7-24-acik-mekanlar

7/24 Ulaşabileceğiniz, Sizi Yalnız Bırakmamaya Yemin Etmiş 9 Afiyetli Mekan

Favorilerime
Ekle

Yaz aylarının konseriydi, festivaliydi, partisiydi hiç bitmez. Her hafta sonu muhakkak sizi eğlendirecek, aynı zamanda yoracak bir sürü güzel etkinlik çıkar. Bu etkinliklerden eğer ertesi gün işiniz yoksa kolay kolay ayrılmanız da mümkün değildir. “Gidersem çok şey kaçırırım, biraz daha şurada dans edeyim n'olacak” gibi bahane üstüne bahane üretiriz ki haklıyız da. Eğlendiğimiz bir yerden neden erken ayrılalım ki?

Siz istediğiniz kadar eğlenin hatta canınız istiyorsa bırakın sabahlar olmasın. Sonrasını ben sizin için düşündüm ve şehrin 24 saat açık mekanlarının haritasını çıkardım. Ayrıca sanmayın ki bu liste sadece gece gece vur patlasın çal oynasıncılara. Biliyoruz ki midesine düşkün ne zaman ne isteyeceği belli olmayan birçok arkadaş var. Gece uyurken, bir bakmışsın pijamalarıyla kalkmış gitmiş kokoreçciye, dürümcüye, çorbacıya. İşte onların da ilgisini çekecek bir liste ile karşınızdayım!

En bilinen gelenek: Lale İşkembecisi

1960’dan beri bir ritüeldir kendisi.

Ne zaman Beyoğlu’na gelinir sabaha kadar dans edilirse eğlence Lale’de biter. Evlere dağılmadan önce burada bir işkembe içilir. Yanında olmazsa olmaz kokoreç, tandır kelle ya da favorim Arnavut ciğeri sipariş edilir ve afiyetle mideye indirilir. Sanmayın ki bundan sonra her şey bitti. Altın vuruşu fırın sütlaç ile yapmanız lazım. O nasıl bir lezzettir anlatılmaz.

Açıkçası buranın işkembesi için Anadolu’dan kalkıp gelen arkadaşlar tanıyoruz. Henüz daha bu güzellikleri tatmadıysanız, işkembenin i’sinden bile haberiniz yoksa; ilk denemeler için de burası aklınızda olsun. Gayet hijyenik ve lezzetli.

Lale İşkembecisi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Tarlabaşı Bulvarı, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Yemeyin de yanında yatın: Kimyon Dürüm

Dürüm, kokoreç, midye, işkembe, tantuni… Bunlar hep bizim süper kahramanlarımız. Gece gece pek ala arkadaşlarımızla eğlenirken tabii bir yandan da içerken birinin aklına o soru muhakkak düşer: Ne yiyeceğiz? Cevaplar ise hiç değişmez.

Buradaki en önemli nokta ise konumunuz. Eğer bulunduğunuz yer Kadıköy’se soluğu Kimyon Dürüm’de alacağınız besbelli. Adana, beyti, tavuk şiş, dana şiş burada yiyip doyacağınız lezzetlerden. Yemek öncesinde gelen meze ve çorbaları bile yüz güldürmeye yetiyor. Adı dürümcü olmasına rağmen mekandaki favori bir diğer lezzet kelle paça. İçen bir kez daha içiyor.

Mekan her daim kalabalık. Zaten bilen bilir barlar sokağının incisidir o. İçki sonrası ya da öncesi karınlar gidip burada doyurulur.

Kimyon Dürüm adres: Caferağa Mahallesi, Kadife Sokak, No 17/C, Kadıköy, İstanbul

Takdire: Şayan

Geldik işkembecilerin en lüksüne. Temizliğinden ya da düzeninden olacak ki birçok kişide böyle bir izlenim bıraktı kendisi. Hatta gecenin köründe bu mekanda yakalanan, sonrasında magazin sayfalarına yansıyan bir sürü ünlü tanıyoruz.

Peki Gayrettepe’deki bu mekanda neler yenmeli? Bir kere işkembe ve türevlerini saymıyorum bile, buraya gelip de içmeden giderseniz ayıp. Ancak mesafeli duran arkadaşlar da olabilir, saygımız sonsuz. O arkadaşlar için mercimek ve domates çorbası var. Yoğurtlu kebap, çöp şiş, kuzu külbastı, kömürde kokoreç de sonraki seçeneklerinizden.

Özellikle hafta sonu tıklım tıkış olan mekanın bahçesi epey ferah. Gececilere duyurulur.

Şayan adres: Gayrettepe Mahallesi, Yıldız Posta Caddesi, No 28, Beşiktaş, İstanbul

Böyle çıtır çıtır: Bodrum Mantı

Gece gece canınız işkembeden farklı bir şey çekerse Bodrum Mantı’nın Fenerbahçe ve Arnavutköy şubeleri sizi bekler. Sanmayın ki burada sadece lezzetli mantılar var. Bihter: süslü, light Bihter Mantı tabii ki vazgeçilmezimiz ama çökertme kebabı, beğendili dürüm, mantar soslu bonfile, tavuk şiş gibi lezzetler de yok değil. Hem gece gece canınızın ne çekeceği belli olmaz.

