visualattitudes

Yüksek Tansiyon Sorununuz Olup Olmadığını Gösteren 11 Ciddi İpucu

Favorilerime
Ekle

Hep deriz, vücudumuzun bize anlatmak istediklerine kulak vermemiz düşündüğümüzden çok daha önemli olabilir, bazı rahatsızlıklara yakalanmadan önce önlemler almamızı sağlayabilir mesela.

İşte tam da bu yüzden çıktığımız yolda tıpkı şeker hastalığı belirtilerini öğrendiğimiz gibi bugün de en az onun kadar yaygın başka bir rahatsızlığın, yüksek tansiyonun, başka bir adıyla hipertansiyonun belirtilerini öğreneceğiz.

Halk arasında, özellikle de ilerleyen yaşlarda insanların en sık yaşadığı sorunların başında sayılabilecek yüksek tansiyona yakalanmadan önce bunu nasıl anlarız, vücudumuzun verdiği hangi işaretler bu konuda bize yardımcı olabilir bir bir anlatıyor, yüksek tansiyon belirtilerini enine boyuna öğreniyoruz.

Siz de eğer aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa mutlaka gerekli ölçümleri yaptırmak üzere hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutuyorsunuz.

Eskiden hiç olmadığı kadar çok terliyorsanız...

Yüksek tansiyon belirtilerine geçmeden önce kısaca yüksek tansiyon, diğer bir adıyla hipertansiyon nedir buna değinelim. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kanın damarlarımıza olması gerektiğinden fazla basınç uygulaması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık. Kısaca "olağandan yüksek atardamar basıncı" şeklinde tanımlanabilecek hipertansiyona, kalıtsal etkenlerden çevresel faktörlere kadar birçok değişken neden olabiliyor. Bu nedenle belirtilerini iyi anlayabilmek gerekiyor.

Yüksek tansiyonun en belirgin ama çok da ciddi olmayan belirtilerinden biri terleme. Eğer son zamanlarda şimdiye dek hiç yaşamadığınız kadar çok ve sık terleme sorunu yaşıyorsanız, bu terleme hali günlük hayatınızı bile olumsuz etkilemeye başladıysa bu durum yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir. Çünkü hipertansiyon, vücudumuzdaki kan basıncının ani değişimler yaşamasına neden oluyor, bu duruma adapte olmaya çalışan vücut tepkisini terleme olarak da gösterebiliyor.

Sık sık tuvalete gitme isteği duyuyorsanız...

Damarların maruz kaldığı yüksek basınç nedeniyle zorlanmaya başlamasına neden olan yüksek tansiyon sorunu, sık sık idrara çıkmaya da neden olabilir. Ancak bu durum, aslında vücudunuzun yüksek tansiyonla baş etmeye çalıştığının da bir göstergesidir. Vücudunuz dengesini yeniden sağlamak için sık sık idrara çıkmanızı sağlayabilir. Öyle ki idrar söktürücü etkiler gösteren tansiyon ilaçları bile vardır.

Ancak siz bu durumu belirgin bir şekilde yaşamaya başladıysanız ve arkasında herhangi bir neden olmadığından eminseniz mutlaka doktorunuza danışın ve idrara çıkma sıklığınızın bu denli artmasının nedenini mutlaka öğrenin.

Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız...

Yüksek tansiyon damarların sağlıklı bir şekilde kalmasına engel olduğundan bu durum, kan dolaşımını da etkiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Kanımız vücudumuzda doğru hızda dolaşamadığında da kalbimiz başta olmak üzere tüm organlarımız sağlıkla çalışmak için ihtiyacı olan oksijeni bulamıyor tabii. Hal böyle olunca da bu durum kendini ilk olarak yorgunluk ve halsizlik olarak gösteriyor.

Yorgun ve halsizlik aslında yüksek tansiyonun en sık rastlanan ama erken belirtilerinden sayılıyor. Bu nedenle "Kendimi sürekli yorgun hissediyorum, demek ki bende yüksek tansiyon var" diye düşünmemeniz ama şüphelendiğiniz bir durum varsa doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Ayak, bacak, el ve kollarınızda sık sık ödem birikiyor, şişkinlikler oluyorsa...

Yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlarda görülen belirtilerden biri de özellikle ayak, bacak, el ve kol gibi vücudun uç bölgelerinde meydana gelen şişkinlik. "Bu neden oluyor?" derseniz, yüksek tansiyona neden olan tuz tüketiminin artması sonucu vücut, daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Gerektiğinde bu suyu depolamaya çalışmaktan da geri kalmıyor. Sonuçta da ödemler ve şişkinlikler oluşabiliyor.

