yiyecekler-bozulmadan-saklama

Hangi Yiyeceği Ne Kadar Süre Bozulmadan Saklayabilirsiniz? [İnfografik]

Favorilerime
Ekle

Yılın hangi mevsiminde olursanız olun daha lezzetli yemekler yapabilmek ve afiyetle yiyebilmek için o yiyecekleri en uygun şekilde saklamanız gerekir. Yalnızca satın almakla bitmiyor yani o iş. Hatta pastaları süsleyen, akşamları içinizi ferahlatan o meyveleri de nasıl sakladığınız önemli bir hal alır.

Kahvaltılıklardan bahsetmiş miydik? Onlar da önemli.

Yemek.com olarak çıktısını alıp duvara asmak isteyeceğiniz, mutfağınızın baş köşesine koyabileceğiniz, her daim danışabileceğiniz bir çalışma yapmak istedik ve ortaya bu infografik çıktı.

Hangi yiyecek ne kadar süreyle tezgah, buzdolabı ve dondurucuda saklanabilir yazdık.

Rafta, Buzdolabında ve Dondurucuda Yiyeceklerin Saklama Süreleri

Rafta, Buzdolabında ve Dondurucuda Yiyeceklerin Saklama Süreleri

Biz en azından birkaçını da buraya yazalım, söz uçar ama yazı kalır.

Çilek nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir?

Tezgahta 1-2 gün, buzdolabında 5-7 gün, dondurucuda 6-8 ay boyunca.

Limon nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 2-4 hafta, buzdolabında 1-2 ay, dondurucuda 3-4 ay boyunca.

Muz nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 2-7 gün, buzdolabında 5-7 gün, dondurucuda 2-3 ay boyunca.

Bezelye nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 1 gün, buzdolabında 1 hafta, dondurucuda 8-12 ay boyunca.

Patates nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 1 ay, buzdolabında 3-4 ay, dondurucuda tavsiye edilmez.

Brokoli nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir?

brokoli

brokoli

Tezgahta 2 gün, buzdolabında 7-14 gün, dondurucuda 8-12 ay boyunca.

Tavuk nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 2 saat, buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 1 sene boyunca.

Kırmızı et nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 2 saat, buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 6-8 ay boyunca.

Balık nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 2 saat, buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 6-9 ay boyunca.

Ev yapımı et suları nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta 1 saat, buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 9-10 ay boyunca.

Tereyağ nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir?

tereyagi

tereyagi

Tezgahta birkaç saat, buzdolabında 1-3 ay, dondurucuda 6-9 ay boyunca.

Peynir nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta birkaç saat, buzdolabında 2-4 ay, dondurucuda 6-8 ay boyunca.

Yoğurt nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta birkaç saat, buzdolabında 2-3 hafta, dondurucuda 1-2 ay boyunca.

Bal nasıl saklanır, ne kadar süre muhafaza edilebilir: Tezgahta dilediğiniz kadar, buzdolabında tavsiye edilmez, dondurucuda tavsiye edilmez.

Çok kullanışlı bonus: Meyve ve sebzeleri dondururken neye dikkat etmelisiniz, nasıl dondurmalısınız?

eblogfa

eblogfa

Bu konudaki "Taktiğini Bilirseniz Kolay: Sebze ve Meyveler Nasıl Dondurulmalı?" yazımıza tıklayarak tüm mevsimlere hazırlıklı girebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?