istanbuldaki-kitabevleri

Kışın Kahvenize Eşlik Edecek Kitapları Bulabileceğiniz 7 Nefis Kitabevi

Favorilerime
Ekle

Sonbahar’ın en tatlı, en büyük klişesi nedir? Tabii ki battaniye altına çekilmeden, arka fonda Agnes Obel, Feist dinlemeden kış için stok yapacağınız kitaplar, gezmelere doyamayacağınız kitapçılar!

Daha öncesinde kitap kafeler listesi hazırlamıştım ama bu liste öyle böyle değil. Butik, duvarlarından, yerlerinden, her bir yerinden kitaplar fışkıran, raflarında kaybolacağınız türden.

Kitap alacağınız zaman aklınıza önce bu kitapçıların gelmesi şart olanlarından.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Marvel hayranları buraya: Gon Çizgi Roman Kitabevi

Adından da anlayacağınız gibi sadece çizgi romanların satıldığı bir kitapçı burası. Gon, Galatasaray Lisesi’nin yokuşundan kendinizi saldınız mı hemen sağınızda yer alıyor. Özellikle Marvel hayranlarının müdavimi olacağı bu kitapçı adını manga kahramanı minik dinozordan alıyor.

Robinson Crusoe 389 bünyesinde açılan ve kısa sürede kendi çizgi roman ve manga sever kitlesini oluşturan bu yerde Türkçe, İngilizce ve Fransızca yayınları bulabilirsiniz. Özellikle bizi amazon’a ve haliyle kargo ücretine mahkum etmeyen Gon’a teşekkürü borç bilirim. Ayrıca ünlü Avrupa, ABD yayınlarının yanında bağımsız yayınlara da yer vermesiyle bir kez daha seviyoruz Gon’u. Bir tane o.

Mekan da her şeyiyle cillop gibi. Gözünüzü alan gıcır gıcır kitaplar, raflar fena. Saatlerce içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir yer yapmışlar.

Kitap keşfiniz sonrası kendinizi Çukurcuma’ya doğru atmak isterseniz de: Çukurcuma mekanları yazımı buraya bırakıyorum.

Gon Çizgi Roman Kitabevi adres: Yeni Çarşı Cad. No:34/A Galatasaray, İstanbul

Evinizin rahatlığında: Nail Kitabevi

Listenin açık ara en keyiflisi. Burada ayakta dikilip kitap sayfalarını karıştırmanız gerekmiyor. Uzanabilirsiniz. Buraya dikkat! Oturabilirsiniz demedim, uzanabilirsiniz dedim. Kelimenin tam anlamıyla evinizde koltuğunuza uzanır gibi. Kitap okurken bir yandan kahvenizi yudumlar gibi. Böylesine huzurlu bir mekan Beyoğlu’nda olacak değildi tabii. Bu kitabevi sokaklarından, bahçelerinden, mekanlarından huzur fışkırtan Kuzguncuk’ta. Hem de Kuzguncuk’a özgü eski Osmanlı tarzı, cumbalı, ahşap binaların birinde.

Özellikle yeterli çocuk kitabı bulamayan anne babaların yüzlerini güldürecek bu mekanda siyaset, edebiyat bölümleri de var. Kararsız arkadaşlarımızın dertlerine derman olacak pek ilgili ve çok bilgili çalışanları da var.

Zamanında yaptığım Kuzguncuk turu listem de bir kenarda şöyle bir dursun.

Nail Kitabevi adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 32, Üsküdar, İstanbul

Kendisi küçük arşivi büyük: Gergedan

Kadıköylünün kitap düşkünlüğünü hepimizi iyi biliyoruz. Ortalığın sahaf ve butik kitabevlerinden geçilmediğini de. Şimdi de caddedeyiz. Hafta sonu olur da caddenin kalabalıklığından sıyrılmak isterseniz kendinizi burada kitapların arasına atabilirsiniz. Kendi kütüphanenizmişcesine kitapları karıştırmanız da mümkün.

Felsefe, dünya ve Türk edebiyatından kitapları gözünüz kapalı bulabilirsiniz. Baskısı bitmiş, her yerde bulamayacağınız kitapları burada görmek sizi epey şaşırtabilir. Bu sebeple bakmayın mekanın küçük olduğuna yoksa kitap çeşitliliğinden epey zengindir. Ha olurda aradığınız kitabı bulamazsanız, hemencik orada sipariş verebilirsiniz.

