headfirst

Amsterdam'ın Ruhunuzun Şehri Olduğunu Anlatan 7 Büyüleyici Mekanı

Favorilerime
Ekle

Siz hiç herkesin mutlu olduğu, yüzünden gülümsemesini eksik etmediği bir şehir gördünüz mü? Ben gördüm. Kendisi özgürlükler şehri diye de bildiğimiz Amsterdam. Gezme tozma sevdamın belki de yaratıcısıdır o.

Yazı kışı yoktur Amsterdam’ın, dört mevsimde de ayrı güzeldir o. Eğer şimdiden Christmas, yeni yıl, yaz bitişi bir moral gezileri için Amsterdam planları yaptıysanız bu listeye bir kulak verin. "Nerelere gidilir, ne yapılır?”dan başlıyorum ben.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

•Van Gogh Müzesi’ne gidilir.

•Şimdilerde müze olarak kullanılan ve önünde bitmek bilmeyen kuyrukları olan Anne Frank’in evi ziyaret edilir.

•Tatilinizi azıcık renklendirmek adına içinde Kohn Lennon’ın erotik litograflarının da olduğu Erotisch Müzesi itinayla gezilir.

•Avrupa’nın en büyük halk kütüphanesi ünvanına sahip Openbare Bibliotheek bi görülür.

•Vondelpark’ta mola verilir, piknik yapılır, kitap okunur, bisiklet sürülür, patenciler kaykaycılar izlenir. Park, doğa severler Vondelpark’tan sonra Westerpark’a da gidebilir.

•Hollada’nın ulusal müzesi Rijksmuseum’da bir gün boyunca vakit geçirilir. (Belki bir gün bile yetmeyebilir çünkü içinde sekiz bin obje var.)

•Bira severlerin bayıla bayıla gideceği Heineken Brewery’de “bira nasıl yapılır?” ın cevabı bulunur.

•Rengarenk fotoğraflara imza atabileceğiniz Çiçek Pazarı (Bloemenmarkt)

•Amsterdam’ın en kalabalık ve en güzel meydanlarından Rembrandt Meydanı’nda vakit geçirilir.

•Mutlaka kanal turlarına da katılınır.

•En tatlı butikleri, tasarım dükkanlarını görmek, keşfetmek için Nieuwe Hoogstraat ve Zanddwarsstraat bölgelerine gidilir.

Şimdi geldik Amsterdam’ın mekanlarına.

Evinizin rahatlığında: Café Brecht

Sizleri ev rahatlığında bir mekana götürüyorum şimdi. Yayılıp yatabileceğin rahat koltuklar mı istersin, alıp eve götürmek isteyeceğin abajurlar mı? Yoksa ayak basmaya kıyamayacağın halılar mı babaaane evinden fırlamış objeler mi? Hepsi burada!

Mekana özellikle çay ve tatlı ikilisi için gelinmeli. Özellikle kruvasan ve kekleri bir wow’dur! Amsterdam sokaklarında pedalladıktan sonra buranın epey konforlu geleceğine eminim. Size Berlin’deki mekanları hatırlatacağına da eminim.

Cafe Brecht adres: Weteringschans, 157, 1017SE, Amsterdam, Netherlands

Gece hayatı mı dediniz: Café Belgique

Gelelim Amsterdam’ın gece hayatına. Biralarıyla ünlü bu şehire gelip de kokteyl içmek şarap içmek olmaz. Her türlü bira içilir. Bu minnacık daracık mekan da zaten bunun için var. Sadece Hollanda değil çeşit çeşit Belçika biralarından da bulmak mümkün.

Bu küçücük yerde dans ederken ya da ortalıkta öylesine dolanırken milleti izlerken illa birileriyle tanışıp kaynaşacaksın, anlayacağınız sosyalleşmemek elde değil. Bunu içeri girer girmez atmosferinin sıcaklığından, pozitif enerjisinden anlayacaksınız.

