domates-kalp-seklinde-tansiyon

Tansiyon Sorunu Olan Herkes Bilmeli: Yüksek Tansiyonu Ne Düşürür?

Favorilerime
Ekle

Tansiyon sözü başlı başına düşünüldüğünde hastalığı çağrıştırsa da aslında tansiyon, hepimizde olan bir durum. Çünkü tansiyon en kısa tanımıyla kan basıncı demek.

Ancak durum "Tansiyonum düştü", "Tansiyonum oynuyor", "Tansiyonum çıktı" gibi sözlere gelince iş değişiyor. Çünkü tahmin edeceğiniz ve defalarca kere gözlemlediğiniz üzere kan basıncının dengesinin bozulması hiç de sağlıklı sonuçlar doğurmuyor.

Ama hemen endişelenmeyin, çünkü tansiyon ile ilgili yaşanan bu denge sorunlarının tedavisi mümkün. Sağlıklı beslenme ve pratik uygulamalarla tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

Küçük bir not: Eğer tansiyonunuzu ölçtürdükten sonra çıkan sonucun ne anlama geldiğini tam olarak bilemiyorsanız şunu bilmenizde fayda var. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği limitlere göre normal tansiyon 12/8. Büyük 13.5, küçük 8.5 üzerine çıktıysa bu normal tansiyondan çıkıyor ve hipertansiyon olarak değerlendiriliyor. Büyükte 12-13.5 arasıyla küçükte 8-8.5 arası ise pre-hipertansiyon sayılıyor.

Akıllardaki sorular bir bir cevap buluyor: Tansiyon nedir, tansiyonu neler düşürür?

domates-kalp-seklinde-tansiyon

Tansiyon, atardamarların içindeki basıncı ifade eder. Kanın damarlarda gezinmesi için basınca ihtiyacı vardır. Bu basınç sayesinde, kan vücuttaki tüm organ ve dokulara taşınır. Böylece organ ve dokular, hayati faaliyetlerini sürdürür.

Normal tansiyonun limitlerine göre tansiyonun düştüğünden ya da yükseldiğinden bahsedilir ancak herkesin bünyesi farklı ve değerlendirme buna göre yapılmalıdır. Kişinin yaşı, sağlık durumu ve kullandığı ilaçlara göre tansiyon ölçüsü değişebilir.

Kişinin tansiyon ölçümünün genelde düşük çıkması, belirli bir düzeye kadar sorun teşkil etmez. Genellikle normalin biraz altında olan tansiyon, kalp damar hastalıklarından uzak bir yaşam sürdürmek anlamına gelir. Korkulması gereken durum hipertansiyondur (yüksek kan basıncı). Bunun teşhisi, büyük tansiyonun 14’ten büyük, küçük tansiyonun da 9’dan yüksek olduğu durumlarda konulabilir.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir: Tansiyonu düşüren yiyecekler

 • Kakao
 • Muz
 • Kudret narı
 • Patates
 • Kereviz
 • Domates
 • Kavun
 • Çilek
 • Havuç
 • Kayısı
 • Tansiyonu düşürebilmek için öncelikle yemeklerinizdeki tuzu azaltmak hatta tuzu hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Aşırı kahve ve çay tüketiminden, alkol kullanımından kaçınılmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmeli, karbonhidratlar yerine tam tahıllı ürünlerin kullanımı alışkanlığa dönüştürülmelidir.

  Özellikle tansiyonunuzun yükseldiğini fark ettiğinizde, bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Ayrıca sarımsak da tansiyonu düşürücü, dengeleyici özelliğe sahip bir yiyecektir.

  Hipertansiyona iyi gelen farklı yiyecekleri ve nasıl iyi geldiklerini öğrenmek için Damarların Üzerindeki Baskıyı Hafifleterek Hipertansiyona İyi Gelen 10 Yiyecek yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

  Bunları bilmek önemli: Düşük tansiyonun nedenleri

  todayifoundout

  todayifoundout

  Düşük tansiyon (hipotansiyon), uzun vadede bir sorunun göstergesi olabilir. Birçok kişide gözlerde kararma ve bayılma olarak kendini gösterir. Düşük tansiyon vücudun susuz kalması gibi basit sebeplerden ciddi dahili ve cerrahi rahatsızlıklara kadar uzanabilir.

  Böbrek üstü bezinin az çalışması, elektrolit yetersizliği, kansızlık, yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar, kusma ve ishal rahatsızlıkları düşük tansiyona neden olabilir. Tansiyonunuzun düştüğünü fark ettiğinizde, eğer mümkünse olduğunuz yerde dümdüz uzanıp ayaklarınızı kalp seviyesinden yüksek bir yere koyup dinlenmelisiniz. Tuzlu bir ayran içerek tansiyonunuzun orta seviyeye gelmesini sağlarsınız.

  Tüm bu bilgiler eşliğinde düşük ya da yüksek tansiyon belirtilerini fark eder etmez hemen doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

  Sağlıklı, güzel ve upuzun bir ömrünüz olsun!

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?