Kırışıklıklardan Tiroide, Birçok Soruna Çözüm Sunan Sıra Dışı Bir Tat: Yoğurt Otu

https://www.tealife.com.au/products/cleavers-tea | tealife
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254068 takipçi2165 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
Doritos BadgeAdvertisement
Doritos
Ocak 28
ruffles BadgeAdvertisement
Ruffles
Ocak 28

Öyle şanslıyız ki ülkemizin dört bir yanında birbirinden özel bitkiler yetişiyor, hepsini öğrenmeye, denemek istediklerimizi denemeye günler neredeyse yetmiyor.

Bugün, koşar adım aktara götürecek bitkilerde sıra yoğurt otunda!

Belki daha önce adını hiç duymadığınız, belki de duyup "Yoğurtla nasıl bir ilgisi var da adı yoğurt otu" diye düşündüğünüz bu bitkiyi yakından tanıyınca, yoğurt otunun faydalarını ve nasıl kullanıldığını öğrenince hemen denemek isteyeceksiniz, eminiz.

O yüzden sözü fazla uzatmadan sizi hemen aşağıya doğru alalım, yoğurt otu nedir, ne değildir tüm yönleriyle masaya yatıralım.

Buyursunlar...

Tanımadığınız ot kalmasın: Yoğurt otu nedir?

Halk arasında yapışkan otu, kazotu, sünnetlik otu ve çobansüzeği gibi isimlerle de bilinen yoğurt otu, tarihi çok çok eski zamanlara dayanan, öyle ki Cilalı Taş Devri'nden bu yana kullanıldığı düşünülen bir ot. Eski zamanlarda peynir gibi yiyeceklerin hazırlanmasında kullanıldığından bu isimle anılmaya başlayan yoğurt otu, bitkisel tedavi yöntemleri arasında da adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor.

Eski Roma'da yılan ısırıklarına karşı yaygın olarak kullanıldığı, zaman içinde tiroit gibi sorunlara da iyi geldiğinin keşfedildiği söylenen bu ot, en çok çayı hazırlanarak değerlendiriliyor. Faydalarıysa neredeyse saymakla bitmiyor, kendisi tepeden tırnağa tüm vücuda destek olmak için hazırda bekliyor.

Tiroide, cilde pek yararlı: Yoğurt otunun faydaları

 • Yoğurt otu antioksidan özellikleri bulunduğundan vücudun serbest radikallerden temizlenmesine destek oluyor.
 • Kanı temizlemede de önemli etkiler gösteriyor, kansızlık sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak cilde elastikiyet kazandırıyor, kırışıkların oluşumunu geciktiriyor.
 • Var olan kırışıklıkların görünümünü iyileştirdiği de biliniyor.
 • Tiroit ve haşimato rahatsızlığı olanların iyileşme sürecine destek oluyor.
 • Böbrekleriyle ilgili sorunlar yaşayanlara da yardımcı olduğu, taş ve kum dökme evrelerinde olanlara iyi geldiği de söyleniyor. Ancak bu etkisi oldukça ciddi olduğundan böyle bir sorun yaşayanların yoğurt otunu kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor.
 • Çayıyla gargara yapıldığında boğaz ve ağız yaralarına, ağız ve ses tellerinde oluşan ödeme iyi geliyor.
 • Deri döküntülerinden sivilcelere kadar birçok cilt sorununun çözümünde destek oluyor.
 • Çayı tüketildiğinde idrar söktürücü ve ödem attırıcı bir etki oluşturuyor.
 • Peki ya yoğurt otu nerede yetişir diyenlere: Yoğurt otu nerede bulunur, nasıl kullanılır?

  Yoğurt otu, aslında dünyanın birçok yerinde yetişebiliyor ama ana vatanının Avrupa ve Asya olduğu söyleniyor. Hal böyle olunca hem Avrupa hem de Asya kıtalarında topraklarımız bulunduğundan, ülkemizde de bolca yetiştirebiliyor. Özellikle Adana, Antalya, Bolu ve Çanakkale'de sıkça bulunan bu otun kurutulmuş haline aktarlardan kolayca ulaşmak mümkün oluyor.

  Yoğurt otu nasıl kullanılır, onu da anlatmadan olmaz. Kurutulmuş olarak aktarlardan ya da doğal ürünler satan güvenilir online alışveriş sitelerinden elde ettiğiniz yoğurt otunun çayını hazırlayabilirsiniz. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı yoğurt otu atın ve bu şekilde yaklaşık 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından çayınızı süzün, içindeki yoğurt otlarını ayrı bir yere çıkarın ve elde ettiğiniz çayı afiyetle için. Günde 2 bardağa kadar içebilirsiniz.

  Eğer cilt sorunlarınız için yoğurt otundan faydalanmak istiyorsanız sadece içmekle yetinmeyip harici olarak da kullanabilirsiniz. Yukarıdaki tarifi uygulayarak yoğurt otu çayınızı hazır edin. Ardından en az oda sıcaklığına gelecek kadar soğutun. Soğuyan bu çayı cildinizde uygulamak istediğiniz bölgelere bir pamuk yardımıyla uygulayın ve bu şekilde en az 30 dakika kadar bekletip durulayın. Eğer cildinize uyguladığınızda herhangi bir kaşıntı ya da kızarıklık oluyorsa ve bu hisleri ciddi boyutlarda hissediyorsanız cildinizi hemen temiz suyla güzelce durulayın ve doktorunuza danışmadan kullanmayın.

  Bu kadar faydası varken bir yan etkisi de olmasın sakın: Yoğurt otunun zararları

  nittygrittylife

  nittygrittylife

  Öncelikle iyi haberi verelim: Yoğurt otunun bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor.

  Ancak tabii ki her ürünü olduğu gibi onu da tüketirken aşırıya kaçmamak, ölçülü olmak büyük önem taşıyor. Aksi takdirde yukarıda okuduğunuz birçok faydası zarara dönüşebiliyor.

  Bunun dışında alerjik bir bünyesi olanların, böbrekleri ya da karaciğeri başta olmak üzere çeşitli organlarıyla ilgili ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Sözün kısası, siz siz olun, aklınızda en ufak bir şüphe bile varsa doktorunuza danışmadan, onun önerilerini almadan herhangi bir yiyeceği ya da içeceği düzenli olarak, fayda sağlamak için kullanmaya başlamayın.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?