healthfooddesivideshi

1 Haftada 4 Kilo Verdirdiği İddia Edilen Bir Diyet: Leblebi Diyeti

Favorilerime
Ekle

Vaktimizi evde geçirdiğimiz bu günlerde hareketsiz kaldığınız için formunuzu kaybettiğinizi düşünmeye başladıysanız, "Evde durdukça yemek yiyorum, yedikçe kilo alıyorum" diye düşünenlerdenseniz sizi hemen böyle alalım ve leblebi diyeti nedir, nasıl yapılır adım adım anlatalım.

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız, sadece 3 malzemeyle hazırlanan bir karışımın düzenli olarak tüketilmesiyle uygulanan leblebi diyetini siz de merak edenlerdenseniz buyurun hemen böyle.

Kısa sürede hızla kilo verdirdiği iddia edilen leblebi diyetini tüm yönleriyle tanımanın tam zamanı şimdi.

Leblebi diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Leblebi diyeti, bolca leblebiden destek alınarak yapılan, kısa süreli uygulanması önerilen diyetlerden biri. Aslında yaygın olarak kullanılan birkaç farklı leblebi diyeti var ama biz bugün size yoğurt ve leblebinin güç birliği yaptığı leblebi diyetinden söz edeceğiz.

Gün içinde sizi daha uzun süre tok tutmayı amaçlayan bu beslenme düzeni, sürekli bir şeyler yeme isteğinizi bastırırken aynı zamanda içindeki sumak ya da pul biberden aldığı destekle vücudunuzu zararlı maddelerden arındıracak, antioksidan etkisi oluşturarak vücudun temizlenmesine destek olacak. Tüm bu özellikleri bir araya geldiğindeyse yağ yakım sürecinin hızlanmasını sağlayacak, bu da kısa sürede hızla zayıflamanıza yardımcı olacak.

En fazla 1 hafta boyunca uygulanması önerilen, ardından mutlaka ara verip vücudun dinlendirilmesi gereken leblebi diyetinde gün içinde yaptığınız 3 öğünde de leblebili-yoğurtlu karışım yemeniz öneriliyor. Diyetin ilk üç günü bunu sıkı bir şekilde uyguladıktan sonraysa günlük beslenme düzeninize mutlaka farklı besin gruplarını da eklemeniz tavsiye ediliyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, ilk üç gün üçer öğün leblebi-yoğurt karışımı yiyor, bol bol su ve bitki çayı tüketiyorsunuz. Ardından dördüncü güne geldiğinizde kahvaltıda bu karışıma ek olarak domates-salatalik-bol yeşilllik ve peynir gibi yiyecekler tüketebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gerekense ekmek, makarna gibi bol karbonhidratlı yiyeceklerden 1 hafta boyunca uzak durmak.

Gelelim asıl önemli kısma, bu diyeti yapmak için ihtiyacınız olacak karışımın nasıl yapıldığına...

Leblebi yoğurt karışımı tarifi

snapguide

snapguide

1 haftada 4 kiloya kadar kilo verdirdiği iddia edilen leblebi diyetini uygulamak için bol bol tüketeceğiniz karışımı hazırlamaya başlayalım!

Malzemeler:

 • 3-4 yemek kaşığı yoğurt (1 kase yoğurt)
 • 2 avuç leblebi
 • 1 çay kaşığı sumak ya da pul biber
 • Nasıl yapılır?

  Karışımı hazırlamak için öncelikle 2 avuç leblebiyi mutfak robotuna koyun ve toz haline gelene kadar robottan geçirin. (Hazır leblebi tozu bulsanız da hazır leblebi tozu kullanmanız önerilmiyor, aklınızda bulunsun)

  Ardından bir kaseye dört tepeleme kaşık yoğurdu alın ve hazırladığınız leblebi tozunu üzerine ekleyin.

  Son olarak sumak ya da pul biberi de ekleyin, güzelce karıştırın ve afiyetle tüketin. İşte bu kadar!

  Önemli bir not: Her diyet gibi bu diyeti de uygulamaya başlamadan önce mutlaka bir diyetisyene, beslenme uzmanına danışın ve ona göre hareket edin. Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan asla uygulamaya başlamayın. Siz, siz olun kilo vermek uğruna sağlığınızı tehlikeye atmayın, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?