cesme-mekanlari-onecikan-yeni

"Çeşme'ye Gittim" Diyebilmek İçin Mutlaka Uğramanız Gereken 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

Plaj eğlenceleri, gönlünüzü çelecek masmavi denizi, gece hayatı ile ün salmış Çeşme’ye bu kez farklı bakalım, şehrin en klasik lezzetlerini sizlerle tanıştıralım istiyoruz. Sonuçta Çeşme sadece bir haftalık yapacağınız deniz tatilinden ibaret değil!

Kumru, boyoz, midye, bazlama, söğüş, katmer, lokma gibi Çeşme’ye has gurme lezzetler ile bu tatilinizi olağanüstü hazlar yaşayarak da değerlendirebilirsiniz. Baştan söyleyelim; bu ağız sulandıran lezzetler, Çeşme’de tatil planı yapmayanların bile aklını çelecek türden.

İşte sizi mest edecek lezzetler için rotanıza almanız gereken Çeşme’nin klasik mekanları şöyle:

Not: Bu içerik ilk olarak 9 Haziran 2017 tarihinde yayınlanmış, 9 Haziran 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Geceyi bitiren: Söğüşçüm

İşte sırada sakatat severlerin ayılıp bayılacağı bir mekanla huzurlarınızdayız: Söğüşçüm! Kuzunun kellesinden çıkarılan dil, yanak ve beyinin bir araya geldiği bu dürüm İzmir’e has sokak lezzetlerinden. Domates, baharat ve maydanozla daha leziz hale gelen bu dürümü denemeden dönmeyin!

Özellikle gecenin bir köründe ne yesem diye düşünürseniz, söğüş dürümü, kokoreçi, işkembe çorbası, ciğer ızgarasıyla 7/24 açık olan Söğüşçüm sizi bekler.

Not: Çeşme'ye gidemiyorum ve bu lezzeti deneyemiyorum" diye ahlayıp vahlamayın. İstanbul’da da misler misi Baba Söğüş var, kıymetini bilin.

Söğüşçüm adres: Ilıca Mahallesi, 5074. Sok. Çeşme, İzmir

Öğleden sonra, denizden sonra: Dost Pide

Çeşme’nin en eski pidecisi olur. 1974 yılından bu yana lezzet avcılarının radarında olan mekanda, kıymalıdan kaşarlıya, peynirliden yumurtalıya, pastırmalıdan kuşbaşılıya kadar pidenin her çeşidini bulabilirsiniz. Hiç bu denli çıtır pideyle karşılaştığınızı da düşünmüyoruz, ona göre! Buradaki pidelerin normale oranla daha minnak olduğunu da belirtelim, sonra şaşırmayın.

Lahmacunu, beytisi, döneri de ayrı önerilir.

Çeşme’de uygun fiyata karın doyurmak ve bunu da size en haz verecek lezzetlerle yapmak isterseniz burada bitin!

Dost Pide adres: Celal Bayar Mahallesi, 5152 Sok. No:27, 35930 Çeşme, İzmir

Kahvaltı niyetine: Kumrucu Erol

Çeşmeliler’in yere göğe sığdıramadığı kumrucusundan biri olur kendisi. Malzeme bolluğuyla ün salmış mekan 1980 yılından bu yana damaklarda unutulmaz tatlar bırakıyor.

Menüsünde ise karışık kumru, kumruger, psikopat, çılgın, yengen olmak üzere toplam 5 çeşit kumru var. Açlık durumunuza ya da ağzınızın tadına göre seçebileceğiniz kumruların her biri ayrı leziz. Henüz hayal kırıklığına uğrayanını görmedik.

Kendisinin Ilıca dışında Alaçatı’da da şubesi bulunur, bilginize.

Kumrucu Erol adres: Tokoğlu Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi, No 16, Çeşme, İzmir

24 saat açık: Kumrucu Şevki

Bir Çeşme mekanları listesi hazırlayıp da "sadece şu kumrucuya gidin” demek olmaz. Bilindiği gibi Çeşme, kumru cenneti. Kumrucu Şevki de Çeşme’nin her geçen gün ününe ün katan kumruculardan. Özellikle sucuğu, peyniri ve o miss ekmeğiyle gönüllerin birincisi olur o.

