Sanata ve Mimariye Aç Bünyelerin Ayılıp Bayılacağı 8 Viyana Mekanı

Favorilerime
Ekle

Orta Avrupa gezimize Viyana ile nokta koyalım, başka diyarlara yelken açalım istiyoruz. Klasik müzikle, sanatla, müzeyle bütünleşmiş olan Viyana için söyleyecek şeyim çok.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Hemen sıralıyorum:

• Şehri ikiye bölen kanal boyunca göreceğiniz graffitileri fotoğraflamalı.
• Psikanalizle ilgilenenlerin depar atarak gitmesi gereken Freud Müzesi de Viyana’da. Bir ziyaret etmeli.
• Çağdaş sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapan modern sanat galerisi Secession’a uğramalı.
• Opera Binası, Belediye Binası, Belveredere Sarayı, St. Stephen Katedrali, Hofsburg ve Schönbrunn gibi birinci derecede önemli yerler mutlaka listeye eklenmeli.
• Eğer fazladan vaktiniz varsa ve eğlenceli bir şeyler arıyorsanız Viyana’nın simgelerinden Prater’e gitmeli.
• 1896 yılında İmparator I. Franz Joseph’in tahta çıkışının 50. yılı dolayısıyla yapılan dönme dolabı dikkatlice süzmeli.
• Museum Quarter’ın bahçesinde fazla rahat olan bankalara uzanıp havanın tadını çıkarmalı, etrafındaki restoranların kahvesinden şarabından yararlanmalı ve tabii ki müzenin her bir köşesi didik didik gezilmeli.
• Before Sunset misali Viyana’nın nostaljik tramvayında şehri turlamalı.
• En güzel dinlenme yeri olan Stadtpark’da molalar vermeli, gerekirse piknik yapmalı.
• Dışı rengarenk olan ve Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hudertwasser tarafından tasarlanan Hundertwasser Evi’ni de mutlaka görmeli.
• Türk mahallesine de ayak basıp bir selam çakmalı.

Ve son olarak önereceğim mekanları ajandanıza not etmelisiniz.

Sağlıklı bir kahvaltı ararsanız: 7Stren

Gösterişli sarayları gezmeden önce sağlam bir kahvaltı yapmalı. Bu sebeple hem güne iyi başlamanızı sağlayacak hem de midenizi sağlıklı yemeklerle dolduracak bu kahvaltı mekanındayız. Öyle bildiklerinize benzemiyor ama. Kendisi vegan kahvaltı mekanıdır ama bu lezzeti tatmak için illa vegan olmanız gerekmiyor, lütfen gidiniz.

İçi taze roka, turp, havuçla dolu olan sandviçler, humuslu fındıklı gözlemeler, atom niteliğinde karışık meyve suları, içi meyve sebzeyle dolu kaseler, yine vegan tatlılar buradaki seçeneklerden. Öğle vakti için bir o kadar da leziz salataları var.

Mekan aynı zamanda etkinliklerle dolu. Bir dans gösterisine ya da bir konsere denk gelmeniz de mümkün.

7Stren adres: Kulturzentrum & Café 7Stern, Siebensterngasse 31, 1070 Wien, Austria

Küçük olduğuna bakmayın: Kaffemik

Şehrin third wave coffee noktalarından. Minnoş mu minnoş, tatlı mı tatlı bir mekan burası. Açık açık söylemeseler de “basit, sade ve cool” mottoları olmalı. Duvarda tek bir resim tek bir çerçeve bulamazsın ama yine de hayran kalırsın. Tezgahtaki su yeşili renk öyle bir hava katmış ki, mekan insanın başını döndürüyor.

Öyle rahat rahat oturayım, saatlerce içinden çıkmayayım gibi bir durum maalesef burada yok. Çünkü epey küçük, içeride bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sandalye var. İstersen ayakta takılıp kahveni içme şansın var tabii ama anlayacağınız gibi daha çok kahveni al bas git şekli.

Mekanın küçüklüğü güne buranın kahveleriyle ve kruvasanıyla başlamaktan alı koymasın sizi, bayılacaksınız.

Kaffemik adres: Zollergasse 5, 1070 Vienna, Austria

Adeta huzur bulursunuz: Balthasar

Kaffemik’in aksine geniş mi geniş bir yer. Yani içerideki ya da dışarı atılmış sandalyelere yayılıp keyif çatmanız pek mümkün.

Fonda naif, kulağı tırmalamayan aksine yorgunluğunuzu alacak müzikler var. Soft, pastel renklerine hayran kalacağınız duvarlar ise ilham veriyor. Buruşuk altın varak aydınlatmaları da bir o kadar dikkat çekici. Butik kahvecilere göre pek bir lüks pek bir şık göründüğünü söylemek mümkün.

