekliyorlar.

E tabii bu kadar zahmetli olunca da siz güneşlenirken ayağınıza getirmiyorlar da hemen yanınıza tezgahı kuruyorlar. Size sadece kalkıp satın alması kalıyor.

Yemek.com Brezilya muhabiri bildirdi. Afiyet olsun, güneşiniz bol olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?