4 Maddede Açıkladık: Çiğ Süt Nedir, Zararlı Mıdır?

Favorilerime
Ekle

Bu aralar çiğ sütten çok bahsedilir oldu, malumunuz. Önce bir "çiğ süt yasaklandı" haberlerini duyduk, ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelen açıklamayla yasaklama gibi bir durumun söz konusu olmadığını öğrendik.

Bu arada da kafalarda birçok soru işareti oluştu tabii. Çiğ sütü bildiğimiz diğer tüm sütlerden ayıran neydi, nereden bulunuyordu, nasıl kullanılıyordu ve neden yasaklanmıştı...

Biz de istedik ki çiğ süt hakkında aklınızda oluşan tüm sorulara bir bir cevap verelim, çiğ süt nedir, ne değildir, faydalı mıdır, zararlı mıdır tek tek anlatalım.

E hadi o zaman buyurun başlayalım...

İçindekiler

Çiğ süt nedir?
Çiğ sütün faydaları nedir?
Çiğ sütün zararları nedir?
 • Çiğ süt nedir?

cig-sut-nedir-ne-degildir-2

Çiğ süt, en basit tanımıyla hiçbir işlem görmemiş süt demek aslında. Homojenize ya da pastörize edilmemiş, hani şu eskiden sokaklarda çok sık karşımıza çıkan sütçülerden anneannelerimizin, annelerimizin tencereler dolusu aldığı süt.

Eskiden dedik ama hala güvenilir sütçülerden çiğ süt alan sayısı hiç de az değil.

Çiğ süt nasıl kullanılır derseniz, aslında bildiğiniz diğer tüm sütleri kullandığınız yerlerde kullanabilirsiniz. Sadece öncesinde çiğ sütün güzelce kaynatılması gerekir. Çünkü çiğ süt, hiçbir işlem görmediği için, içinde vücudunuza girmesini hiç istemeyeceğiniz zararlı maddeler bulunabilir.

 • Çiğ sütün faydaları nedir?

cig-sut-nedir-ne-degildir-3

Bu sütü tercih etme sebepleri neler derseniz onlardan da hemen bahsedelim:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynadığı söyleniyor.
 • Hiçbir işlem görmediği için pastörize edilen sütlere göre içinde vücuda faydası olduğu söylenen bakteriler bulunuyor.
 • Raf ömrünü uzatmak gibi bir düşünce olmadığı için içinde kimyasal bulunmuyor.
 • Yine herhangi bir işlemden geçmediği için, sahip olduğu vitamin ve minerallerin daha fazla olduğu söyleniyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklardan koruma gücünün işlem görmüş sütlere göre yüksek olduğu ve kemik gelişimine daha fazla etkileri olduğu da yaygın olarak bilinen faydaları arasında.
 • Çiğ sütün sayılan diğer faydaları da genel olarak sütün faydalarıyla aynı aslında.
  • Çiğ sütün zararları nelerdir?

  cig-sut-nedir-ne-degildir-1

  Çiğ sütün faydalarını saydığımıza göre sıra geldi zararlarını öğrenmeye. Eğer çiğ süt kullanmaya karar verdiyseniz şu etkileri de aklınızda bulundursanız iyi edersiniz.

 • Çiğ süt, işlem görmemesi nedeniyle birçok fayda barındırsa da bu özelliği nedeniyle bruselloz ve tüberküloz gibi birçok hastalığa yol açan bakterileri de vücuda taşıyabiliyor.
 • Sütün alındığı ineğin nasıl koşullarda yetiştirildiği ve sağıldığı bilinmediğinden hijyenik eksiklikler söz konusu olabiliyor.
 • Aynı şekilde sütün sulandırılması ya da içine farklı maddelerin konulup konulmaması gibi durumlar tam olarak bilinemediğinden alınan sütün yüzde yüz doğal olduğu şüphesi oluşabiliyor.
 • Çiğ süt yasaklandı mı?

  cig-sut-yasaklandi-mi
  Son zamanlarda çiğ sütün yeniden gündeme gelmesi ise "çiğ süt yasaklandı" haberlerine dayanıyor.

  Eğer siz de çiğ süt kullanıyorsanız ve bu haberlerin ardından ne yapacağınıza karar veremediyseniz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıklamalarını bilmenizde yarar var.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Söz konusu olan sadece çiğ süt satışının düzenlenmesi.

  Yeni yapılan bu düzenlemelere göre, çiğ sütün sağımdan sonra 24 saat içinde son tüketiciyle buluşması gerekiyor. Bu da bize çiğ sütün kesin olarak taze bir şekilde ulaşması gerektiği anlamına geliyor.

  Aynı şekilde üreticinin, çiğ süt üzerinde soğutma işleminden başka hiçbir işlem yapmaması ve sattığı sütün tüm kaydını tutması gerekiyor.

  Böylece çiğ süt alanlar, bu sayede aldıkları sütün hangi hayvandan olduğundan tutun da bu hayvanın hangi yemi yediğine dek birçok bilgiye ulaşabilecekler.

  Sözün kısası, çiğ süt hakkında bilmeniz gereken tüm bu bilgileri aklınızda bulundurun, kararınızı verin.

  Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz şuradan yapılan açıklamalara ulaşabilirsiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?