Turşu Suyunun Bugüne Kadar Denemediğiniz 10 Farklı Kullanımı

Favorilerime
Ekle

Lahanasından kornişonuna, çeşit çeşit renk renk turşularla şenlendiriyoruz ya sofralarımızı, işte o turşuların misler gibi suyunu da ziyan etmemeli.

Halihazırda turşu suyunu bir içecek olarak tüketenler var elbette. Zaten sıkı takipçilerimiz hatırlayacaktır, biz de turşu suyu içmek için nedenlerimizi bir bir sıralamış, turşu suyunun faydalarını ballandıra ballandıra anlatmıştık daha önce.

Bu kez de istiyoruz ki onunla başka neler yapabilirsiniz, keşfedin. Turşu suyunun farklı kullanımlarıyla hayatınızı kolaylaştırın.

Bakın turşu suyuyla neler neler yapabilirsiniz...

Turşu suyu kullanarak bakırdan yapılmış malzemelerinizi parlatabilirsiniz

wikihow

Bakırdan yapılmış ve bir süre sonra rengi koyulaşmış malzemelerinizi temizlemek için turşu suyunun gücünden yararlanabilirsiniz.

Temiz bir bezi turşu suyuyla güzelce ıslatın ve ıslattığınız bu bezle temizlemek istediğiniz bakır malzemelerinizi güzelce ovalayın. Sert değil yavaş hareketlerle yapacağınız bir ovalama sonunda bakırlarınızın çizilmeden, uğraştırmadan temizlendiğini göreceksiniz.

Meyve ve sebzelerin ömrünü uzatmak için turşu suyundan yardım alabilirsiniz

sixseeds.patheos

Eğer meyve ve sebze alışverişini bol bol yapmayı seviyorsanız, kenarda uzunca bir süre sizi bekleyecek olan bu yiyeceklerin ömrünü uzatmak için turşu suyundan destek alabilirsiniz.

Nasıl mı? Hemen anlatalım. Hemen tüketmeyeceğiniz sebze ve meyveleri bir süre bolca turşu suyu olan bir kapta bekletin. Her yeri turşu suyuna değdiğindenden emin olduktan sonra çıkarıp uygun saklama koşullarında saklayın.

Eskisine göre çok daha uzun süre dayanacak meyve ve sebzleriniz oldu bile!

Mideniz bulanmaya başladığında bir miktar turşu suyu içerek bulantınızı kesebilirsiniz

doctoroz

Bir anda gelen, fazla yemekten ya da içmekten oluşan ya da yolculuk nedeniyle meydana gelen mide bulantılarında birkaç yudum turşu suyu içerek bu bulantıların önüne geçebilir, rahat bir nefes alabilirsiniz.

Ancak dikkat, eğer kronik bir mide bulantısı, ciddi bir zehirlenme şüphesi ya da hamilelik gibi bir durum söz konusuysa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Yapacağınız salataları turşu suyu ile lezzetlendirebilirsiniz

momonthemake

Turşu suyunun o kendine has enfes lezzetini salatalarınızda doğrudan kullanabileceğiniz gibi hazırlayacağınız salata sosunun içine ekleyerek de sosun lezzetini katlayabilirsiniz.

Hep limon suyu, nar ekşisi nereye kadar değil mi?

Patates haşladığınız suyun içine turşu suyu ekleyerek patateslerin lezzetini katlayabilirsiniz

slovakcooking

Patatesleri haşlarken haşlama suyunun içine en az 1 su bardağı kadar turşu suyu ekleyin ve haşlanmış patateslerinizin lezzetine lezzet katın.

Farklı içecekler denemeyi seviyorsanız yaptığınız içeceklere biraz turşu suyu eklemeyi deneyebilirsiniz

simplyrecipes

Turşu suyunu zaten tek başına içebiliyorsunuz ama onu bir eşlikçi olarak da değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Domates suyu gibi farklı içecekler denemekten hoşlanıyorsanız içlerine bir miktar turşu suyu ilave ederek lezzetlerine lezzet katabilirsiniz.

Artık yaratıcılık size kalmış! :)

Sivrisinek ısırması nedeniyle oluşan kaşıntıları turlu suyu sayesinde yok edebilirsiniz

rd

Özellikle yaz aylarının en büyük dertlerinden olan sivrisinek ısırıklarına karşı yakınlarınızda bulunduracağınız bir miktar turşu suyu iş görecektir.

Isırılan yerde oluşan kaşıntıların hızla kesilmesini sağlayan turşu suyunu uygularken bir pamuğun ya da temiz bezin üzerine döküp kaşıntı olan bölgede 10 dakika gibi bir süre bekletebilir ya da turşu suyu ile doldurduğunuz bir sprey şişesinden yardım alabilirsiniz.

Turşu suyu uyguladığınız bölgeyi ardından temiz suyla güzelce durulamayı unutmayın tabii. :)

Hıçkırık tuttuysa ve bir türlü geçmek bilmiyorsa bir miktar turşu suyu içebilirsiniz

youtube

Zaman zaman hıçkırık tutar ve bir türlü bitmek bilmez ya, işte böyle durumlarda doğru mutfağın yolunu tutun ve kurduğunuz turşuların suyundan biraz için. Hıçkırığınızın hızla kesildiğini göreceksiniz.

Asitli topraklarda yetiştirilmesi gereken bitkilerinizin toprağına dökebilirsiniz

youtube

Turşu suyunun asidik özellik göstermesi sayesinde asitli toprakları seven bitkiler, turşu suyu dökülmüş bir toprakta daha kolay ve verimli bir şekilde yetişiyorlar.

Asitli topraklarda yetişen bitkiler hangileri derseniz, çoban püskülü türleri, büyük yapraklı ortanca ve Japon sütleğeni gibi birçok bitki aslında. Bu nedenle eğer bitki yetiştiriyorsanız bitkinizi iyi tanımalı ya da bir uzmandan yardım alarak nasıl toprakları sevdiğini öğrenmelisiniz.

Turşu suyunu kullanırken suyun bitkinin üzerine gelmemesine, sadece toprağının ıslanmasına çok özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, bitkinize zarar verebilir.

Bahçenizde çıkan zararlı otların üzerine turşu suyu dökerek onları yok edebilirsiniz

gardeningknowhow

Yukarıda da söylediğimiz gibi, turşu suyu bitkinin üzerine geldiğinde ona zarar verebilir. Özellikle söz konusu bitkilere zarar veren cılız otlar olduğunda bu konuda gönül rahatlığıyla kullanabilir, bahçenizden zararlı otları kolayca yok edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?