Hurma Sirkesi Tarifi

Hurma Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Hurma meyvesinden üretilen hurma sirkesi, kendine özel hafif tada ve hoş kokuya sahiptir. Elma ve üzüm sirkesine oranla daha tatlı olan hurma sirkesi, Arap ve Orta Doğu ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilir. Dini kaynaklarda da bahsi geçen hurma sirkesi, halk arasında şifalı özellikleri ile öne çıkar.

Hurma sirkesi nerede bulunur?

Hurma sirkesi Anadolu mutfağında geniş bir kullanıma sahip olmadığı için diğer sirkelere oranla daha zor bulunur. Hurma sirkesi, büyük marketlerde 250 veya 500 ml’lik şişeler halinde satılır.

Şifalı ürünler satan marketlerde ve aktarlarda da bulunabilen hurma sirkesi, hem gıda satışı yapan internet sitelerinden hem dini ürünler satan özel sitelerden satın alınabilir.

Hurma sirkesi nasıl kullanılır?

Kendine özgü hoş tadı ile sos yapımında kullanılan hurma sirkesi salataların içine katılır. Tadı çok ekşi olmadığı için, yemeklere çeşni olarak eklenebilen hurma sirkesi ılık su ile karıştırılarak içilebilir. Bunun yanında hurma sirkesi salatalık, domates ve biber ile hazırlanan karışık turşuların içine konur.

Yemek yapımından ziyade, şifalı özellikleri ile kullanılan hurma sirkesi, bal ve pekmez ile karıştırılarak doğal ilaç olarak tüketilir. Aynı zamanda hafif tatlı bir tada sahip olan hurma sirkesi içecek olarak da içilebilir. Cilde de pek çok faydası olduğu bilinen hurma sirkesi, haricen cilde uygulanır.

Evde hurma sirkesi nasıl yapılır?

Hurma sirkesi tıpkı pirinç sirkesi gibi evde kolayca hazırlanabilir. Aktardan veya marketten alınan kuru hurmalar önce temizlenir. Temizlenen hurmalar büyük cam bir kavanozun içine konur. Kavanozun içine, kavanozun dörtte birini dolduracak kadar hurma konmalıdır. Kavanoz, ağzına kadar dolmayacak şekilde içme suyu ile doldurulur ve tülbentle örtülerek 40 gün kadar ışık almayan bir ortamda saklanır. Ardından sirke süzülerek aynı kavanoza tekrar doldurulur ve karanlık bir ortamda saklanır.

Hurma sirkesinin faydaları nelerdir?

- Hurma sirkesi cildi güzelleştirir ve besler. Cildin parlak görünmesini sağlar.

- Hurma sirkesi, elma sirkesi gibi zihin yorgunluğuna iyi gelir.

- Bağışıklık sistemini güçlendiren hurma sirkesi, ağız içinde çıkan yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

- Hurma sirkesinin açık yaraların üzerine sürüldüğünde, yaraları daha hızlı iyileştirdiği düşünülmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?