borek-yaparken-yapilan-hatalar

Börek Yaparken Çoğu Kişinin Farkında Olmadan Yaptığı 11 Lezzet Kaçıran Hata

Favorilerime
Ekle

İster hazır yufkadan olsun, ister el açması olsun altın günlerinin olmazsa olmazı, çay saatlerinin biriciği, zaman zaman sofrada ana yemeklerden rol çalan börek tarifleri mutfağımızın demirbaşları arasında.

Birçok çeşidi olsa da ve biz hepsine bayılsak da gün geliyor yaptığımız börek tam da istediğimiz gibi olamayabiliyor. Peki nerede hata yapıyoruz da annemizin açtığı börekler gibi mis gibi börekler hazırlayamıyoruz?

Kabarık, yumuşacık ve kat kat açılmış böreklere ulaşmanızın önündeki engeller aslında şu basit hatalar olabilir. Sevdiklerinize börekler açmadan, misafirleri kapıda karşılamadan önce bunları gözden geçirmenizde fayda var.

Hazırladığınız sıvı harcın tepsinin alt kısmına ulaşmasına izin veriyorsunuz

borektarifleri.gen.tr

İlk kat yufkaları yağlanmış fırın tepsisine serdikten sonra sıvı harcın tabana ulaşmasına mutlaka engel olmanız gerekiyor. Aksi takdirde böreğiniz tepsiye yapışacak ve hatta yanacaktır.

Sebzeli börek yaparken una bulamıyorsunuz

Sebzeli Sulu Börek Tarifi

Halbuki sebzelerin yufkaya yapışmalarını istemiyor, böreğin dağılmasına tanık olmak istemiyorsanız sebzeleri yufkayla buluşturmadan önce çok az unlamalısınız. Böylece iç harcın çok sulu olmasını da engellemiş olursunuz.

Tepside en alt kata sadece tek bir adet yufka seriyorsunuz

nurhansenturan

Aslında amaç iç harcın tabana çok fazla yakın olmaması. Aksi takdirde yufkalar yumuşuyor, börek yeterince pişmiyor ve tadı asla istediğiniz gibi olmuyor. Böreğinizin daha iyi kızarmasını ve pişmesini istiyorsanız tabana iki kat yufka sermeyi unutmayın.

El açması böreklerin daha az yağlı olmasını istediğiniz için her kata yağ sürmüyorsunuz

madeincemre

Börek yiyeceğiz, birazcık hafif olsun bari diye yufkaları tek tek yağlamaktan feragat ediyorsanız hata yapıyorsunuz. Ama böreğin gevrek olmasını istiyorsanız tüm yufka katlarını özenle tek tek yağlamalı, elinizi korkak alıştırmamalısınız. Üstelik böyle yaptığınız takdirde börek pişerken yufkalar tek tek açılacak ve daha lezzetli olacaktır.

El açması hamurları hazırlarken sirke kullanmıyorsunuz

basittariflerim

Eğer hazır yufka kullanmıyor, böreği ev yapımı, el açması hamurlarla yapmak istiyorsanız onu ılık suyla yoğurmalı ve sirke katmalısınız. Yoksa börekler gevrek ve kıyır kıyır olmaz.

Börek harcını bol keseden koyuyorsunuz

kulaktandolmatarifler

Eliniz açık, cömertsiniz, sadece hamur değil içindeki leziz malzemelerden de bolca yiyelim istiyorsunuz ancak börek için hazırladığınız harcı bol bol koyarak aslında böreklerin cıvık cıvık olmasına sebep oluyorsunuz. Bu yüzden tarife sadık kalmanız ve harcı kararında koymanızda fayda var.

Ocakta pişen bir harç kullandığınızda ise onu oda sıcaklığında bekletmeden yufkalarla buluşturuyorsunuz

efsus - börek içi

Diyelim kuru soğanlı ve kavrulmuş küp patatesli bir harç hazırlıyorsunuz. Onu ocaktan aldıktan sonra mutlaka soğutmalısınız. Yoksa yufkalarınız yumuşayacak ve sulanacaktır.

Peynirli börek yaparken tam yağlı peynir kullanıyorsunuz

youtube

İdeali az yağlı ya da yarım yağlı peynir kullanmak. Eğer çok yağlı bir peynir kullanırsanız böreğin içinde eriyip kaybolacaklardır.

El açması börekleri fırına vermeden önce buzdolabında bekletmiyorsunuz

instagram

Biliyoruz misafirler gelecek, vaktiniz kısıtlı. Ancak böreği fırına koymadan önce acele etmemelisiniz. Böreği buzdolabında yaklaşık 1 saat bekleterek malzemelerin dinlenmesini sağladığınızda ve sosunu çekmesini, iç harcın iyice oturmasını beklediğinizde böreğiniz tam kıvamında pişecek ve çok daha lezzetli olacaktır.

Fırının derecesini 180 dereceden aza ayarlıyorsunuz

rd

Aslında börekler için tek bir pişirme kuralı yok. Börek hamuruna (el açması/hazır), iç malzemesine, börek kalınlığına, fırın tipine göre aslında her böreğin pişme derecesi ve süresi farklı. Ancak böreğiniz nasıl olursa olsun fırını asla 180 dereceden az dereceye ayarlamamalısınız. Fırının önceden ısıtılmış olması gerektiğinden bahsetmiyoruz bile :)

Börek fırından çıktıktan sonra hemen servis ediyorsunuz

Arnavut Böreği Tarifi

Tüm bunları yaptınız ancak yine de size böreğin üstü ya da kenarları sert olmuş gibi geldi. Telaş yok, kurtarırız. Onu böyle kabullenip hemen servis etmek yerine üstüne temiz bir mutfak bezi serin ve terlemesini sağlayın. Böreğiniz böylelikle yumuşayacak ve siz de artık onu afiyetle yiyebileceksiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Sevim Vatan20 Temmuz 2018 17:05
Züper tarifler
Yanıtla
mabgraves31 Ocak 2017 20:38
gerçketen de böyle yspıyorum! :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?