Uyku Sorunu Çekenleri Mışıl Mışıl Uyutacak 7 İçecek

Favorilerime
Ekle

Çoğumuzun şikayet ettiği bir konudur gece uykunun gelmemesi. Uzmanlar gece uyuyamamaların sebebini birçok şeye bağlıyor. Stres, gün içinde ve özellikle geç saatlerde yediklerimiz bunların başında geliyor.

Uykuya yardımcı olan yiyecek ve içecekler vardır, mesela ayran, süt gibi içecekler uyku getirir diye bilinir, doğrudur da. Ancak onlardan daha etkili içecekler var.

Tek başına olmaz vanilyalı içmek lazım: Vanilyalı süt

Çubuk halindeki vanilyayı ikiye bölerek bir bardak sütün içine yerleştirin vanilyanın sakinleştirici özelliği uykuya hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Dilerseniz yine aynı şekilde çubuk tarçını da vanilya ile aynı anda kullabilirsiniz. Vanilyalı sütünüzü uyumadan yarım saat önce içmeniz öneriliyor.

Midenizi de rahatlatır: Naneli papatya çayı

Aktarlardan temin edeceğiniz bu iki bitkiden oluşan çay uykudan önce hem yediklerinizin hazmında yardımcı olacak hem de sinirlerinizi gevşeterek sizi rahatlatacak.

Nanenin aromasından hoşlanmıyorsanız, çayınıza bir ya da iki çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Şaşıracaksınız ama: Taze sıkılmış vişne/kiraz suyu

İçerdikleri yüksek miktarda melatonin (uyku hormonu) sayesinde, vişne ve kiraz uyku vermekle kalmaz, uyku kalitesini de arttırır.

Küçük bir öneri 20 tane kiraz ya da vişneyi bir kase yoğurtla blender’dan geçirip yiyebilirsiniz. Yoğurt ile birleşince bebekler gibi uyumanız an meselesi olacaktır

Bu arada hafif tatlı olsun, soğuk soğuk içelim derseniz komposto olarak da tüketebilirsiniz.

Uyku iksiri diyorlar: Kediotu

20 gr kediotunu 5 gr rezene, 5 gr kimyon, 20 gr nane kökü ile karıştırın. Karışımı bir çay kaşığı kullanarak sıcak su dolu bir bardakta demlendirerek için. Arzu ederseniz balla tatlandırın.

Annelerimiz haklıymış: Ballı süt

Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ballı süt de uykunuzun kalitesini arttırarak uyumanızda yardımcı olacaktır.

Küçük bir öneri daha: Yanında 25 gr kadar tüketeceğiniz badem ballı sütün işlevini arttıracaktır.

Balı sevmeyenleriniz var biliyoruz: Muzlu süt

İçeceğiniz ılık bir muzlu süt de ballı olanda olduğu gibi uykunuzun gelmesinde yardımcı olacaktır.

Ancak hatırlatmakta fayfa var: Muzlu sütten kastımız marketlerde satılan hazır muzlu sütler değil, en basit şekilde bir muzu çatalla ezip bir bardak sütle karıştırabilirsiniz.

Bonus: Uyku öncesi duş

hayatevde

hayatevde

Evinizde bir küvet varsa uyumadan iki saat önce küveti ılık suyla doldurun. İçine birkaç damla lavantalı esans yağı ilave edin ve banyonun keyfini çıkarın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Küvetsiz bir banyoya sahipseniz lavanta yağının buhusundan da yararlanabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?