Espresso bazlı kahvelerinin yanında kruvasan, biscotti, turta ve sandviçleri var. Kahvesine ölüp biterseniz, paketler halinde alıp bavulunuza bir güzel yerleştirebilirsiniz.

Balthasar adres: Praterstraße 38, 1020 Wien, Austria

Sessiz sedasız bir öğle yemeği: Finkh

Viyana yerlisinin öve öve bitiremediği, müdavimi olduğu bir mekandayız şimdi. Az sonra bahsedeceğim Miranda ile hemen yan yanalar. Burada karınları doyurup yavaştan Miranda’ya doğru kaymak pek olası. Yemek üstüne giden leziz kokteyller gibi var mıdır acaba?

Karınlar neyle doyar sorusuna geçiyorum hemen. Dana gulaş ile doyar, yeşilin fink attığı salata ile doyar, schnitzel ile doyar, fındık ezmeli, mantarlı, parmesanlı köfte ile doyar. Öncesinde havuç çorbasıyla karınları ısıtmalı tabii. Yemek yanında çokça bira ve şarap seçenekleri de var.

Siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu mekan yine bir hayli sade. İster içeride sessizliğin tadını çıkarın isterseniz dışarıda gelen gideni kolaçan edin.

Finkh adres: Esterhazygasse 12, 1060 Wien, Austria

Şehrin kalabalığından çok uzak: Flein

Özellikle yazın bahçesinden çıkmak istemeyeceğiniz Flein, sizlere şehirden, karmaşadan uzak ağaçlar altında çalı ve çiçekler arasında huzur dolu birkaç saat vaadediyor.

Yaratıcı menüsüyle parmak ısırtan mekan, steakleriyle et severleri; kiş, kuskus ve risottolarıyla da vejetaryenlerin yüzünü güldürüyor. Cebinde kuruş bıraktırmayan Viyana’da birçok restorana göre fiyatları da gayet makul.

Şehir sizi yorar da yeşillik arasanız burayı bir yerlere not edin.

Flein adres: Boltzmanngasse 2, 1090 Wien, Austria

50 sayfalık kokteyl menüleri var: Loos Bar

Diyelim canın bir gün de şarap ya da bira değil de leziz kokteylerden istedi. İşte bu ihtiyacınızı giderecek şehrin artık klasikleşmiş olan adreslerinden Loos’a doğru yol almanızı öneririm.

İsmini mimarından alıyor. Adolf Loos tarafından tasarlanan mekan, 1908 yılında kapılarını açmış. Stili olsun kokteylleri olsun klasik Amerikan barlarını anımsatıyor. Bu sebeple kendisine American Bar dedikleri de oluyor.

50 sayfaya yakın, cin, vodka, tekila, viski başlıklarıyla ayırıp kokteyl çeşitlerini önünüze dizdikleri içecek menüleri var. İşin içinden çıkamamanız normal, yardım isteyiniz.

Loos Bar adres: Kärntner Durchgang 10, 1010 Wien, Austria

Menüsü ayrı dekoru ayrı modern: Miranda Bar

Sizi klasik bir bar olan Loos'dan alıp şehrin en modern kokteyl barına götürüyorum. Wes Anderson filmlerini düşünün, işte tam o renkler hakim duvara, sandalyelere ve aksesuarlara.

Ayrıca şehirdeki en iyi Weißer Spritzer’i de burada içebilirsiniz ki havalar sıcaksa, zevkten dört köşe de olursunuz. Sadece şehrin en iyi Weißer Spritzer’ini içmeyeceksiniz, şehirdeki klasik kokteyllerin nasıl bu kadar farklı yorumlandığına kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

Şehrin müptelası olduğu Finkh’in hemen yanında demiştim zaten ama hatırlatmakta fayda var.

Miranda Bar adres: Esterhazygasse 12, Wien, Austria

Bonus: Partilemek isterseniz gidebileceğiniz mekanlar

gillespetersonworldwide

gillespetersonworldwide

Viyana, Berlin gibi değil. Berlin’in b’si bile insana enerji verir, dans ettirir ama Viyana öyle değil. Mimarisinden mi, şehrin kendi sessizliğinden mi yoksa bolca müze ve saraylarından mı bilinmez, bir asillik bir ağırbaşlılık akıyor her yerden.

Burada sessiz sakin geceler geçirmek istersin. Sevgilinle meydana bakan bir restoranda oturup saatlerce sohbet edip, şarap içmek istersin.

Ama illa partileyeceğim diyorsan Club U, Clubschiff, B72 var. Mimarisi bile görülmeye değer olan Prater’in tam karşısındaki Fluc var mesela ya da rock müzikseverlerin görmesi gereken Rockhaus var, aklınızda olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?