Yazın Hararetini Alıp İnsana Mutluluk Verecek 8 Dondurma Mekanı

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
460 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Şubat 17, 2017
Dünya Benim Evim
Şubat 23, 2017
Çağla Gillis
Şubat 21
Oitheblog
Eylül 5, 2014

Çikolata mutluluk verirmiş (miş miş). İsmini bilmediğimiz uzmanın biri de çıkıp dememiş ki “Dondurma mutluluk verir.” Oysa o bir yaz habercisi, çocukların sevinci, sahil kenarlarındaki uzun yürüyüşlerin ritüelidir. Tamam tüm bu bahanelerin kalori olarak bize geri dönüşü bir hayli sert ve acımasız olur amma ve lakin üstüne içilecek suyun keyfi de bir o kadar şahanedir.

Bu güzelliğe bir saygı duruşunda bulunalım, yaza bir selam çakalım istedim. İşte yazın hararetini alıp insana mutluluk verecek o dondurma mekanları.

Top top aşk: Damla Dondurma & Boza

Hala Kurtuluş’un nimetlerden yararlanmayan biri var mı? Eğer varsa bir geri dursun, ayıptır! Her semtte bir Göreme Muhallebicisi, bir Nazar Pastanesi, Kurtuluş Adana Ocakbaşı, bir Madam Despina yetişmiyor canım!

Bu listeye ekleyeceğimiz Damla Dondurma da baş tacı ettiklerimizden. Yazı-kışı yoktur buranın. Yol üstünde durup kendinizi içeri atmamanız mümkün değil, tabii ki güzelliği tattıktan sonra. Eminiz ki siz de benim gibi müdavimi olacaksınız.

Vişne, muz, limon, böğürtlen tutti frutti önerimdir, deneyiniz.

Tarihi 1989 yılına dayansa da fiyatlar konusunda epey mütevazidir.

Damla Dondurma & Boza adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 110, Şişli, İstanbul

Bir klasiktir: Charly Temmel

Kötü günlerinizin neşesi, yazın serinleticisi kısacası aniden gelen tatlı krizinize kesin çözümdür! Asmalımescit’te dikkat çeken retro renkleriyle hemencik yanınızda bitiverir.

“The best ice cream in the world” mottosu ile yola çıkan bu güzellik, iddialı olmanın yanında bir de her yerde: Hawaii, Los Angeles, Graz…

Favorilerimi sıralayayım: Hindistan cevizi ve rom, kahve ve Bailey’s, bitter çikolata ve portakal, elma ve tarçın…Her şey doğal malzemeler ile hazırlanıyor, dondurmalar günlük çıkıyor. İçler rahat olunca mekanın önündeki sıra da bir hayli uzuyor.

Charly Temmel adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 152/B, Beyoğlu, İstanbul

Lezzet üstüne lezzet: Girandola

"Deniz Havasını İçinize Çekebileceğiniz 8 “Havalı” Arnavutköy Mekanı” isimli yazımda Girandola’ya yer vermiştim. Bir dondurma ne kadar fark yaratır, nasıl bağımlılık yaparın cevabıdır Girandola. Bu sebeple kendisini yine görmezden gelemiyorum.

Coppa Camela, Coppa Estate, tarçın ve elma, balkabağı, banana split önerdiklerimden. Hepsi mevsimine uygun meyvelerden yapılıyor. Ayrıca İtalyan dondurmacılığının geleneğine sahip çıkıp süt ve süt ürünü kullanmıyorlar.

Veganlara duyurulur.

Girandola adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 109, Beşiktaş, İstanbul

Adı üstünde: Meşhur Dondurmacı Ali Usta

Moda Caddesi’nden sahile doğru yürürken sağ tarafınızda kalır. Ağaca asılmış rengarenk lambaların hemen altındadır. Gerçi bu kadar tarife gerek yok, onu uzun kuyruğundan hemen tanıyacaksınız.

