2 Günde 2 Kilo Verdiren En Ferah ve Doyurucu Diyetlerden Biri: Ayran Aşı Diyeti

Favorilerime
Ekle

Özellikle sıcak havalarda sıkça tercih ettiğimiz, mutfaklarımızın en geleneksel çorbalarından biri haline gelen ayran aşı çorbasıyla yapabileceğiniz bir diyet karşınızda.

İçindeki yoğurt ve bakliyatlar sayesinde uzun süre tok tutmayı neredeyse garantileyen, belirli bir beslenme programı şeklinde tüketildiğinde 2 günde 2 kiloya dek kilo verdirdiği iddia edilen bir diyet üstelik.

Siz de kısa sürede hızla kilo vermek istiyor, bunun için ayran aşı diyeti de dahil olmak üzere birçok şok diyet hakkında araştırma yapıyorsanız çok doğru yere geldiniz demektir. Ayran aşı diyetini yapmaya karar vermeden önce tüm bunları öğrenmeli, ayran aşı diyet listesinde neler yer alıyor, bu diyetin vücuda olan etkileri nelerdir keşfetmelisiniz. İşte tüm artı ve eksileriyle karşınızda ayran aşı diyeti!

Ayran aşı diyeti nedir, diyete uygun ayran aşı çorbası nasıl hazırlanır?

Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Ayran aşı diyeti, isminden de anlaşıldığı üzere ayran aşı çorbasının bol bol tüketildiği bir diyet. Ancak bu diyetin beslenme programında sadece ayran aşı yer almıyor. Bir başka deyişle karpuz diyeti, patates diyeti gibi sadece tek bir malzeme tüketilerek yapılan şok diyetlerden değil. Kahvaltıda size farklı besin maddeleri yeme imkanı da veriyor. Yine de az kalori içerdiği, kısıtlı yiyeceklerle yapıldığı için uzun süre devam etmek önerilmiyor. Onu ünlü yapansa 2 günde 2 kiloya dek ciddi miktarda kilo verdirdiğinin söylenmesi. Ayran aşı diyetinin beslenme listesinde neler var buna geçmeden önce size bu diyete uygun olarak hazırlayacağınız ayran aşı çorbasının tarifini de vereceğiz elbette. Çünkü bu diyeti uygulamak istiyorsanız klasik olarak hazırladığınız ayran aşı çorbasından biraz daha farklı, içinde hiç tuz kullanmadan hazırlamanız gereken bir tarife ihtiyacınız var. İşte o diyet ayran aşı tarifi şöyle:

Ayran aşı çorbası için gerekli malzemeler:

 • 1 kilogram az yağlı sütle hazırlanmış yoğurt
 • 6 yemek kaşığı haşlanmış nohut
 • 6 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek
 • 6 yemek kaşığı haşlanmış buğday, yarma ya da bulgur
 • 1 litre su
 • Pul biber, kuru nane
 • Ayran aşı çorbası nasıl yapılır?

 • Bakliyatlarınızı suda bekleyip ardındanayrı ayrı tencerelerde güzelce haşlayarak işe başlayın.
 • Fazla sularını süzdürdüğünüz bakliyatların hepsini genişçe bir karıştırma kabına alın.
 • İçine yoğurdu ilave edip güzelce karıştırın.
 • Ardından suyu da yavaş yavaş ekleyerek sürekli karıştırın.
 • Kuru nane ve pul biberle baharatlandırıp tüketmeye hazır hale getirin. İşte bu kadar! (Artan kısmı bitene dek buzdolabında muhafaza edebilir, yeniden tüketeceğinize güzelce karıştırarak kasenize alabilirsiniz, aklınızda bulunsun)
 • Ayran aşı diyeti nasıl yapılır: Ayran aşı diyeti örnek listesi

  ayran-asi-yapilis-6

  Ayran aşı çorbasını diyete uygun halde hazırladık. Sıra geldi bu diyetin nasıl uygulandığını öğrenmeye. Öncelikle bu diyeti 2 günden uzun süre asla uygulamamanız gerektiğini unutmamalı, tekrar uygulamak isterseniz bile en az 1 hafta vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Aksi halde diyet yarardan çok zarara sebep olabilir, vücudunuzun yetersiz beslenmesine sebep olabilir, aklınızda bulunsun diyor ve sizi ayran aşı diyeti örnek listesiyle baş başa bırakıyoruz.

  Kahvaltı: Sabah saat 10.00'da kahvaltı etmenizin önerildiği bu diyette sabah menünüzde 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, 1 adet orta boy domates, 1 adet orta boy salatalık ve bolca yeşillik bulunuyor.

  Geri kalan öğünler: Kahvaltının ardından ise sizi 2 saatlik aralarla içmeniz gereken ayran aşı çorbası karşılıyor. "2 saatlik ara da ne demek?" diyenler için hemen açıklayalım: Sabah 10.00'da kahvaltınızı ettikten sonra öğlen 12.00'de 1 kase (2-3 kepçe kadar) ayran aşı çorbası içiyorsunuz. Ardından saat 14.00, 16.00, 18.00 ve son olarak 20.00'de de 1 kase ayran aşı çorbası içiyorsunuz ve hepsi bu.

  Ara öğünler: 2 saatte 1 ayran aşı çorbası içmekten başka neler yapabileceğini merak edenler için de açıklamış olalım. Ara öğün olarak dilerseniz günde 2-3 fincan kadar yeşil çay da içebilirsiniz. Yalnız 3 fincanı aşmamaya özen göstermelisiniz. Bu diyeti uyguladığınız 2 gün boyunca mutlaka bol bol su tüketmelisiniz. Bunun dışında siyah çay, kahve gibi içecekleri tüketmekten kaçınmalı, meyve, tuz ya da şeker de tüketmemelisiniz.

  Ayran aşı diyeti yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

  ayran-asi-diyeti

 • Bu diyet de dahil olmak üzere size kısa sürede çok fazla kilo verdirmeyi hedefleyen her türlü şok diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, onun onayı olmadan hiçbir diyeti kendi kendinize uygulamamalısınız.
 • Aynı şekilde bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmalı, size en uygun olacak diyet listesini kendinize özel olarak hazırlatmalı ve uzman gözetiminde diyetinizi uygulamalısınız.
 • Bu diyeti uygularken hazırladığınız ayran aşı çorbasına asla tuz ilave etmemeli, kahvaltıda da ekstra tuz kullanmamalısınız. Tuz vücudunuzun ödem tutmasına sebep olacaktır, aman dikkat.
 • Tıpkı tuz gibi şeker de tüketmemeli, diyetin etkili olabilmesi için 2 gün boyunca diyet listesinde yer almayan yiyecekleri, meyve dahi olsa yememelisiniz.
 • Gün içinde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem diyetiniz daha etkili bir hale gelecek hem de baş ağrısı, halsizlik gibi olası yan etkileri yaşama ihtimaliniz azalacak.
 • Ve son olarak diyeti uygularken gün içinde en az 30 dakika yürüyüş yaparak diyetinizin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?