Kas ve Eklem Ağrılarında Masaj Etkisine Sahip 10 Bitki ve Çayı

Favorilerime
Ekle

Düşündüğümüz zaman en az grip kadar yaygın ve zor bir hastalık durumudur eklem ağrıları. Hasta olunca ayrı ağrır, spordan sonra ayrı. Gece ters bir pozisyonda uyuruz ayrı tutuluruz, ağır bir eşya kaldırdığımızda ise apayrı.

Bu yazımızda eklem ve kas ağrılarına iyi gelen bitki ve bitki çaylarına değineceğiz. Bazı bitkileri yağ olarak uygulayacağız bazılarını ise direkt demleyerek tüketeceğiz.

Siz de kas ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyor, sık sık eklem ve kas ağrısı çekiyorsanız buyurun hemen böyle.

Şöyle bir bonus da bırakmış olalım: Kas ve Eklem Ağrılarından Kurtulmanın Doğal Yolu: Ev Yapımı Ağrı Kesici Krem

Sonunda ise ağrılardan kurtulmuş bir şekilde yaşantımıza devam edeceğiz. (:

En sevilenlerden birisi: Kuşburnu

kusburnu-aralik-2020

Kuşburnunu çiçeğindeki bileşenlerin kas ağrılarını giderdiği bilinmektedir. Ayrıca uzun vadede kullanıldığında eklemlerde oluşan kireçlenmeyi azaltarak kireçlenmeye bağlı yaşanan ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Acısına aldırış etmeyin: Zerdeçal

zerdecal-cayi-aralik-2020

Zerdeçalı özellikle çay olarak tüketmek eklemleri iltihaptan koruyarak ağrıları dindirmeye yardımcı olacaktır. Gün içerisinde oluşan ağrılarınız olduğunda sabah ve akşam olmak üzere iki kere zerdeçal çayı tüketebilirsiniz.

Kokusu da güzeldir: Anason çayı

anason-cayi

Vücut üzerinde stres, yorgunluk dahil her türlü ağrıyı yatıştırma etkisi bulunan anason, özellikle baş ağrıları için çok güçlü etkilere sahiptir. Bunların haricinde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kalbe daha temiz kanın pompalanmasını sağlar.

Bir bitki çatı değil ama: Ballı sıcak su

ballı-krem

Ağrı kesici özelliği bulunan balı, sıcak su ile karıştırıp çay gibi tüketebilirsiniz. Tüm vücudu rahatlatacak ve özellikle geceleri rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Hafif bir masajla: Çörek otu yağı

corek otu yagi

corek otu yagi

Çörek otu yağı, A, B ve C vitaminleri içermektedir. Ayrıca bünyesinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi bileşenleri barındırır. Çörek otu yağı, omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Tohumdan gelen mucize: Hardal yağı

hardal-yagi

Esansiyel hardal yağı ise yine hardal tohumlarının su ile damıtılması yoluyla elde edilir. İçeriğinde bulunan farklı yapılardaki yağ asitleri, mineral ve vitaminler nedeniyle ağrılı bölgelerde bitkisel destek olarak kullanılabilir. Ayrıca kozmetik alanında da kullanılmaktadır.

Rengi yeter: Hatmi çiçeği çayı

bitki-cayi-hatmi-cicegi-cayi-2020

Halk arasında hatmi çiçeği olarak bilinse de asıl adı gülhatmidir. Ağrı ve sızıları azaltmasının yanı sıra saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları için sizi şöyle alalım. (:

Anneler haklıymış: Ihlamur

ihlamur cayi

ihlamur cayi

Ihlamur çayı da eklem ve kaslara etki ederek ağrı kesici bir özelliği vardır. Ancak bir uyarı yapmamız gerek: Ihlamur çayından istenilen faydayı elde edebilmek için, piyasada satılan ıhlamurlardan yalnızca çiçeklerin bulunduğu paketlerin alınması gerekmektedir. Yeşil yapraklardan oluşan diğer paket alınmamalıdır. Çünkü, yeşil yapraklar, ıhlamur çayının vereceği faydayı büyük ölçüde engeller.

Hep kurabiye olmaz ki: Zencefil çayı

Zencefil Cayi

Zencefil Cayi

Zencefil çayı burada da karşımıza çıktı evet. Vücut ısısını yükselterek ağrıların iyileşmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bonus: Brokoli çorbası

brokoli-corbasi-tarifi

Brokoliyi sevmeyen çoktur ama özellikleri saymakla bitmez desek haksız sayılmayız. Brokoli, lahana ailesi içinde yer alan ve oldukça güçlü vitaminleri içinde bulunduran bir sebzedir. İçerdiği vitamin ve bileşenlerin sayesinde eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Bedriye Işık13 Ocak 2016 19:04
gül hatmi çiçeği demişsiniz, hibiskus resmi paylaşmış sınız?!..gülhatmi dediğiniz çocukken yapraklarını ayırıp burnumuza yapıştırdığımız, oyun yaptığımız kel fatma çiçeğidir.. :))
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?