Balsamik Sirke

Favorilerime
Ekle

İtalya’ya özgü bir sirke türü olan balsamik sirke; berzemino ve beyaz trebbiano denen üzüm türlerinden üretilir. İtalyan mutfağında "Aceto Balsamico" adı ile tanınan sirke, günümüzde geleneksel ve sanayi tipi olmak üzere iki tip yöntemle üretilir. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan balsamik sirke 12 yıl boyunca dut, akasya, meşe veya kiraz ağaçlarından yapılmış fıçılarda dinlendirilir.

Fıçının verdiği aroma sayesine asıl tadına ulaşan sirke, orijinal balsamik sirke olarak bilinir ve sanayi tipi sirkeye göre çok daha pahalıdır. Balsamik sirke, 1980’lerden sonra dünya genelinde yaygınlaşmıştır ve Türk mutfağında “balzamik” ismi ile de anıldığı olur.

Balsamik sirke nerede satılır?

Balsamik sirke pahalı bir sirke türü olduğu için Türk mutfağında yaygın bir kullanıma sahip değildir ve kolayca bulunmaz. İtalyan markalarının ürettiği balsamik sirke büyük marketlerde bulunabilir. Bunun yanında balsamik sirkeyi üreten Türk markalar da mevcuttur ve Türk markların ürettiği balsamik sirke, İtalyan markalara oranla daha uygun bir fiyat ile satılır. Şarküterilerde, aktarlarda ve gıda satışı yapan internet sitelerinde balsamik sirke bulmak mümkündür.

Balsamik sirke nerelerde kullanılır?

Yumuşak bir tada ve özel bir aromaya sahip olan balsamik sirke, mutfakta geniş bir kullanıma sahiptir. Özellikle İtalyan mutfağına özgü yemeklerde kullanılan balsamik sirke; hardal, karabiber, şeker ve zeytinyağı gibi malzemeler ile hazırlanan salata sosuna konur. Haşlanmış pirinçle yapılan risotto üzerine ve patates püresinin üzerine dökülür. Bunun yanında farklı kırmızı et yemeklerinde etin üzerine sos olarak dökülen sirke, balık yemeklerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Balsamik sirke, tavuk eti ile uyumlu olmadığı için tavuk yemeklerine konmaz. Farklı sebze yemeklerine eklenir ve İtalyan mutfağına özgü makarna soslarının vazgeçilmez malzemesi olarak kabul edilir. Bunun yanında parmesan peynirinin ve salamın yanında tüketilen balsamik sirkesi, çilek ve armut gibi taze meyvelerin üzerine de dökülür.

Balsamik sirkenin faydaları nelerdir?

- Balsamik sirke tıpkı çilek sirkesi gibi vücuda canlılık verir ve vücudun enzim üretimini düzenler.

- Kalp sağlığına iyi gelerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

- Hafıza sorunlarına iyi geldiği ve zihne canlılık verdiği düşünülmektedir.

- Düzeni tüketilen balsamik sirke, kolesterol oranını düzenler.

- Özellikle hamilelik dönemlerinde rahatlıkla tüketilebilen balsamik sirke, bebek sağlığını korumaya yardımcıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?