Anne Karnındaki Bebekleri Geliştirerek Gücüne Güç Katan 10 Masum Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Hamilelik çok önemli bir evre ve süreçtir. Yediğimiz yiyecek, içtiğimiz içecekleri geçtik dinlediğimiz müziklerin bile etkisi kanıtlanmış durumda. Hal bu olunca da yediğimiz şeylerin önemini sorgulamak bile yersiz olur.

Bazı yiyecekler vardır ki hamilelerin uzak durması gerekir, bazılarına ise sımsıkı sarılması. Bu yazımızda ise yendiği takdirde bebeğin gelişimine katkı sağlayarak onlara güç kuvvet veren yiyeceklere değineceğiz.

Ancak küçük ama çok etkili bir not düşmek istiyoruz: Hamilelik sürecinde veya öncesinde bu besinlere alerjisi olan kişilerin muhakkak bir doktor kontrolünde tüketmesini öneriyoruz.

Şeker mi şeker: Havuç

Havucun tüketildiğinde insan vücuduna yararlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Aynı şekilde anne karnındaki bebek de havucun vitamin ve besin değerlerinden yararlanır. Bebeğin ileride çıkacak diş sağlığına, gözlerine ve en önemlisi kemik gelişimine katkısı oldukça büyüktür.

Biraz uzaklara gidelim: Mango

Uzaklara gidelim dedik ama lafın gelişi yahu, her marketten artık kolaylıkla satın alabilirsiniz. Hamileyken gün içinde tüketeceğiniz mango bebeğinize, A, C vitaminleri ve özellikle de potasyum yönünden büyük katkılar sağlayacaktır. Eğer sade olarak tüketmek size çok tatlı geliyorsa süzme yoğurt ya da labneli bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Olmazsa olmazımız: Yumurta

Hepinizin bildiği üzere Omega 3 bakımından tam bir kaynak olan yumurta hamilelik sürecinde tüketildiğinde annenin kilo alma sürecini yavaşlatıyor. Bunların haricinde asıl konumuza dönecek olursak; bebek için yararlı vitaminleri içererek protein konusunda bebeği besliyor. Aynı zamanda Omega 3 ise bebeğin zeka ve beyin gelişimini tetikliyor.

Sürekli elinizin altında bulunsun: Kuru yemişler

Kuru Yemişler

Hamilelik sürecinde canımız atıştırmalık bir şeyler çektiğinde üzülmek yok. Kuru yemişler bunun için var. İyi ki de var! Yiyeceğiniz ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça faydalı yağlar ve vitaminler içermektedir. Aynı zamanda tüm bu yemişler magnezyum, bakır, potasyum, kalsiyum ve E vitamini bakımından da oldukça zengindir. Doktorunuzun önerdiği miktar ve sıklıkta her gün bunları tüketebilirsiniz.

Derya kuzularını unutmamak lazım: Balıklar

Alabalık

Alabalık

Protein kaynağı ve sağlıklı bir besin olan balığın tüketimi her zaman önemli iken araştırmalar; hamilelik döneminde yüksek civa barındıran balıkları sık sık tüketmenin, fetusun beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.

Central Hospital'dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak; somon, ton balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık ve uskumrunun gebelik döneminde tüketilebilecek balıklar olduğunu belirtti.

Tahıl grubundan özellikle de: Yulaf

Hamilelik döneminde tüketeceğiniz yulaf bebeğinize lif ve B vitamini olarak geri dönecektir. Kahvaltılarda ara öğünlerde kolaylıkla tüketebileceğiniz için listemizde bu besine de yer vermek istedik. Ayrıca mideyi fazla yormayıp, kabızlık gibi sorunların da tedavisinde doğal bir yardımcı olacaktır.

Neler neler yapılmaz ki: Mercimek

yeşil mercimek

yeşil mercimek

Kırmızısı, yeşili, çorbası, salatası... Her haliyle ve her yemeğiyle kalbimizi fethediyor mercimek. Siz bir de onun hamilelik dönemi boyunca nelere destek olduğunu duysanız. Salgın hastalıklara karşı, bağışıklık sistemini destekliyor, adeta bir kalkan görevi görüyor. Enerji veriyor. Yani yorgunluk, halsizlik, hamilelik döneminde size hiç uğramaz. Protein ve lif yönünden gizli bir hazine olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Hamilelik dönemine katkısının yanında, sonrasına da büyük etkisi var. Mercimek, anne sütünün arttıran mucizevi besinlerden.

Her yemeğin yanında lütfen: Yoğurt

eski-turkler-yogurt

Elimizde olsa yoğurdu ilaç niyetine yutardık. Öyle bir besin... Hatta çok eski çağlarda, hastalık tedavilerinde bile kullanılmış kendisi. İçinde kalsiyum mu dersiniz, folik asit mi dersiniz, ne ararsanız var. Sözü fazla uzatmadan, hamilelik dönemindeki faydalarına geçelim biz.

Yoğurt, kemik ve iskeletinizi güçlendirerek, hamilelik süresince yaşayacağınız eklem ağrılarınızı azaltır. Aniden yükselen tansiyonunuzu düşürme özelliği taşır. Kalsiyum, sodyum, magnezyumu her zerresinde taşır ve bunu bebeğinize güzel bir şekilde aktarır. Gereksiz atıştırmaların önüne geçer. Tüm hamilelerin büyük korkusu, şüphesiz ki kilo almak. Hamilelik süresince düzenli olarak tüketeceğiniz yarım yağlı ya da yağsız yoğurtlar, kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece rengi bile yeter: Kırmızı biber

Bir bitki düşünün. A vitamini yönünden tüm bitkileri sollasın. C vitamininde narenciyilerin önünde koşsun. Tadı, kokusu yetsin. Konumuz hiç şüphesiz kırmızı biber. Hem sizin, hem bebeğinizin alması gereken tüm vitaminler onda. Hasar görmüş hücrelerinizi yeniler, enerji verir.

Limon da sıkın biraz: Avokado

Avokadolu Dip Sos Tarifi

Avokadolu Dip Sos Tarifi

Finali, finale yakışan meyve ile yapıyoruz. Kendisi minik, yarar dünyası büyük avokado ile! Egzotik güzelimiz, aniden bastıran açlık krizlerinizi, bir kaç dilimi ile bile kontrol altına almayı başarıyor.
Hamileliğin en keskin belirtisi mide bulantılarına, tek kelime ile savaş açıyor.

Hamilelik boyunca sıkça yaşanan ayak kramplarının azalmasına destek oluyor. Bağırsak hareketlerinizin düzene girmesinde harika bir yan rol oynuyor. Folik asit ve içerdiği birbirinden harika vitaminlerle, bebeğinizin beyin gelişime katkı sağlaması da cabası.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?