Kalamar

Kalamar

Favorilerime
Ekle

Kafadan bacaklılar familyasından gelen kalamar, mürekkep balığı türü olmakla birlikte, yumuşak dokusu ve ovalimsi görüntüsüyle Türkiye denizlerinde sıklıkla rastlanılan bir deniz canlısıdır.

Kalamar nasıl tüketilmeli?

Vitamin değerleri oldukça yüksek olan kalamar, sağlıklı beslenmeye önem veren herkesin düzenli aralıklarla tüketmesi gereken bir deniz ürünüdür. Hem vitaminlerce zengin hem de düşük kaloriye sahip olan kalamar balığı, çoğunlukla meze olarak tercih edilse de; fırında, kızartılarak ya da buğulama şeklinde de pişirilebilir. Lezzet açısından en çok sevilen hali, sosa batırılarak kızartılması, ardından ayrı bir sosla birlikte yenmesidir. Hangi yöntem seçilirse seçilsin, kalamar son derece hızlı pişen bir deniz ürünü olduğu için, yalnızca on dakika pişirilmesi yeterli olmaktadır.

Kalamarın kalorisi her ne kadar düşük seviyede olsa da diyet yapanlar için kızartma olarak yenilmesi önerilmemektedir. Sağlığı korumak ve kilo almamak için buğulama yöntemi en doğru pişirme şeklidir. Kızartıldığı takdirde, kızgın yağın kanserojen etkileri artmakla birlikte, kalamarın sahip olduğu vitaminler de yüksek ısıyla birlikte kaybolmaktadır.

Kalamarın faydaları nelerdir?

- Kalamar, içeriğindeki sıfır yağ oranıyla, diyet yapanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besindir.

- İçeriğindeki magnezyum mineraliyle sinirlerin gevşemesini sağlarken, depresyon etkilerini de minimuma indirir.

- Kalamarı, üzerine zeytinyağı gezdirmek suretiyle tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski düşmektedir.

- Kalamarın içinde bulunan B3 vitamininin, tıpkı tarçın gibi kandaki şeker oranını dengeleyici niteliği bulunmaktadır.

- Bir yumurtayla aynı kolesterol düzeyine sahip olan kalamar balığı, kanda bulunan homosistein seviyesini düzenleyerek, kolesterol oranını dengede tutar.

- Migren atakları için iyileştirici etkilere sahip olduğu, uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

- Çoğunlukla meze olarak tüketilen bu deniz ürünü afrodizyak özelliğiyle, cinsel gücü artırıcı etkilere sahiptir. Düzenli olarak kalamar tüketen erkeklerin sperm sayısında ve cinsel performansında artış gözlenmektedir.

- Protein ve mineraller yönünden zengin olduğu için, vücut direncini yükselterek, uzun süreli enerji verir.

- Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmasının yanı sıra, beyin aktivesini destekler.

- Bu son derece faydalı besin, aynı zamanda iyi bir iştah açıcıdır.

Kalamarın zararları nelerdir?

Fazla miktarda tüketilmesi önerilmeyen kalamarın eti, yoğun bir kas dokusundan meydana geldiği için, sindirimi zor bir besindir. Sindirimle ilgili şikayeti olmayanlar, gönül rahatlığıyla kalamar yiyebilir. Dondurulmuş kalamarın vitamin değerleri düşük olacağı için, mümkün olduğunca taze tüketilmesi, alınan faydayı artırmaktadır.

Kalamarın içeriğindeki vitamin ve mineraller

Kalorisi en düşük deniz ürünü olan kalamarın içeriğindeki besin değerleri: protein, su, çok az oranda yağ, fosfor, magnezyum ve kalsiyumdur. Kalamar; B2, B3 ve B12 vitaminleri yönünden de oldukça zengindir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?