ev-yapimi-yogurt-nasil-yapilir

Daha Uzun Süre Dayanmalarının Sırlarıyla: Evde Yapılan Yoğurt Neden Çabuk Ekşir?

Favorilerime
Ekle

Anneannelerimizden, babaannelerimizden, onların annelerinden bizlere yadigar en enfes geleneklerin başında evde kendi yoğurdumuzu yapmak geliyor. Sizlerle de evde yoğurt yapımına dair birçok püf noktası paylaşmıştık daha öncelerde. Sadece sırlarını paylaşmakla da kalmadık. Evde yapılan yoğurtlarda yaşanılan en büyük sorunlardan biri olan yoğurt tutmama probleminin de çözümünü vermiştik sizlere. Şimdi sırada binbir emekle yaptığımız, kıvamı mükemmel olan ancak ne hikmetse hemen ekşiyen yoğurtların neden ekşidiğini, daha uzun süre nasıl lezzetini koruyacağını paylaşacağız sizlerle.

Tazecik yoğurtlarımızın lezzetini daha uzun süre çıkarmak için bu dediklerimize mutlaka kulak verin. Şimdi gelsin üzerine bolca yoğurt gezdireceğiniz mantılar, sarmalar, dolmalar...

Evde yapılan yoğurt neden çabuk ekşir?

ev-yapimi-yogurt-nasil-yapilir

''Yoğurt neden ekşir?'' Bu sorunun ilk cevabı kullandığınız sütün tazeliğinde ve mayanızın ekşimiş olup olmayışında saklı. Kullandığınız süt çok taze değilse, ayrıca mayanız yeterince taze değilse ve ekşimeye yüz tutmuşsa yoğurdunuz çok çabuk ekşir. Hatta mayanız çok ekşimiş ise yoğurdunuz ekşi bir şekilde mayalanır.

Yoğurdun en güzel şekilde mayalanması için belli bir ısıdayken mayalanması şart. Bu ısıyı serçe parmağınızı süte soktuğunuzda dayanabileceğiniz bir sıcaklık olarak düşünebilirsiniz. Eğer sütünüz bu sıcaklıkta ise oda sıcaklığındaki mayanızı ilave ederek mayalandırmanız gerekiyor. Eğer sıcak - soğuk dengesi doğru şekilde ayarlanmazsa ya da yoğurdunuz doğru sıcaklıklarda mayalandırılmazsa çok kısa sürede bozulmalar ve ekşimeler yaşar. Aman diyelim, ısı önemli! Buraya dikkat.

Ev yoğurtları hazır yoğurtlara göre daha az korunuyor ve içerisinde farklı mikroorganizmalar olabiliyor, bu nedenle çok daha çabuk bozulabiliyor. Ayrıca yoğurdunuz içerisine temiz olmayan kaşıklar daldırmak, sürekli çıkarıp yoğurt alıp, oda sıcaklığında bekletip, tekrar dolaba koymak gibi durumların sonucunda da yoğurtlarınız çabuk ekşiyebiliyor.

Evde yapılan yoğurdun çabuk ekşimemesi için yöntemler ve ekşiyen yoğurdun değerlendirilmesi

sweetcomfortkitchen.blogspot.com.tr

sweetcomfortkitchen.blogspot.com.tr

Yoğurdunuz ekşimesin diye yapacağınız ilk şey taze süt ve maya kullanmakla başlıyor. Ardından sıcak - soğuk dengesine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Yoğurdu doğru sıcaklıklarda mayalandırmak en önemli diğer şartlardan biri. Yoğurtlarınızı porsiyonluk halde mayalamaya da özen gösterin. Bu şekilde çabuk tüketilecekleri için ekşime ve bozulma durumları da gecikecektir.

Yoğurdunuz tüm dikkatinize rağmen ekşime yaparsa hiç üzülmeyin. Tülbetin içerisine koyup süzdürerek süzme yoğurda çevirin ya da yoğurdu su yardımıyla açarak kaynatın ve peynire dönüştürün.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?