zeytinyagi

Saçlarınızı Gemici Halatı Gibi Güçlendiren 9 İlaç Gibi Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Kadın ya da erkek hiç fark etmez, saç hemen hemen herkesin büyük bir problemidir. Dökülmeler, uçlardaki kırıklar, sağlıksız mat saçlar bunların hepsi kötü şeylerdir.

Bakım ve maske yaptığınız saçlarınızı yediğiniz yiyeceklerden aldığınız doğal vitamin ve yağlar ile besleyebilir gücüne güç katabiliriz. Tüm bunları yaparken de dökülmeleri yavaşlatarak kısa sürede uzun saçlara kavuşabilirsiniz.

Ancak bir not düşmek gerekirse: Genetik olarak ailede saç problemi yaşayan bireylerin yediği ya da içtiği şeyler yüzde yüz işe yaramayabilir ancak yine de dökülmeleri yavaşlatarak daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Hemen başlayalım.

Demirin gücü adına: Ispanak

Ispanak Tarifi

Pek bilinmese de vücuttaki demir eksikliği, kandaki oksijen miktarını düşürerek saç köklerindeki hücrelerin yeterince oksijen almasını engeller. Demir bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ise demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini durdurabilir.

Saçları da besliyor evet: Yoğurt

eski-turkler-yogurt

Şaşırdık mı? Aslında hayır. Yoğurttaki o kadar yararlı maddeler elbette bir işe yarayacaktır. Saçların uzamasını sağlayan en önemli kaynaklardan olan kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt, tüketildiğinde saçların daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Yanında pilav da varsa bir de: Fasulye

Fasulye, hayvansal gıdalar haricinde protein alabileceğimiz kahraman yiyecekler arasındadır. Fasulye yoluyla alınan protein saçların beslenmesi ve güçlenmesi konusunda oldukça yardımcıdır.

Sadece gözlere mi iyi gelir sandınız: Havuç

havuc-suyunun-faydalari

Havuç, saçlar için gerekli sebum adı verilen maddenin üretilmesinde çok aktif bir rol oynar. Aynı zamanda A vitamini deposu olduğundan gözler için de oldukça önemlidir. Salata ve yemeklerde bolca tüketerek havucun bu iki önemli özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Faydalı yağlar onda: Ceviz

ceviz

ceviz

Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir. Tüm bu vitamin ve bileşenler ise saç köklerini uyararak, daha gür şekilde çıkmasına olanak tanır.

Dizi izlerken mesela bir avuç: Kabak çekirdeği

Kabak Cekirdegi

Kabak Cekirdegi

Kabak çekirdeği de ceviz gibi omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından oldukça güçlü bir kaynaktır. Tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Salataların tazı tuzu: Soya filizi ve sosu

soya-sosunun-faydalari

Soya E vitamini içeren besinlerin önünde gelir. Saçlarınızın parlak görünmesini istiyorsanız soyanın filizinden ve sosundan yardım alabilirsiniz. Bunun için ise haftada bir kez tüketmeniz yeterli olacaktır. Soya ayrıca dolaşım sisteminizi de düzenlediğinden saçlarınız daha gür ve sağlıklı çıkacaktır.

Bu sefer saça sürmüyoruz: Zeytinyağı

zeytinyagi

zeytinyagi

Zeytinyağı maskesi bir çok kadının sürekli uyguladığı ve her fırsatta övündüğü bir maskedir. E vitamini kaynağıdır ve yazımızda belirttiğimiz gibi, E vitamini saçlarımızı koruyarak yıpranmalarını öğren.

Ayırmaya kıyamadık: Meyveler

Meyve Salatası Sunumu

Meyve Salatası Tarifi

Bu sefer saçlarımızı olumsuz etkileyen dış koşullara değineceğiz. Özellikle C vitamini, vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyvelerle saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

7

Zehra Kıymık4 Aralık 2019 00:09
merhaba arkadaşlar saçlrımın güçsüz ve gerçekten çok zayıf ise size titanyumlu keratini öneriyorum gerçekten işe yarıyor aklınızda bulunsun
Yanıtla
merve3458 Ağustos 2019 18:09
Benim sınav stresinden bu sene saçlarım çok döküldü toparlamak için bir çok şey denedim en çok memnun kaldığım saç çıkarıcı tİtanyumlu set oldu hem saçlarımın dökülmesini durdurdu hemde dökülen saçlarım da tekrar çıktı memnun kaldım öneriyorum :)
Yanıtla
seldam3515 Ocak 2019 13:26
ben saçlarımdaki yıpranma ve kırıklardan kurtulmak için intense keratin eczanesinin onarıcı ful setini kullanıyorum hem doğal bir ürün hem de yıpranma ve kırıklardan kurtuldum tavsiye ederim.
Yanıtla
HilalMerca20 Temmuz 2018 15:02
Saçların güçlü olması için liquid keratin kullanıyorum ben saçlarımda kırılma dökülme yıpranma da olmuyor arkasından da çam terebentin yağı kullanıyorum.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?