14. Film Ekimi Festivali Öncesi ve Sonrasında Hemencecik Gidilecek 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

Geldi yine festival zamanı. Sabahın köründe seansa yetişmek için koşturacağınız, yanınızda oturan kişiyle film öncesi sohbetlere girişeceğiniz, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla karşılaşacağınız, bir filme girebilmek için sonunda girememe gibi bir riskiniz olsa dahi o bilet kuyruğunda dakikalarca bekleyeceğiniz, film sonrası yönetmen, oyuncu konuşmalarıyla aydınlanacağınız, en ön koltuğun size denk gelmesine üzüleceğiniz, en gidilesi filmlere bilet bulan arkadaşınızın check-in’ini kıskançlıklar içinde like’layacağınız o festivalden bahsediyorum. Ekim ayında içimizi ısıtan, renk katan Film Ekimi’nden.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivale gidecek arkadaşları unutmadık. Film öncesi sonrası “Şimdi nereye gidelim? Ne yiyelim, ne içelim?” sorularının içinde boğulmayın, net olabilin diye sinema salonlarına yakın mekanları derledim. Ama öncesinde festival hakkındaki detaylara da yer açalım:

2-11 Ekim tarihleri arasında olacak olan festivalde toplam 44 film gösterilecek. 44 film! Dile kolay!

Annem, The Lobster, Gençlik, Me and Earl and The Dying Girl, Slow West, Carol, Deepen, Mistress America, Ex Machina, Chronic, Saul’un Oğlu gözünüz kapalı biletini almak isteyeceğiniz filmler.

Festival Ekim ayı boyunca İzmir, Ankara, Trabzon, Bursa ve Edirne’yi de ziyaret edecek.

Festivalin bu yılki seçkisinde özellikle Cannes ve Venedik Film Festivali’nde yer alan film var.

Rexx, Beyoğlu, Atlas, Feriye Sinemaları ise filmlerin gösterileceği salonlar. Haliyle rotalarımız da Beyoğlu, Kadıköy ve Ortaköy olarak şekillenmiş oluyor.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Kokoreçlisi bile var: Pizano Pizzeria

Ortaköy denilince akla kumpir ve waffle’dan başka şeyler de gelmeli artık! İşte bu algıyı bir nebze kıran bir şey varsa o da burasıdır.

Taş fırından çıkan yaklaşık 30 çeşit pizzaları parmak yedirtir. Topağacı’nın 400 Derece’si, Çukurcuma’nın 49’u, Cihangir’in Pizzeria Trio’su, Pera’nın da Pizzeria Pera’sı varsa Ortaköy’ün de net Pizano Pizzeria’sı var.

İncecik hamura açılan pizzanın üstü adeta lezzet şöleni, malzemeyi hiç esirgemiyorlar. Kokoreçli Pizza, Solo Carne, Deniz Börülceli Ricottalı Pizza, Mediterraneo mekanın yok satan pizzalarından. Sonrasında ise mozaik pasta veya tiramisu sizi bekler.

Pizano Pizzeria adres: Mecidiye Mahallesi, Eskibahçe Sokak, No: 17/A, Ortaköy, Beşiktaş, İstanbul

Denize nazır huzur dolu: Feriye Lokantası

"Ortaköy’e kadar gelmişim, denizin, Boğaz’ın tadını çıkarmadan şuradan şuraya gitmem” diyenlere gelsin burası. Ama baştan söyleyeyim bu isteğiniz size biraz pahalıya patlayabilir. Filmi bahane edip sevgilinizle romantik romantik takılmak isterseniz o başka! Burası pek uygun. Hem mekanın leb-i derya olması, hem de size nostalji yaşattıracak kadar klasik olması romantik ortam koşullarını yerine getiriyor.

"Ne yenir ne içilir?" diye sorarsanız da sabit menüleri yok, artık ne bulursanız amma ve lakin mevsime göre değişen yemeklerin organik malzemelerle hazırlandığını hatırlatmakta fayda var.

Feriye Lokantası adres: Çırağan Cad. No: 40 Ortaköy, İstanbul

Ev rahatlığı sunar: Ben Coffee Roasters

Yakında Kadıköy sadece kahve çekirdeğinden oluşacak deseler inanırım. Her köşe başını adeta kapmışlar. Her yer kahve her yer kahveci. Burası bir diğer yeni mekan Kev Cafe’nin hemencik yanında.

Film öncesi uyanamayan arkadaşlara burası önerimdir. Latteden filtreye, mochadan americanoya, ice latteye kadar her şey var. Kahvenin yanında ikram ettikleri kurabiyeleri de dört dörtlük. Daha bitmedi! Smoothie, frozen, limonata ve çaylarını da ekleyeyim.

Anlayacağınız Kadıköylünün bilgisayarını alıp rahat rahat çalışabileceği, arkadaşıyla sohbet edebileceği keyifli bir mekanı daha oldu. Bize de gidip görmek düşer.

Ben Coffee Roasters adres: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak, No 36/B, Kadıköy, İstanbul

Hem etçillere, hem otçullara: Bubada

Hızlıca karın doyurmak isteyenlere tavsiyemdir. Bir de sebze ağırlıklı dürümleriyle “Rulo Ezber Bozan Lezzetler” var ama orayı zaten artık bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum.