Başka bir sebebi olmadığını bildiğiniz halde ara ara burun kanamaları yaşıyorsanız...

Yüksek tansiyon demek damarların iç duvarlarına kan tarafından yapılan yüksek bir basınç var demek demiştik. Doğal olarak bu durum özellikle kılcal damarların büyük zarar görmesine neden olabiliyor, burun kanamaları da bunun en belirgin işaretlerinden biri oluyor.

Eğer burnunuzun kanamasına neden olan başka bir sorununuz olmadığından eminseniz bu durumun sebebi yüksek tansiyon olabilir.

Gözleriniz sık sık kanlanıyorsa...

Tıpkı burun kanamaları gibi göz yuvalarında meydana gelen kızarıklıklar da yüksek tansiyonun ciddiye alınması gereken belirtilerinden. Eğer size de sık sık "Gözlerin kanlanmış" deniyorsa, gözlerinizi yoracak herhangi bir eylem yapmamış olmanıza rağmen gözlerinizin kızarmasına engel olamıyorsanız bu durumu ciddiye almanızda yarar var.

"Kulağım çınladı" diye düşünüyor, kulak uğultusu sorununu sık sık yaşıyorsanız...

Damarlarda oluşan yüksek basıncı kulaklarımızdan anlamamızın yolu da kulak çınlaması hissi oluşturması. Bu nedenle eğer kulaklarınız sürekli ya da sık sık çınlıyorsa bu durumu hafife almayın, "Biri beni anıyor herhalde" gibi inanışlara kanmayın ve mutlaka doktorunuza danışın, gerekli görülen tüm ölçümleri yapın.

Başınız gün içinde sık sık ağrımaya başlıyorsa...

Yüksek tansiyonun ciddiye alınması gereken belirtilerinden bir diğeri de baş ağrıları. Bu ağrılar genel olarak ense kökünden alna doğru yayılabiliyor, çok şiddetli olmasa da sık sık kendini belli ediyor. Eğer başınızın ağrımasına neden olacak başka bir sorun yoksa bu durumun nedeni de yüksek tansiyon olabilir, bizden söylemesi.

Nedenini bilmediğiniz bir şekilde baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız...

Geldik yüksek tansiyonun hiç hafife alınmaması gereken belirtilerine. Baş dönmesi, sizin de bildiğiniz gibi çok ciddi bir sorun ve birçok farklı nedeni ve sonucu olabiliyor. Yüksek tansiyonun da belirtileri arasında gösterilen baş dönmesi problemini siz de yaşıyorsanız hiç ama hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Nefes alamadığınızı hissediyor, nefes darlığı sorunu yaşıyorsanız...

Damarların sağlığını etkileyen yüksek basıncın olumsuz etkilerinden birini de vücudumuz nefes darlığı gibi ciddi bir belirtiyle gösterebiliyor. Mesela her zaman çıktığınız merdivenleri çıkarken bile zorlanıyor, nefes nefese kalıyor, uyurken bir anda nefes alamadığınızı düşünüp uyanıyorsanız ya da gündelik hayatınızda bu hissi sık sık yaşıyorsanız damarlarınızın sağlığıyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Göğsünüzde bir çarpıntı hissediyor, kalbinizin sıkıştığını düşünüyorsanız...

medicalalgorithms

medicalalgorithms

Yukarıda sıkça söylediğimiz gibi damarların sağlığını büyük ölçüde etkileyen ve bu nedenle kan dolaşımından beyne birçok hayati organı ve faaliyeti olumsuz etkileyen bu rahatsızlık elbette damarlarımızın en yakın dostu kalbe de zarar verebiliyor. Yeterli kana ve dolayısıyla oksijene ulaşamayan kalp, kalp sıkışıklığı, kalp ritminde bozukluk, çarpıntı gibi belirtilerle bize yüksek tansiyondan etkilendiğini anlatmaya çalışıyor.

Eğer kalp çarpıntısı ya da sıkışması gibi bir durum yaşarsanız mümkün olan en kısa sürede doktorunuza gitmeniz, bu konuda hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeniz çok mühim, aman diyelim.

Eğer bu konuda yiyeceklerden destek almayı da düşünüyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışma koşuluyla şu yiyecekleri beslenme programınıza dahil edebilirsiniz: Damarların Üzerindeki Baskıyı Hafifleterek Hipertansiyona İyi Gelen 10 Yiyecek

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?