Gidip de Dönmek İstemeyeceğiniz Bozcaada'daki 9 Bol Keyifli Mekan

http://otelmauna.com/bozcaada/ | otelmauna
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
514 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Nisan 16
Çağla Gillis
Mart 24
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

İstanbul’dan uzaklaşma zamanı çoktan gelmişti. Bu haftaki rotamız rengarenk pencereli Bozcaada. Eğer hala bir tatil planı yapmadıysanız ya da hafta sonlarınızı değerlendirmek, minik dokunuşlarla güzel anılar bırakmak isterseniz Bozcaada sizi bekler.

Burada pişman olacağınız tek bir şey bulamazsınız. Belki feribottan inmeden önce “Bozcaada da bu muymuş canım!” gibi sonradan yutacağınız şeyler söyleyebilirsiniz ama adaya adım attıktan sonra her şey bir anda değişecek, adanın keşfedilmedik bir yerini bırakmak istemeyeceksiniz.

Size ucundan yardım etmek adına adanın en güzel ve keyifli mekanlarını sıraladım ama mekanlarına girmeden “Bozcaada’da ne yapılır?” sorusunu bir masaya yatıralım.

1- Ayazma Plajı’nda kulaç atılır. Akvaryum koyu da unutulmaz.
2- Bozcaada’nın şaraplarından içilir.
3- Akşam oldu mu gün batımı için Polente’ye gidilir. Giderken iki çift sandalye ve Bozcaada şarabı yanında bulundurulur. Yeldeğirmenleri önünde defalarca poz verilir.
4- Üzüm bağları ziyaret edilir.
5- Rum mahallesi sokaklarında gezilir.
6- Kale etrafında turlar atıp bir güzel serinlenir.

Merhaba ulu çınar: Çınaraltı

Feribottan inip birkaç metre yürüdükten sonra hemen sağınızda kalacak. Bir sakızlı Türk kahvesi içip soluk almak için ideal bir yer. Adanın dinlenme, kocaman çınar altında güneşten saklanma yeridir.

Daha spesifik konuşursam burada yapılacak şeyler şöyle: Sabahın köründe buraya gelin, patlıcanlı böreğinden ve taze demlenmiş çayından için! Rum mahallesi sokaklarında epey fink attıktan, her kapı önünde poz verdikten sonra yine buraya gelin ve damla sakızlı muhallebi yanında Türk kahvesinden için. Bu keyif esnasında sevgiliyle tavla da atabilirsiniz tabii ya da “Bozcaada’da yapılacaklar listesi”ni masaya yatırabilirsiniz.

Çınaraltı adres: Cumhuriyet Mahallesi, Çınar Çarşı Caddesi, No 46, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba samimiyet: Vahit’in Yeri

Bozcaada klasiğidir. Ayazma Plajı’na sabah erken saatlerde gelinir, öğlene kadar bir güzel kulaç atılır, güneşlenilir. Karınlar acıktığı anda Vahit’in Yeri’ne gidilir bir güzel kalamar yenilip en soğuğundan bira içilir.

Eğer güzel bir manzarayı gün ışığında ziyan etmek istemezseniz gün batımında da gidebilirsiniz. O esnada mezelere dadanmakta fayda var. Girit ezme, börülce, biber borani, köpoğlu, patlıcan ezme, peynir ezmesi o masada yerini almalı. Meze yanına illa rakı gidecek değil, onu gelip Asmalımescit’te de yapabilirsiniz. Çünkü herkes bilir ki Bozcaada’da şaraplar başrolde. Bu sebeple en soğuğundan beyaz şarap söylenmeli.

Ayazma’ya gidip de buraya uğramadan dönerseniz dönüşte Bozcaada sever arkadaşlarınızdan bir güzel papara yersiniz, ona göre!

Vahit’in Yeri adres: Cumhuriyet Mah. Ayazma Mevki, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba seyir: Ada Cafe

Bozcaada’da yenilesi ve içilesi belli başlı şeyler vardır; şarap, sakızlı muhallebi, bademli kurabiye, patlıcanlı börek, onlarca çeşit reçel ve gelincik şerbeti. İşte gelincik şerbetinin adadaki adresidir Ada Cafe.

