https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/diet/ra-pomegranate-juice-helpful-safe/ | everydayhealth

Her Gün Sadece 1 Bardak Nar Suyu İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Bugünkü konumuz kışın en bereketli ismi nar!

Ama bu kez onun ne kadar lezzetli olduğunu uzun uzun anlatmayacak, içine dahil olduğu her tarifi nasıl lezzetlendirdiğinden bahsetmeyeceğiz. Bu kısmı daha önce paylaştığımız "Narlar Bitmeden Bir An Önce Yapmanız Gereken 14 Nefis Tarif" başlıklı yazımızda anlatmıştık zaten, hatırlarsınız.

Şimdi sırada nar suyunun faydaları var. Tek tek ayıklayıp yemekle uğraşmak yerine basit bir katı meyve sıkacağı yardımıyla hemen hazırlayıvereceğiniz nar suyunun faydalarını öğrenince şaşıracak, hatta içinizden "Bu kadarını da beklemiyordum" diye düşüneceksiniz, eminiz.

Her gün 1 bardak nar suyu içtiğinizde vücudunuzda neler olacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Her gün 1 bardak nar suyu içmeye başladığınızda kan basıncınız dengelenmeye başlıyor

Nar meyvesinin sıkılmasıyla elde edilen doğal nar suyunu her gün 1 bardak içmeye başladığınızda öncelikle kan basıncınız dengelenmeye başlıyor. Tansiyon olarak da bildiğimiz kan basıncının dengelenmesiyse uzun vadede sizi özellikle yüksek tansiyon gibi ciddi problemlerden uzak tutuyor. İçeriğindeki yüksek oranda potasyum, C vitamini ve polifenoller sayesinde kan akışının düzenlenmesi sağlayan nar suyu, yüksek tansiyon problemi olanlara özellikler öneriliyor.

Siz yaparsınız ama biz de hatırlatmış olalım, sizin herhangi bir tansiyon probleminiz varsa düzenli olarak nar suyu içmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.

Bu özelliği sayesinde düzenli nar suyu tükettiğinizde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalıyor

Nar suyu tüketmeye başladıktan sonra kanın damarlarınızdaki dolaşımı düzenleniyor ve bu sayede tansiyon problemlerinden korunuyorsunuz dedik, peki ya bunu düzenli bir hale getirdiğinizde neler oluyor dersiniz? Kan dolaşımının düzenli hale gelmesini sağlayan nar suyu, damarların içinde birikebilecek plakaların da oluşumunu önlüyor ve bu sayede damar tıkanıklığı, kalp krizi ve hatta inme, felç gibi ani gelişebilen kalp ve damar hastalıklarına karşı da vücudu koruyor.

Nar suyu karaciğerin temizlenmesini sağlıyor

Nar suyu içeriğindeki C vitamini ve olifenollerden aldığı güç sayesinde antioksidan özellikler gösteriyor, başka bir ifadeyle vücuda giren serbest radikaller, yabancı ve zararlı maddeleri hızla vücuttan uzaklaştırıyor. Bir nevi temizleme işlemi gören nar suyu, bu özelliği sayesinde karaciğerde biriken zararlı maddelerin de temizlenmesini sağlıyor.

Her sabah 1 bardak nar suyu içtiğinizde stres, yorgunluk, üzüntü gibi olumsuzluklar ortadan kalkıyor

Nar suyunun en ilginç ve en az bilinen özelliklerinden biri de tam bir stres savar olması. Gösterdiği antioksidan özellikler sayesinde sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına büyük destekler veren nar suyunu eğer her sabah güne başlarken içerseniz kendinizi stresten çok daha uzak bir hayatın içinde bulabilirsiniz.

Eğer şu sıralar ortada saptayabildiğiniz ciddi bir neden olmamasına rağmen stres içindeyseniz, kendinizi üzgün, mutsuz, depresif ve yorgun hissediyorsanız güne 1 bardak nar suyu ile başlamayı denemelisiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde aradaki farkı kısa süre içinde fark edeceksiniz.

Beynin sağlıklı çalışmasını sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor

Nar suyu düzenli olarak tüketildiğinde kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağladığından beynin ihtiyaç duyduğu oksijeni de sağlayabiliyor. Hal böyle olunca başta hafıza olmak üzere beynimiz birçok fonksiyonunu daha verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Hafızanızın güçlenmesini, konsantrasyonunuzun artmasını isterseniz nar suyu size bu konuda büyük bir destek verecektir, bizden söylemesi.

Aynı zamanda bu etkisi sayesinde nar suyu, ileri yaşlarda görülebilecek Alzheimer gibi hastalıkların da önüne geçiyor, aklınızda bulunsun.

Her gün nar suyu içtiğinizde yağ yakımı hızlanıyor, uzun vadede obezite gibi problemlerin oluşmasını engelliyor

Nar suyu, içindeki C vitamini başta olmak üzere birçok yararlı madde sayesinde metabolizmayı, bu sayede de yağ yakımını hızlandırıyor. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız nar suyundan destek alabileceğiniz gibi kendinizi uzun vadede oluşabileceğini düşündüğünüz obezite gibi rahatsızlıklardan da koruyabilirsiniz.

Her gün bir bardak nar suyu bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, sizi birçok kanser türüne karşı bile koruyabiliyor

Nar suyunun antioksidan ve antiviral özellikleri bağışıklık sistemimizin en büyük destekçisi aslında. Hücrelerimiz üzerinde tam bir detoks etkisi oluşturan nar suyu, bu sayede vücudumuzdan zararlı maddeleri uzaklaştırıyor. Hal böyle olunca grip, nezle gibi kış hastalıklarından tutun da birçok kanser türüne kadar, hastalıklardan korunuyoruz. Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz, nar suyu aynı zamanda çoktan oluşmuş olan hastalıkların da iyileşme sürecine destek oluyor. Hastalıklı hücrelerin çoğalmasının ve yayılmasının önüne geçiyor.

Kırışıklıkların oluşumunu engelliyor, sivilce gibi cilt problemlerinin hızla geçmesini sağlıyor

Nar suyunun vücudumuza etkileri yukarıda saydıklarımızla da sınırlı değil. Eğer cildinizde sık sık sivilceler oluşuyorsa her gün bir bardak nar suyu içerek bunun önüne geçebilir, var olan sivilcelerin daha kısa sürede yok olmasını sağlayabilirsiniz. Antioksidan etkisi sayesinde cildin temizlenmesini sağladığından nar suyu aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçiyor, özellikle kırışıklıkların oluşumunu olabildiğince ertelediği biliniyor.

Nar suyu idrar söktürücü etkisi sayesinde ödem ve şişkinliklerden kurtulmanızı sağlıyor

everydayhealth

everydayhealth

Eğer vücudunuzda sık sık ödem, şişkinlik gibi sorunlar oluşuyorsa nar suyunun idrar söktürücü etkisinden faydalanabilirsiniz. Antioksidan özellikleriyle idrar söktüren nar suyu, düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki ödem ve buna bağlı oluşan şişkinlikleri yok ediyor ve hayat kalitenizi artırıyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?