Üstelik günün her saati de açık. Çeşme’nin daha başka yerlerinde de şubeleri bulunur. Size en yakınında bitin.

Not: Kumrunun en iyisini aramak gibi bir nihai amacınız varsa eğer Kumrucu Hikmet ve Kumrucu Aykut’u da listenize eklemeli.

Kumrucu Şevki adres: 16 Eylül Mahallesi, 2001. Sokak, Karadede Blokları, No:97/F, Çeşme, İzmir

1945'den beri: Rumeli Pastanesi

Doğal keçi sütü kullanarak hazırladığı sütlü tatlılarıyla yıldızı kimseye kaptırmayan Rumeli Pastanesi 1945 yılından beri hizmet veriyor. "Damla sakızlı dondurmanın doğduğu dükkan" diye de biliniyor. Bu sebeple önünden sırası hiç eksik olmayan pastanenin damla sakızlı dondurmasını denemelisiniz.

Sakızlı muhallebisi ve kazandibine de methiyeler düzen birçok arkadaşımız var.

Rumeli Pastanesi adres: İsmet İnönü Mahallesi, 2001. Sok. No:46, Ovacık Köyü, Çeşme, İzmir

Bütün gün kahvaltı yapabilirsiniz: Bazlama Kahvaltı § Brunch

İstanbul’u kasıp kavuran bazlama kahvaltıyı gidip yerinde deneyimlemek isteyenler varsa böyle gelsin

"Doymadan kalkmak yasak" sloganlı bu kahvaltının şöylesine uzayıp giden lezzetleri var: Trabzon’dan tereyağı, ev yapımı reçeller, Kayseri’den gelen ev yapımı sucuk, acuka, menemen, sınırsız çay, sıcak sıcak gelen pufudik pişiler, bazlama, kuru meyveler, cevizli-haşhaşlı katmerler…

Siz de canın boğazdan geldiğine inanıyorsanız bu rengarenk mekanda bitin.

Bazlama Kahvaltı § Brunch adres: Dalyan Mahallesi, 4202. Sok. No:8, Alev Ada, Çeşme, İzmir

Böylesi yok diyorlar: Midyeci İbrahim Usta

midyeci-ibrahim-usta-cesme

Çeşme’ye gidip kötü midye dolma yiyeni henüz görmedik, duymadık, bilmiyoruz. Her köşe başında karşılaşacağınız midyecilere hiç çekinmeden gidebilir ve 3’er 5’er demeden her birini afiyetle mideye indirebilirsiniz.

Ha yok siz unutulmaz olanını arıyorsanız Midyeci İbrahim Usta’dan başkasına gönül vermeyiniz.

Kendisi "Yemeden ölme" listelerine çoktan girdi bile. Özellikle burada midyenin büyüğü küçüğü fark etmiyor. Hepsi ağızlara, midelere şenlik.

Midyeci İbrahim Usta adres: 16 Eylül Mah 3010 Sk, No: 45,  Çeşme, İzmir

Gevrek örneğin, boyoz mesela: Yıldız Fırın

https://scontent.fist6-3.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/32188464-164138854254890-4607300985667190784-n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=e3f864&_nc_ohc=czpj3ahRWg8AX_0hKiT&_nc_ht=scontent.fist6-3.fna&oh=166fbcd7efde5a0a68b5ae8eb59210c7&oe=60E4EA9F

facebook

Boyozun, gevreğin, çöreğin, acıbademin en leziz adresidir bu fırın.

Minik bir hanın köşesinde yer alan bu minnacık aile işletmesi öyle yol üstü bir yerde değil ama bu fırında çıkan, taze ve sıcacık lezzetler uğruna azcık zahmete girmişsiniz, çok mu?

Not: Her ne kadar yukarıda sizlerle Çeşme’nin en ünlü kumrucularını paylaşsak da bu fırından çıkan kumrular da ağızlara şenlik.

Yıldız Fırın adres: Altın Yunus Mah. Yıldız Sahil Sitesi, Çeşme, İzmir


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?