O şerbetleri o güzelim bardaklarda vermiyorlar mı, bitiyorum! Burada deneyeceğiniz bir diğer şey de gelincikli muhallebi.

Mekan adanın tam merkezinde, Çınaraltı’nın hemen çarprazında. Otur gelen geçeni izle, soğuk gelincik şerbetiyle serinle. Öyle çok da yapılacak bir şey yok. Ayazma, Polente ve sokaklar sizi bekler.

Ada Cafe adres: Alaybei Mahallesi, Çınar Çarşı Caddesi, No 37, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba sıcaklık: Tayyare

"Bozcaada’da balık ve meze varken pizza da neyin nesi?” demeyin! Her gün balık yemekten sıkılabilir, canınız değişik bir şeyler çekebilir. İşte tam bu anda devreye Tayyare giriyor.

Mekana girer girmez ortalıkta bir uçak sevdasının döndüğünü hemen anlayacaksınız. Kokpit paneli, pilot malzemeleri, orijinal uçak koltukları, uçak maketleri… Bunların hepsi tabii ki işletme sahibinin uçak merakından geliyor.

Üç peynirli, etli ve Adalı isimli pizzaları favoriler arasında. Yanında bir de Bozcaada şarabı açtıracaksınız, belki pizza öncesi bir peynir tabağı ısmarlayacaksınız… Acımasız keyifli!

Özellikle gün batımına yakın gitmenizi tavsiye ederim. Bir tarafı zeytin tarlasına diğeri tarafı bağlara bakıyor. Epey geniş, epey ferah bir mekan. Rüzgarı da eksik olmaz.

Baştan söyleyeyim; mekana yürünecek gibi değil. Merkez çıkışındaki benzin istasyonunun hemen yanında.

Tayyare adres: Ayazma Yolu, Opet Benzinci, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba İtalya: Cafe at Lisa’s

Tayyare gibi pizzanın adadaki adresidir. Lisa’nın el yapımı pizzaları, hoş sohbeti, Bozcaada şarapları (Özellikle Amadeus diyorum!), sessizliği ve özellikle müzikleri buraya gitme sebeplerinden. Bir kere turistten çok Lisa gibi adanın gerçek yerlilerine orada rastlamak, ada hakkında ilginç bilgiler almak mümkün.

Gelelim mekana; içi seni dışı beni yakar. Onlarca tablodan boş kalmayan duvarlar, açık mutfak, masa örtüleri, ahşap sandalyeler size İtalya’yı şöyle bir çağrıştırır. Asma altında kalan bahçesine, akşam olunca yanan lambalarına hiç girmeyeyim. Romantizm dip köşe!

Pizza dışında peynir tabağı, makarna, salatada menüdeki diğer seçeneklerden.

Cafe at Lisa’s adres: Alaybey Mahallesi, Muratbey Sokak, No 1, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba aşk: Bade-i Aşk

Geldik adanın en keyifli zamanları akşam saatlerine... O kadar yüzmüşsünüz, sokaklarında yürümüşsünüz sonra otele dönüp ılık bir duş almışsınız, haftalar öncesinden tatil için hazırladığınız kıyafetlerinden birini giymiş şıkır şıkır olmuşsunuz. Bade-i Aşk'ta ayırttığınız masada yerinizi almak için rengarenk kapılı pencereli Rum mahallesi sokaklarına geri dönmüşsünüz.

Masaya oturduğunuz anda şölen başlıyor. Sevgili ya da en yakın arkadaşla (Bozcaada’ya kalabalık bir grupla gidip huzurunuza çomak sokmayın) uzun soluklu muhabbetlere girmeden önce Girit ezme, rokalı patlıcan, kabak çiçeği dolma, ada salatası, bezirgani, ahtapot salatasından mutlaka söylemelisiniz. Eğer midelerde boş yer kalırsa günün balığını da sormalısınız.

Her şey o kadar keyifli ki günün sonuna iyi bir nokta koymak isterseniz buraya gidin.

