istanbula-yakin-kahvalti-bayram

İstanbul'un İstanbul'dan Kaçma Fırsatı Tanıyan 10 Uzak Kahvaltı Rotası

Favorilerime
Ekle

Zamanında Moda’dan, Cihangir’den, Karaköy’den, Nişantaşı’dan kahvaltı mekanlarıyla huzurlarınıza gelmiştik. Sonuçta biz de kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğuna inananlardanız. Ama gelin görün ki tam da şu zaman da içimizde yaz enerjisi varken, ritüelleri değil de alternatifleri ararken şehirden kaçmanın en güzel çözüm olduğunu düşünüyoruz.

Bu sebeple şehir içinde olup da şehrin keşmekeşine uzak olan mekanları sizin için derledik.

Not: Bu içerik ilk olarak 20 Mayıs 2016'da yayınlanmış, 9 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.

İstanbul'dan kaçmak İstanbul'da da mümkün: Uzunya Beach Restaurant

İstanbul’dan kaçmak istiyorsanız, altınızda da arabanız varsa hiç durmayın! Hemencik Demirciköy’de yer alan bu mekana gidin. Maviden, kumdan, yeşilden bir de bu leb-i derya restorandan başka bir şey yok. Sadece huzur!

Bir de masaya anca sığan miss gibi serpme kahvaltısı var tabii; bal kaymak, söğüş salata, cherry domates, reçel, tereyağı, menemen, tulum peyniri bir de bittikçe dolduracağınız çay dolusu termos.

Burada kahvaltı dışında akşam üstü gelip hem çimli hem kumlu plajında saatlerce güneşlenebilir ve kulaç atabilirsiniz.

Uzunya Beach Restaurant adres: Demirci Mahallesi, Plaj Yolu Caddesi, Sarıyer, İstanbul

Sobanın üstünde ekmek kızartılan mekan: Asmaaltı Kahvaltı Evi

Demirciköy’den sonra yine Sarıyer’in minik bir köyündeyiz; Garipçe’de. Rumelikavağı ve Rumelifeneri arasında kalan bu köyde kahvaltının tek adresi; Asmaaltı. Çünkü ağızlara layık o denli lezzetleri var ki gittikçe gidesiniz gelecek. Mesela mıhlama, sigara böreği, ekmek banacağınız menemen, yumurtalı ekmek, mısır ekmeği, tuzlu kek gibi bir ayağınızı oraya bağlayacak lezzetlerden.

Tüm gününüzü burada geçirecekseniz bu mekandan sonraki adresiniz Garipçe Aydın Balık olabilir.

Asmaaltı Kahvaltı Evi adres: Garipçe Köyü, Köyiçi Sokak, No 56/A, Sarıyer, İstanbul

Kahvaltıya yeşile gidin: Polina House

Listenin en iddialılarından Polina ile tanışın! Polonezköy’deki bu mekan size doğayla iç içe bir gün vaat ediyor. Bir de leziz mi leziz köy kahvaltısı. Bu kahvaltıyı gördüğünüz anda içinizdeki bir ses oracıkta "Aman tanrım!" deyiverecek.

Yeşil biberleri, maydanozlu/domatesli salatası, omleti, demlikte gelen çayı, peyniri ve reçelleriyle sizi köyünüze kadar götürüp getirecek. Bu kahvaltı için kilometreler yapan bir sürü insan var. Özellikle bu mevsimde rezervasyon giderseniz üzülürsünüz.

Kahvaltı sonrası hamaklarında yayılmalı, kendinizi kendi elleriniz yapacağınız mangal için hazırlamalı.

Polina House adres: Polonez Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 26, Beykoz, İstanbul

Bir sosyal tesis bu kadar güzel olur: Karamandere Saklıgöl Sosyal Tesisleri

Polonezköy, Sarıyer deriz de en klasiklerden Şile’yi es geçer miyiz! Yaz kış usanmadan gidip buranın manzarasıyla ruhunuzu doyurmalı! Ha bu müthiş manzara yetmezse serpme köy kahvaltısı sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Bir kere kiremitte gelen menemen yetecektir kalbinizi fethetmeye. Sonrasında gelsin bal, kaymak, tereyağı, tulum peyniri, beyaz peynir, kaşar peyniri, tel peynir, köy peyniri, keçi peyniri, reçel, söğüş, sahanda yumurta , siyah zeytin, yeşil zeytin, ceviz, kayısı...

Şile’deyken öyle yiyip, içip, oturmak olmaz. Türkiye’nin en büyük feneri Şile Feneri’ni görmeli, pek gösterişli manzarasıyla kalbinizi çelecek Ağlayan Kaya’ya da gitmeli. Sofular, Meşrutiyet, Ekşioğlu gibi mağaralarını ziyaret etmekten bahsetmeyelim bile!

Karamandere Saklıgöl Sosyal Tesisleri adres: Karamandere Köyü, Şile, İstanbul

Sen sevda mısın yoksa cennet falan: Gizli Bahçe

Ağva’nın keyif köşesidir. Göksu Deresi kenarındaki konumu, aktiviteleri, ızgaraları, pideleri, mezeleri ve haliyle kahvaltısıyla Ağva’daki hatırı sayılır mekanlardan. Hem karnımızı doyuracak hem de hafta sonunuzu özel kılacak!

