Kesinlikle Tekrar Isıtmamanız Gereken 7 Sinsi Yiyecek

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21747 takipçi443 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 31, 2018
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Cemre Özgüzel
Eylül 20, 2018
Cemre Özgüzel
Ocak 16, 2018

Kabul edelim genelde bir oturuşta ne var ne yok yiyoruz biz ülke olarak, genelde ertesi güne pek bir şey bırakmıyoruz. Ama buna rağmen birazdan okuyacaklarınızı aklınızda tutmanızda fayda var.

İkinci kez ısıtılmaması gereken yiyeceklere geçmeden önce mutfakta genel olarak dikkat etmeniz gerekenlere değinelim. Mesela bir yemeği iki saatten fazla oda sıcaklığında bekletmeyin, bakteri üretmeye başlayacaktır. Çiğ eti kestiğiniz bıçakla pişmiş eti kesmeyin.

Doğanın en zor yemeklerinden: Mantar

mantar-sote

Mantar tekrar ısıtıldığında besin değerini kaybeden yiyeceklerden. Aynı zamanda sindirim problemlerine yol açtığı için tekrar ısıtılıp tüketilmesi önerilmiyor.

Düşük derece ya da soğuk: Tavuk

İlk bizden duymuyor olabilirsiniz. Tavuk nice şef tarafından "Dikkat" listesine alınır. Çünkü kırmızı ete oranla daha risklidir. Isıtıldığı takdirde içerisinde protein yapısı değişiyor ve bakteri üretme riski doğuyor. İlla ısıtılacaksa yüksek ısıda olmaması öneriliyor.

Tavuk mu yumurtadan: Yumurta

Yumurtanın tavuktan çıktığını varsayarak tavuk konusunda söylediklerimizi yumurta konusunda da söyleyebiliriz. Aslında kimse yumurtayı tekrar ısıtıp yemez ama olsun biz yine de uyarmış olalım.

Temel Reis olsan fark etmez: Ispanak

ıspanak-yararli-sebzeler

Ispanakta bulunan nitrat, tekrar ısıtıldığında kafayı kırıyor ve nitrite dönüşüyor. Haklıyken haksız duruma düşüyor ve insanı zehirlemeye yelteniyor. Özellikle küçük çocuklarda 5 mg nitrit bile zehirlenmeye yol açabiliyor.

Ispanağa özenenlerden: Pancar

Kök sebzeler konusunda hassas olacağımız kısma geldik. Pancarda da durum ıspanakla aynı. İkinci kez ısıtmayın vicdansızı.

Kurtarılmış bölge çorba: Kereviz

Kereviz Çorbası Tarifi

Kereviz de kök sebze arkadaşları gibi nitrat/nitrit ikilemine düşüyor. Ancak kereviz çorbası yaptığınızda, kerevizi çıkartıp tekrar ısıtabilirsiniz.

Bonus: Anne sütü

catlak - anne sütünün faydaları

catlak - anne sütünün faydaları

Ne buzdolabı görsün, ne tekrar ısıtın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?