Uykunuzu Kahve ve Enerji İçecekleri Haricinde Açabileceğiniz 7 Enerjik Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Uyku öyle tuhaf bir şeydir ki sınav zamanı, sunum zamanı hatta sevgiliyle izlenilen filmlerde kaçsın gitsin istersin. Ancak ertesi gün erken kalkman gereken bir durumda hemen gelsin istersin ki biz daha önce bu duruma değinmiş ve sizi mışıl mışıl uyutacak içecekleri yazmıştık.

Şimdi de sıra geldi tüketildiğinde uykumuzu kaçıran yiyeceklere. Siz isterseniz bunları uykunuzu açmak için bilinçli olarak tüketin, isterseniz uyumanız gereken durumlarda uzak durmanız gereken yiyecekler olarak nitelendirin. Bilgi vermesi bizden. (:

Biraz yakar ama: Baharat ve acılı yiyecekler

Gün içerisinde ve özellikle de yatmaya yakın yediğiniz yiyeceklerdeki baharat ve özellikle acı düzeyini artırırsanız uykunuzun kaçıp gitmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hassas bir mideye sahip olanların bu konuda oldukça dikkat etmeleri gerekiyor. Bildiğiniz üzere fazla baharat; mide ağrısı, mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklara neden olabilir.

Ona küçük küçük enerjiler verin: Kayısı

kayisi

kayisi

Kayısı içerdiği karbonhidrat sayesinde vücuda bol miktarda enerji sağlar. Bunun yanı sıra lifli yapısı sebebiyle dolaşım sistemini de çalıştırır. Uyumadan evvel tüketeceğiniz 5-6 tane kayısı vücudu uyararak daha dinç kalmanızı sağlar.

Etkisi 12 saat sürüyor: Çikolata

bitter-cikolata-aralik-2020-yeni

Çikolata da tıpkı kahve gibi (kahve kadar olmasa da) vücudu uyarıyor ve 12 saate kadar etkisi devam edebiliyor. Bu nedenle bilinçli olarak uykunuzu açmak istiyorsanız bitter çikolatadan yardım alabilirsiniz. Tatlı bir not: Nutella sayılmıyor, üzgünüz.

Gaz yapan yiyecekler: Fasulye mesela

Akşam yatmadan önce yakın bir saatte tüketeceğiniz fasulye, nohut, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi halk arasında "gaz yapan" sebzeler olarak tüketilen yemekler de hazımsızlık yaparak uykunuzu kaçırabilir.

Enerjiniz tavan yapsın: Portakal, greyfurt

portakal

portakal

Uzmanlar gibi biz de uyarmak istiyoruz: Uykunuzu kaçırmak için lütfen enerji içecekleri ya da asitli içeceklerin içine granül kahve koyarak içme gibi yöntemlere başvurmayın. Doğalı varken. Bunun için portakal, greyfurt gibi narenciyelerden yardım alabilirsiniz, soyun iki portakal yiyin. Hem zihne enerji versin hem de vücuda. (:

Boynu bükük mü kalsın: Elma

elma-agaci-yeni-1

Hepinizin bildiği gibi elma özellikle kırmızı ve sarı olanı, şeker bakımından oldukça faydalı bir besindir. Elmanın içerisinde bulunan bu doğal şekerler de kan şekerinizin dengelenmesini sağlayarak dinçlik verir.

Ana yemeğin yanında mesela: Soğan

Karamelize Soğan Tarifi

Karamelize Soğan Tarifi

Soğan; karbonhidrat, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, folat ve manganez açısından güzide bir yiyecektir. Bu da vücudu uyarmaya yeter de artar bile.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?