Aktivitelerinden önce kahvaltısından bahsetmek gerek; ev yapımı reçeller, omlet, sucuk tava, gözleme, bal kaymak, börek, söğüş, yeşil biber gibi klasik bir serpme kahvaltısı var.

Gelelim buradaki etkinlilere; tekne turu yapabilir, sandal/kano/deniz bisikletiyle Göksu Deresi üstünde keyif çatabilir, atv ile doğa gezilerine katılabilirsiniz.

Gizli Bahçe adres: Sazgeyin Mevki, Göksu Deresi Yanı, No 1, Şile, İstanbul

Derler ki Büyükada'nın en keyifli mekanıymış: Bahçede Sinek

Büyükada’nın en keyifli mekanı olduğuna sanırım hemfikiriz! Yemyeşil bahçesi, deniz manzarası, menüsü ve sunumlarıyla kalbimizde taht kurduğu kesin.

Bir de bu güzelliklere tatlı kahvaltısı eklenince her hafta sonu adada bitmemiz kaçınılmaz oluyor. Salamı, peyniri, cevizi, salatası, yeşil biberi, meyvesi bol olan bir kahvaltı düşünün. Yanına bir de iştah kabartan sahanda sucuklu yumurta... Oracıkta sıkılmış portakal suyunu da atlamayalım. Gününüzü keyifli, değerli kılacak mekanlardan. En yakın zamanda gitmeli!

Bahçede Sinek adres: Maden Mahallesi, Yılmaz Türk Caddesi, No 110, Adalar, İstanbul

Bizden kahvaltı, bizim kahvaltı: Ada Kahvaltı

Olur da karnınızdaki gurultuyu Bahçede Sinek’e kadar bastıramayacaksınız merkeze çok daha yakın Ada Kahvaltı’ya gidebilirsiniz.

Tercihiniz de içinde zahter, biberli çökelek, anne salçası, domates salatalık, çeşit çeşit peynir ve zeytin, güne özel hamur işinin olduğunu "Bizim Kahvaltı"dan yana olmalı. Bu kahvaltının yanına da size rengarenk bir bahçe, vintage tabak çanaklarla gözlere şenlik bir sunum vaad ediyorlar. Adadaki en tatlı adreslerden biri, bu yaz buradan çıkmamak lazım!

Ada Kahvaltı adres: Maden Mahallesi, Akdemir Sokak, No 6, Büyükada, İstanbul

Heybeli'ye gidiyoruz: Heyamola

Olur da tercihinizi Büyükada değil de Heybeli’den yana kullanırsanız Heyamola kahvaltı için en iyi adreslerden biri! Aslında zamanında kendisini mezeleriyle sebebiyle öve öve bitirememiştik (bknz: Ada mekanları) ama ve lakin kahvaltı konusunda da bir hayli başarılılar.

Öyle fark yaratan bir kahvaltı menüsü olmasa da klasiklerden menemeni, söğüşü, bal kaymağı, peynir zeytini, sucuğu, çeşit çeşit reçeli, sigara böreğini burada bulabilirsiniz. Hem bu bahçede yapılacak kahvaltının üstüne başka bir şey tanımıyoruz!

Heyamola adres: Heybeliada Mahallesi, Ayyıldız Caddesi, No 30/B, Adalar, İstanbul

Bahçeden sofraya: Grandma's Wonderland

İstanbul'a yakın rotalardan biri olan Silivri'deyiz bu sefer. Tamamen kendi bahçelerinden topladıkları organik sebze ve yeşilliklerin yer aldığı, çeşit çeşit reçelin olduğu bir kahvaltı büfesinin önünde hayal edin kendinizi. Evet, Grandma's Wonderland'desiniz.

Karnınızı bu sağlıklı ve bol çeşitli kahvaltıda tıka basa doyurduktan sonra meyve-sebze bahçelerinde, üzüm bağında yürüyüş yapmak, gölet etrafında fotoğraf çektirmek de cabası olsun.

Grandma's Wonderland adres: Ören Çiftlik Evleri, Yenimahalle, Akören Caddesi, No:110, Silivri, İstanbul

Muhlamaya bana bana: Qarip Restaurant

qarip

qarip

Yola çıkmışken Garipçe'de lezzet dolu bir mekana uğramadan olmaz dedik; akşamları kurulan balık sofralarıyla ünlü olan Qarip Restaurant'ın kahvaltı sofrasına da oturmanızı istedik.

Deniz kenarında, huzur içinde bir kahvaltı etmek, şehrin karmaşasını arkanızda bırakmak istiyorsanız en ideal yerlerden biri olan bu mekanda günün muhlama gibi uzayıp gitmesini ve hiç bitmemesini isteyeceksiniz.

Keyfi bol olsun.

Qarip Restaurant adres: Garipçe Köyü, Garipçe Caddesi, No 76, Sarıyer, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?