Café Belgique adres: Gravenstraat 2, 1012 NM Amsterdam, Netherlands

Romantik anların tek adresi: Envy

Bu mekan önerim de Amsterdam’a yıldönümü, doğum günü vs. gibi özel bir nedenden dolayı gelmiş arkadaşlara. Mekan oldukça romantik, modern ve kışkırtıcı.

Önerim mekanın tasting menüsünden yararlanmanız. Bunun yanında bu çaptaki şarap kavından yararlanmamak olmaz. Açtırın bir tane.

İsmini yedi günahın birinden alan, ince ve uzun, açık mutfaklı bu mekandaki tasarım harikası aydınlatmalara hayran kalacaksınız...

Envy adres: Prinsengracht 381, 1016 HL Amsterdam, Netherlands

Kanalın üzerinde bir cennet: Cafe Restaurant Open

1920’lerde kullanılmayıp kapatılan demiryolu köprüsünü sel al, restoran yap. Olacak şey değil diyorsun ama yapmışlar mis gibi de olmuş.

Açık mutfaktan çıkan yemekler arasında değişiklik yapıp balık seçebilirsiniz. Öyle ki şeflerin harikalar yarattığı bu menüde ne yeseniz pişman olmayacaksınız. Sunumlardaki artistik hareketlere hiç girmeyeyim bile.

Kanalın ortasındaki bu mekanın manzarasını da tahmin edersiniz, epey güzel. Üstüne üstlük bu güzelliği rahat rahat görebilelim diye mekanın herbir yeri camdan.

Kanal kenarlarında, nehir üstlerinde yaşamaya alışkın Amsterdamlılara bir gıdım daha yaklaşabilmek için buraya gidin ve bu deneyimi yaşayın derim!

Cafe Restaurant Open adres: Westerdoksplein 20, 1013 AZ Amsterdam, Netherlands

Kahve içmek isterseniz: Coffee Company

Amsterdam’ın en köklü kahvecisidir o. Aynı zamanda bir third wave. Latte art’ta harikalar yaratan mekan yüksek tavanlı, geniş, ferah ferah. Yastıkları, masa sandalyesi, aydınlatmaları, etkinlik afişlerinden geçilmeyen duvarları gözünü açacak cinsten.

Mekanda kahve içmenin yanı sıra kahve kavurmayı yapmayı da öğrenmeniz mümkün. Amsterdam’da 20’yi aşkın şubesi olan mekan sadece Amsterdam’da değil tüm Hollanda’yı ele geçirmiş durumda.

Coffee Company iletişim: Şubesi için tıklayın.

Kahveleri serttir: The Coffeevine

2012 yılında kapılarını açan bu mekan da Coffee Company gibi Hollanda’nın dört bir yanında. Bununla kalmayıp yurtdışına açıldıkları da doğrudur. Dubai ve Reykjavik bunun ispatıdır.
Güne sağlam bir kahve ile başlamak isterseniz, adres belli.

The Coffeevine adres: Leidseplein 26, 1017 PT Amsterdam, Netherlands

Kahve çeşitleri büyüler: Headfirst Coffee Roasters

facebook

facebook

Yine, yeni butik tasarım dehası bir kahvecideyiz. Mekan kahve ve kruvasan ikilisi için en ideal noktalardan biri.
Latte, flat white, macchiato, espresso kahvelerinin yanında aeropress, v60 gibi yenilikçi tekniklerle demledikleri kahvelerden de var ama şu mevsimde cold brewden şaşmamak lazım. Tatil boyunca çaya hasret olanlar da burada black, green, oolong, pu erh gibi çay çeşitlerinden seçebilirler.

Eğer internette işi olanlar, yarım gün de olsa online çalışacak arkadaşlara burası mis gibi gelecektir. Çünkü mekan epeyce geniş ve saatlerce çalışmaya müsait.

Headfirst Coffee Roasters adres: Westerstraat 150, 1015 MP Amsterdam, Netherlands


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?