Bade-i Aşk adres: Alaybey Mahallesi, Sakarya Sokak,No 19, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba kurabiye: Çiçek Fırın

Nasıl Vahit’in Yeri, Çınaraltı bir Bozcaada klasiğiyse burası da öyle. "Bozcaada’da nereye gidilir, ne yenilir" listelerinin başında gelir. Rum mahallesinde yer alan bu fırının damla sakızlı bademli kurabiyesi adada neredeyse 150 yıllık bir gelenek. Zamanında Rumlar bu lezzeti özel misafirlerine ikram edermiş. Bizler de şimdi bu lezzeti Bozcaada dönüşü bavula doldurup konu komşuya, teyzeye halaya hediye ediyoruz.

Bu fırının sadece kurabiyeleri değil ekmekleri ve pasta çeşitleri de fazlasıyla misstir.

Çiçek Fırın adres: Rum Mahallesi, Atatürk Caddesi, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba mezeler: Kapı 14

Yer bulması en zor mekanlardan birindeyiz şimdi. Bu kadar kalabalık olması da anlaşılır tabii; yöredeki malzemeler ile hazırlanan yemekler, Ege mezeleri, adadan çıkan deniz mahsulleri menüyü oluşturuyor. Bir de ışıklar altında kalan masalar, Arnavut kaldırımlı sokak mekanı iyice çekici hale getiriyor. Sözün kısası gitmeden günler öncesinden yer ayırtınız ki buradaki lezzetlerden faydalanabilesiniz.

Biraz daha derine inip bu lezzetleri sayarsam; kabak çiçeği dolması, vişneli yaprak sarma, cevizli kabak, sabah erken saatlerde ayıklanan deniz börülcesi, hindibağ, roka salatası, ahtapot ızgara bir de burada denenesi.

Kapı 14 adres: Cumhuriyet Mahallesi, İstiklal Sokak, No 14, Bozcaada, Çanakkale

Merhaba lezzet: Sandal

yemek

yemek

Kendisini ada sokaklarında gezinirken şıp diye tanıyacaksınız çünkü duvarında kocaman bir sandal asılı. Mavi beyaz renkleriyle öyle şirin, öyle stil sahibi bir mekan ki her akşam gelesiniz gelir.

Kapı 14’ün hemen bir arka sokağında kalıyor. Adada o kadar çok meyhane var ki hangi birine gideceğinizi bilemezseniz anlarım ama bu nokta atışı yapmak isteyenler için.

Ada otları salatası, sandal borani, ahtapot salata, damla sakızlı enginar, Ege meze, midye dolma, elmalı semiz otu, dönüşte tadı damağınızda kalacak lezzetlerden.

Bunlar kenarda şöyle bir dursun, daha devamı var; karides güveç, eritme keçi peyniri, karidesli peynir köfte o mideye girmeli. Kabak çiçeği dolmasını defalarca saymama gerek var mı bilemedim ama Bozcaada’da neredeyse her öğün bu lezzeti yeseniz hiç garip kaçmaz.

Sandal adres: Cumhuriyet Mahallesi, Alsancak Sokak, No 31, Bozcaada, Çanakkale

Olmazsa olmazlar:
Polente'de akşam üzeri içkisi için. Martı'da denize sıfır manzarası ve Bozcaada Kalesi'ne karşı mezelerle donatılmış bir sofraya kurulun. Bu sene yenilenen A'dam'ın Akdeniz paleti isimli meze tabağına göz gezdirin, ilham alın. Enginarlı ahtapotu ve yufkaya sarılı çıtır helvasını yemeden dönmeyin.

Mor Meyhane'de gündüz rakısı yudumlayın. Patiska Bozcaada'da kahvaltıyı yeniden keşfedin. Maya'da bağların arasına kurulu bu saklı lezzet durağında ada şarabı eşliğinde tadım menüsünün keyfine varın. Afiyet olsun.

Yiyip içtiğiniz orada kalmasın dönüşte bavulunuzda eksik etmememiz gerekenleri sıralıyorum: Birer tane (eğer bavulda yeriniz çoksa istediğiniz kadar) Talay, Çamlıbağ, Corvus, Amadeus şaraplarından, paket paket sakızlı bademli kurabiye, kavanoz kavanoz domates reçeli!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?