Bu mekan da sandviçleriyle bir wow dedirtir! Vejetaryeni de veganı da etçil arkadaşlarımızı da mutlu edecek cinsten. Çeşit çeşit kulüp sandviçlerinden saymamaya başlıyayım: Teneffüs, Toprak, Mavi, İtalyan, soğuk sandviçlerden Moda ya da Bahariye aklınızda bulusun. Bir de quesadilla ve burgerleri var tabii. Onlar da pek leziz, pek şahane.

Bubada’dan dev bir hizmet daha: Menüde sandviçlerin yanına hangisinin vegan hangisinin vejetaryen ya da hangisinin domuz eti içerdiğini gösteren semboller koymuşlar.

Olur da film sonrası hemen bir şeyler yiyip kendinizi içkiye vermek isterseniz burası ideal.

Bubada adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 42/A, Kadıköy, İstanbul

Tok karna bile yersiniz: Meşhur Selanik Kurufasulyecisi

Süleymaniye’nin Erzincanlı Ali Baba’sı ne ise Kadıköylünün de Meşhur Selanik Kurufasulyecisi o dur! Her iki mekan da tam bir efsanedir.

Kadıköy’de oturmayanın pek bilmediği ama yerlisinin müdavimi olduğu mekanda: Cacık, pilav, kurufasulye üçlüsü deyim yerindeyse ortalığı kasıp kavuruyor. Yancıları da var tabii: turşu, soğan, roka, salata ve sonunda gelen ikramlık çay.

Özellikle pastırmalı kuru fasulyesi önerimdir. Kurufasulye yiyecek gününüzde değilseniz tava ciğeri verelim. O da lezizdir, çekinmeyin, yiyin!

Meşhur Selanik Kurufasulyecisi adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 85, Kadıköy, İstanbul

Komşu ülkeden gelen lezzet durağı: Galaktion

Zamanında Hint dedik Uzakdoğu dedik ama biri de çıkıp komşu ülkemiz Gürcistan’ın yemeklerinden bahsetti mi? Yok! İlk defa Aksaray’daki otogarın içinde, ismini bile bilmediğim adeta bir kahvehaneyi andıran mekanda tanıştığım Gürcü yemekleriyle o günden bu yana aramda gizli bir bağ oluştu. Bu sebeple karar verdim şehirdeki Gürcü yemekleri yapan mekanların takipçisi olacağım diye. Galata’daki biricik kahvecimiz Old Java’nın hemen yanı başında olan bu minnacık yerin mutfağından işte o leziz yemekler çıkıyor.

Supkharço isimli çorbası, Glekhuri isimli salatası ve Khinkali isimli hamur işi mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Hatta Gürcü mutfağına giriş yapacaksanız bu üçlü yerinde karar olacaktır ama haçapuri, lobio isimli yemeklerini de yok saymak olmaz.

Film sonrası değişik tat arayanların mutlaka gitmesi gereken yerlerden. Hem bu yemekleri tanımaya başlasanız iyi edersiniz.

Galaktion adres: Müeyyedzade Mahallesi, Ali Hoca Aralığı Sokak, No 14/B, Beyoğlu, İstanbul

Her öğün bir şölen: Dai Pera

dai-pera-giris

Günün her saatinde gidip karınlarınızı doyurabileceğiniz bu mekan İstiklal’i Tophane’ye bağlayan Galatasaray’ın o tatlı yokuşunda. İstiklal’in kalabalıklığından kaçmak için illa Çukurcuma’ya Cihangir’e gitmenize gerek yok yani.

Sabah gelip paylaşımlık kahvaltısından söyleyip acılı salçaya, tuluma, çökeleğe, salataya doyabilir, öğlen de bir nevi anne yemekleriyle sağlıklı yaşamın dibine vurabilirsiniz. Akşam ise en keyiflisi, bir kadeh şarap yanına en leziz mezeleri Girit ezme, Ayvalık kırma zeytin mezesi, körili börülce,çerkez tavuğu, Arnavut usulü biberli çökelek, midye pilaki, tekmil favadan yiyebilirisiniz.

Dai Pera adres: Yeni Çarşı Caddesi, No. 54, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Asma katında nefes alın: Noir Pit Coffee

fooduristik

fooduristik

Aslında kendinizi kalabalıklardan atmanın ve nefis kahve içebilmenin üç çaresi var: Asmalımescit’teki Drip Coffeeist, Galata’da adeta saklanmış mekan Old Java bir de Pera’daki Noir Pit Coffee. Bu üçünü bir köşeye yazın. Noir Pit Coffee’yi seçmenin nedeni hem her zaman büyüleyici olan Pera’da yer alması, hem de mekanın sıcaklığı. Kahvelerinin lezzetine zaten diyecek hiçbir şeyim yok.

Dışarı atılmış sandalyelerde saatler geçirseniz bıkılacak gibi değil, asma katında kitap okumanın ya da bilgisayarını alıp çalışmanın da pek keyifli olduğunu söyleyebilirim, test ettim onayladım.

Dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak, Dark Italian, Freedom Blend, Colombian, Sumatran, Jamaican Blue Mountain de buranın eşsiz kahvelerinden.

Noir Pit Coffee adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 109/A, Beyoğlu, İstanbul

Not: Beyoğlu’nda o kadar çok mekan var ki bu üç mekanlar sınırlı kalmak olmaz. Zamanında yazdığım Galata , Cihangir , Çukurcuma Mekanları isimli yazılarımı da gözden geçirmekte fayda var. Kim bilir belki içinden çıkmak istemeyeceğiniz, müdavimi olacağınız bir mekanla karşılaşırsınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?