Sahil yürüyüşlerinize eşlik edecek bu lezzet cep yaksa da kağıt helva arasına konulmuş dondurmalarının hastasıyım.
Cevizli, çilekli, vişneli, limonlu dondurmalarını da unutmayayım. Her biri bir lezzet şöleni.

Meşhur Dondurmacı Ali Usta adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

Öpesiniz gelir: MUA

İtalyanlar bu işi çözmüş arkadaş! Galata’yı ne denli sevdiğim bilinir. Yine bir gün Galata sokaklarındayım, bir baktım pembiş tatlış bir şey. İsmi de pek şahane: MUA! Sizin de anlayacağınız gibi öpücük sesinden geliyor.

Kendisinden bir adet Galata ve bir adet Yeniköy’de var. Eminim yakında Girandola gibi dört bir yanımızı saracak. Çünkü onun izinde gidiyor. Dondurulmuş ürün yok, her şey mevsimine uygun.

Bu dondurma bir efsane diyebileceğimiz bir çeşidi yok hepsi çok iyi. Yanında içebileceğiniz çay çeşitlerini de eklemekte fayda var. Galata gezmelerinize bu mekanı da ekleyebilirsiniz.

MUA adres: Bereketzade Mahallesi, Galip Dede Caddesi, No 105/A, Beyoğlu, İstanbul

Amerikan efsanesi: Cold Stone Creamery

Amerika’daki bu efsane ne zaman Türkiye’ye gelir diye düşünürken bir bakmışız Ortaköy’de bir bakmışız Kadıköy’de.

İzninizle bir “wow” olan dondurmasını huzurlarınıza sunuyorum: Hot Stone. Mutlaka denemelisiniz!!! Eğer riske girmek istemiyorsanız “kendi karışımını kendin yap” tam size göre!

Kendilerini sadece dondurmada “süper birinci sınıf” diye betimleseler de shake'leri, smoothieleri, dondurmalı sandviçleri, cupcakeleri ve cheesecakeleri de yabana atılmayacak lezzetlerden.

Cold Stone Creamery adres: Ortaköy Mahallesi, Çırağan Caddesi, No 46/A, Beşiktaş, İstanbul

Not: Cold Stone Cevahir'e de açıldı.

Adadan lezzetler: Sinem Dondurma

Vapur, ada, simit, dondurma, huzur hepsi bir klişe farkındayız ama klişelerin de hastasıyız canım.

Ada mekanları yazımda Burgazada’nın favori iki mekanı Kalpazankaya ve Fincan Café’yi yazıp Sinem Dondurma’yı unuttum sanmayın. Çünkü biliyoruz ki dondurma ve huzurlu Burgazada ikilisi yan yana gelince ortaya fena bir şey çıkıyor.

Vapur iskelesinin hemen karşısında küçük bir mekan. Yer yoksa dondurmanızı alıp denize dalmanın tadını çıkarın.

Krokan, badem, sakız, fıstık ve kavunlu yok satan dondurmalarından.

Sinem Dondurma adres: Burgazada Mahallesi, Yalı Caddesi, No 2, Burgazadası, İstanbul

Midelere şenlik: Tadım Roma Dondurma

foursquare

foursquare

Burgazada’nın Sinem’i varsa Heybeli’nin de Tadım’ı var. Kendisi yanı başındaki zincirleşmiş dondurmacılara hala meydan okumakta. Öyle gösterişli tabelası, dikkat çekecek bir tezgahı yok. Eğer mekanın adını bilmiyorsanız kendisini görmeniz mümkün değil. Ama adalılar için bir klasiktir.

Herkes sakızlıyı kapış kapış alıyor ama benim gönlüm böğürtlen, fıstık, karadut ve limondan yana. Biraz zevk meselesi. Ben sakızlı Türk kahvesini de pek sevemem.

Tadım Roma Dondurma adres: Heybeliada Mahallesi, Rıhtım Caddesi, No 1/A, Adalar, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?