Özellikle Boğaz’ın dibindeki Arnavutköy şubesi favorim. Gün gelir de Boğaz’da sabahlama, sabaha kadar dans etme, felekten bir gece çalma gibi durumlarınız olursa burayı hatırlayın. 24 saat açık.

Bodrum Mantı adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No: 111, Beşiktaş, İstanbul

Anne eli değmiş: Emine Ana

Dürümü yazar pideyi yazar da tantuniyi unutur muyum hiç! Mersinli arkadaşların bile gönlünü fethetmiş bu mekan Beyoğlu’nda. Hatta burası için birçok kişi “Mersin’e gidemiyorsanız buraya gidin” gibi iddialı cümlelerde kurmuyor değiller. Haliyle tantunisiyle meşhur ve haliyle bu tantuni aşırı lezzetli.

Tantuninizi dürüm ya da yarım ekmek arasında sipariş edebilirsiniz. Yanında gelen roka, turp, limon ve turşu biberler iştahınızı epey bir kabartıyor. Bu sebeple ikinci siparişi verirseniz anlarım. Bir taneyle doymak ne mümkün.

Öyle uzun uzadıya keyif yapayım maalesef burası için geçerli değil. Tabureler oldukça rahatsız. Ama gecenin köründe karınları doyurmaktan başka bir şey düşüneceğinizi de sanmıyorum.

Emine Ana adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, Billurcu Sokak, No 5/A, Beyoğlu, İstanbul

Minicik bir kamyonetle: Dürümcü irfan

Minik bir kamyonette harikalar yaratan bu mekan Etiler’de. Adana, çöp şiş, tavuk şiş, sucuk dürüm ise buradan çıkan seçenekler. İster minik taburelerde oturup yiyin ister eve sipariş edin. 7/24 açık.

İnce lavaşta, hafif acılı yapılan dürümlere isterseniz kaşar da koydurabiliyorsunuz. Lavaşından olacak ki öyle hemen midenize oturmuyor, hatta ileri gidip ikinci siparişi vermeniz bile mümkün.

Etiler’deki gece gezginlerinin önünde kuyruklar oluşturduğu bu mekana siz de bi' dadanın. Eminim dürümlerinin müdavimi olacaksınız.

Dürümcü İrfan adres: Nispetiye Mahallesi, Nispetiye Caddesi, Petrol Sitesi Sokak, No 26, Beşiktaş, İstanbul

Karşıda deniz: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Bu önerim geceleri çok da hard core takılmayan arkadaşlara. Olur da canınız gece gece Boğaz kenarında bir çay içmek isterse burayı hemen not edin. Süper Baba dizisine mekan olmuş, 800 yıllık çınarın altındaki bu mekan gece gündüz açık.

Romantizmi iliklerine kadar yaşayan biri olarak önerim sabaha karşı gidip gün doğumunu izlemek. Hem mekan bu saatlerde kalabalık olmadığından denizin dibindeki boş masalara yayılmanız mümkün. Yoksa diğer türlü "O masaya geçeyim, yok bu iyi değilmiş diğeri olsun!", "Acaba bu insanlar o masadan kalkacak mı?” düşünceleriyle ne oturduğunuz belli ne kalktığınız.

Karınlar acıktığı anda da bir menemeninden ya da kaşarlı simidinden söylemeniz yeterli olacaktır. Güzel bir güne daha nasıl başlanır!

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi adres: Çengelköy Merkez Mahallesi, Çınaraltı Camii Sokak, No 4, Üsküdar, İstanbul

Of dedirtir: Tarihi Haliç İşkembecisi

"İstanbul’un Dumanı Üstünde Tüten Çorbacıları” başlıklı listemden hatırlayacaksınız burayı. "İşkembesini temizliğinden kalitesinden şüphe etmeden gözünüz kapalı içebilirsiniz” demiştim. Aradan çok zaman geçememesi dolayısıyla hala söylediğimin arkasındayım. Ne de olsa 1938 yılından beri kendini işkembeye adamış bir mekan. Çorba sonrası fellah köftesi de vazgeçilmezimiz.

İsminden de anlayacağınız gibi mekan Haliç’te. Beyoğlu’nda gecelerseniz bu lezzetten yararlanmak sadece bir taksiye bakar. Listedeki diğer mekanlar gibi burası da 7/24 açık.

Tarihi Haliç İşkembecisi adres: Ayvansaray Mahallesi, Abdulezelpaşa Caddesi, No 117, Fatih, İstanbul

İç geçirtir: Nizam Pide Salonu

kabby88

kabby88

Buranın 24 saat açık olmadığını belirteyim hemen ama en azından 21 saat açık. Bu sebeple es geçemedim.

Bilmeyeni yoktur. Karadeniz usulü pideleriyle meşhur bu mekandan üç adet var; biri Galatasaray’da, diğeri Harbiye’de bir diğeri de Büyükparmakkapı sokakta! Anlayacağınız Beyoğlu ve çevresindekiler yaşadı.

Kuşbaşılı, kavurmalı, mantarlı, vejetaryen, sucuklu, pastırmalı pide ve daha sayamadığım birçok çeşidini bu şubelerde günün her saatinde yiyebilirsiniz.

Mekanın pideleri dışında iddialı olduğu bir diğer konu da sütlaçları.

Nizam Pide Salonu adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Büyükparmakkapı Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?