allrecipes

Kıymanın Bozulup Bozulmadığını Anlamak için Başvurabileceğiniz Pratik Yollar

Favorilerime
Ekle

Her gün tekrar tekrar alışverişe gitmemek için toplu alışverişler yapmak şu sıralar çok yaygın. Ancak bu durum, özellikle kolayca bozulabilecek bazı yiyecekler için daha temkinli olmanız gerektiği anlamına geliyor. İşte o yiyeceklerin başında da kıyma geliyor.

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır merak ediyor, elinizdeki kıymanın kullanım tarihi geçmemiş olmasına rağmen onu kullanıp kullanmama konusunda ufak da olsa bir şüphe yaşıyorsanız aşağıdaki pratik yöntemleri uygulayarak kıymanın bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Buyursunlar hemen anlatmaya başlayalım.

Kıymanın renginin grileşip grileşmediğini kontrol edin

Kıymanın bozulup bozulmadığına dair ilk ve en belirgin bilgiyi rengine bakarak anlayabilirsiniz. Uzun süre bekleyen kıyma, parlak kırmızı rengini kaybeder ve grileşmeye başlar. Eğer kıymanızın rengi neredeyse tamamen gri/soluk ise artık kullanmamanız daha iyi olabilir.

Kıymaya dokunarak yapışkan olup olmadığını kontrol edin

Kıymanın rengine baktığınızda bozulup bozulmadığını tam olarak anlayamıyorsanız dokunarak test edebilirsiniz. Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın ve temiz olduğundan emin olduktan sonra parmak uçlarınızla kıymadan bir parça alıp bastırın. Eğer parmaklarınızı birbirinden ayırdığınızda elinizde yapışkan, cıvık bir kıyma, sıvı ya da yumurta akı gibi uzayan bir kalıntı kaldıysa kıymanız büyük ihtimalle bozulmuş demektir. Taze kıymayı ellerinizle bastırdığınızda parça parça olur ve elinizde yapışkan, uzayan bir sıvı, doku bırakmaz, unutmayın.

Kıymanın kokusunun ekşiyip ekşimediğini kontrol edin

Bozuk kıymayı anlamanın en yaygın yollarından biri de onu koklamak. Evet, sadece koklayarak dahi kıymanın bozulup bozulmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Çünkü bozuk kıyma, taze kıyma gibi kokmaz, ekşimsi, hatta bozulmanın ileri seviyelerinde ise kesif bir kokusu olur. Eğer kıymanızdan her zamankinden farklı bir koku alıyorsanız şüphelerinizde haklı olabilirsiniz.

Kıymayı güvenle saklamak için aşağıdaki noktalara dikkat edin

passionatepennypincher

passionatepennypincher

Kıymanızı yeni aldıysanız ve bozulmadan olabildiğince uzun süre saklamak ya da onu güvenle tüketmek istiyorsanız bu adımları uyguladığınızdan emin olmalısınız:

 • Aldığınız kıymanın paketinin delik, yırtık, çizik olmadığından emin olmalısınız.
 • Kıymayı oda sıcaklığında olabildiğince bekletmemeli, 2 saati asla aşmamalısınız.
 • Kıymayı yakın bir zamanda kullanmayı düşünüyorsanız aldığınız andan itibaren buzdolabına kaldırabilirsiniz ancak buzdolabında en fazla 2 gün bekletebileceğinizi unutmamalısınız.
 • Buzdolabında bekletebileceğiniz uygun sıcaklığın ise 4°C veya daha altında olduğunu unutmamalısınız.
 • Eğer 2 gün içinde tüketmeyecekseniz kıymayı buzdolabında değil buzlukta saklamalısınız.
 • Buzlukta eğer uygun şartları sağladıysanız yaklaşık 3-4 ay boyunca güvenle saklayabileceğinizi bilmeli ama bu süreyi asla aşmamalısınız.
 • Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: Mutfakta Hayat Kurtaran Püf Noktalarıyla: Dondurulmuş Kıyma Nasıl Çözdürülür?


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?