Gergedan Kitabevi adres: Bağdat Cad. No:268, Kadıköy, İstanbul

Evlere servisi bile var: Bibliomania

Cihangirlinin yıllardır İstiklal’de, Asmalı’da, Galata’da aradığı kitapçı sonunda Sıraselviler’de açıldı. Sadece yerinde durmuyor tabii Souq Karaköy gibi pek şenlikli pazarlara uğradığı da doğrudur. Hatta o kadar güzel bir servisi var ki duyunca suyunu çıkartmanız mümkün. Mesela canınızın sokağa çıkmak istemediği ama deli gibi kitap aşerdiğiniz zamanlarda Bibliomania’yı arıyorsunuz ve istediğiniz kitap evinizde bitiyor. Nihai sonuca bir tuşla kavuşmak isteyenler için gayet yerinde bir servis.

Türkçe dışında birçok yabancı yayınların da bulunduğu burada sayısız miss gibi dergiler de var.

Kitabevinin Facebook sayfası tam takip etmelik. Bazen önerdikleri, ismini bile duymadığınız bir kitap ile hayatınızı değiştirebilir!

Bibliomania adres: Sıraselviler Cad. Bakraç Sok. No: 15, Cihangir, Beyoğlu, İstanbul

Önerilerine teslim olun: Pandora

İşte kitap almanızın bir ritüele dönüştüğü o mekanlardan birindeyiz. Girince içinden çıkasınız gelmez çünkü raflarında masalarında yanar dönerli artık herkesin tükete tükete bir hal olduğu büyük ihtimal yakında filmi de çekileceği bestseller değil de daha içi dolu kitaplar var. Ne alacağınızı bilmeseniz de olur, edebiyat, kitap, yazar üzerine master yapmış çalışanların kollarına bırakın kendinizi. Size önerdikleri kitaplarla bir iki hafta pek keyifli vakit geçirtecekleri, düşündürtecekleri kesin.

Beyoğlu’nda Nişantaşı’nda, Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde yer alan Pandora’da online alışveriş yapmanız da mümkün. Türkçe, İngilizce ve üniversite kitapları diye ayırdıkları kategorilerden çocuk kitaplarından tarih kitaplarına, seyahat kitaplarından romanlara, sanat kitaplarından çizgi romanlara dergilere sağlık kitaplarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Pandora iletişim: En yakın şubenin adresini bulmak için tıklayın.

Nostalji sevenler buraya: Denizler Kitabevi

Pera’nın incisi Denizler’deyiz şimdi. Sizi en çok da eskiye götürecek olan, nostalji yaşattıracak bir kitabevi varsa o da burasıdır. 1993’den beri de bünyesinde büyük deli bir kültürel mirası barındırıyor.

Girer girmez duvardaki haritaları, tabloları, ahşap rafları, merdivenini, antika eşyalarını görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bugün eşine zor rastlanır gravür ve haritalar nerede var diye sorarsanız, Denizler derim.

Hem sahaflık hem de kitap yayıncılığı yapıyor. Ha bir de müzayedeleri var, izlemeniz lazım. Koleksiyoncuları pek sevindirecek plak, afiş, belge, broşür, eski gazete, kartpostal, fotoğraf, hisse senetleri de var.

Denizler Kitabevi adres: İstiklal Cad. No:199/A, Beyoğlu, İstanbul

Pek de havalıdır: Assouline

“Ooou baby” diye söze başlasam yeridir. Paris’ten sonra İstanbul’da ilk şubesini Bebek’te açan bu butik kitapçıda her kitap yok. Moda, tasarım, mimari, gezi, sanat, yemek ve fotoğraf ağırlıklı kitaplar var.

Adını da kurucuları Prosper ve Martine Assouline’den alıyor. Tam bir keyif yeri. Otur kitap sayfalarını karıştır, fotoğraflara bak. Koleksiyon düşkünlerinin Bebek’teki mabedi olarak da adlandırdıkları bu yerde pek lüks hediyelik eşyalar, mumlar ve aksesuarlar da bulabilirsiniz.

Assouline adres: Cevdet Paşa Cad. No: 25/A, Bebek, İstanbul

Her türden kitaplar burada: Homer

facebook

facebook

Gon ile aynı caddedeler Homer İstiklal’e bir nebze daha yakın. Arkeoloji kitapları çeşitliliğiyle dudağımızı uçuklatan amma ve lakin felsefe, tarih, sinema ve fotoğrafta da herkese hitap eden bu kitabevi 20 yaşını kutluyor. Özellikle çocukların gelişimine katkı sağlayacak Homer Kids bölümü de tam bir olay. Anne babalar burada yatıp kalksa yeridir.

Sanmayın ki sadece Beyoğlu’nda var. Bilgi Üniversitesi Kuştepe ve Santral Kampüsü’nde, Borusan Contemporary Shop, Sabancı Üniversitesi Kampüsü hatta Ankara’da bile var.

Homer adres: Kuloğlu Mah. Yeni Çarşı Cad. No:12/A, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?