teff-tohumu-faydalari-1

Adını En Az Bir Kez Duyan Herkesin Bilmesi Gereken Etkileriyle Teff Tohumlu Çay

Favorilerime
Ekle

Son yıllarda adını çok sık duyduğumuz teff tohumu, özellikle kilo vermeye yardımcı olduğu gerekçesiyle gitgide daha da popüler hale geliyor, özellikle teff tohumlu çayların ünü tüm dünyada dilden dile dolanıyor.

Peki bu teff tohumu nedir, teff tohumlu çayın faydaları, zararları nelerdir dersiniz? Eğer siz de adını duyup merak edenlerdenseniz sizi hemen aşağıya doğru alalım ve teff tohumunu tüm yönleriyle anlatalım.

Teff tohumlu çay hakkında söylenenler ne kadar doğru, zayıflatıyor mu, vücuda bir yararı ya da zararı var mı hep birlikte incelemeye başlıyoruz, buyursunlar!

Teff tohumu nedir?

teff-tohumu-bilinmesi-gerekenler

Dünyaca ünlü birçok ismin zayıflamak için kullandığını söylediği, tam da bu yüzden şöhreti bir anda tüm dünyaya yayılan bir tohum teff tohumu. Kuzey Etiyopya'da, zor koşullarda yetiştirilen teff bitkisinden elde edilen bu tohumlar, besin değeri en yüksek alternatif tohumlar arasında gösteriliyor, öyle ki mutfaklarımızda birçok şekilde yer alan buğdayla karşılaştırıldığında çok daha yüksek oranda besin lifi, kalsiyum ve protein sağlıyor.

Aynı zamanda gluten içermemesi sebebiyle glutensiz beslenmeyi tercih eden ya da glutensiz beslenmesi gereken insanlar için de teff tohumu, önemli bir besin kaynağı olarak görülüyor. Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan etkilerinin de çok yüksek olduğu söylenen teff tohumu, teff unu ya da teff tohumlu çay gibi farklı formlarda karşımıza çıkıyor.

Ancak konu teff tohumlu çaya geldiğinde ne yazık ki durum değişiyor.

Teff tohumlu çayın zararları, yan etkileri nelerdir?

teff-tohumlu-cay-zararlari

Teff tohumunun ne denli faydalı olduğu söylense de konu teff tohumlu çaya geldiğinde ne yazık ki bu faydalarından eser kalmayabiliyor. Zira bu çay sadece teff tohumundan değil, yaklaşık 20 farklı malzemenin bir araya gelmesinden oluşan bir karışım olarak biliniyor. Üstelik ülkemizde de özellikle 2018'de oldukça gündem olmuş, satışı yasaklanmıştı.

Nedenine gelince, hazır olarak alınan teff tohumlu çayın içinde "sibutramin" isimli bir maddenin saptanması. Sağlığa zararlı bu maddenin kalıcı kabızlıktan tutun da ani kalp durmalarına ve dolayısıyla ölüme uzanabilen ciddi zararları söz konusu. Kısacası, hızlı kilo vermek uğruna sağlığınızı asla riske atmayın, aman dikkat.

Teff tohumunun faydaları nelerdir?

teff-tohumu-faydalari-1

İçinde teff tohumundan başka birçok madde bulunduğu için teff tohumlu çayın ne denli zararlı olduğunu öğrendiğimize göre merak edenler için teff bitkisinden elde edilen doğal teff tohumunun faydalarını da sıralayalım:

 • Teff tohumu, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, hazmı kolaylaştırıyor.
 • Yüksek oranda protein içerdiği için özellikle hayvansal protein almayanlar için önemli bir alternatif olarak görülüyor.
 • Bu etkisiyle çok daha uzun süre enerjik ve tok hissetmeye destek oluyor.
 • Vücuda enerji verdiği için metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor, bu etkisi kilo vermek isteyenlerin işini kolaylaştırıyor.
 • İçeriğindeki bolca kalsiyum sayesinde kemik sağlığını olumlu etkilediği, kemiklerin güçlenmesini sağladığı biliniyor.
 • Güçlü antioksidan etkileri sayesinde vücudu zararlı maddelerden arındırıyor.
 • İçinde gluten olmadığı için glutensiz beslenenlerin kullanabileceği alternatiflerden biri olarak görülüyor.
 • Önemli bir not: Teff tohumlu çaydan uzak durmanız gerektiğini unutmamalı, içeriğini bilmediğiniz hiçbir ürünü kilo vermek uğruna kullanmamalı ve sağlığınızı riske atmamalısınız. Teff tohumunu mutlaka kullanmak istiyorsanız güvenilir yerlerden, bakanlıklarımız tarafından kullanımı onaylanmış hallerine ulaşmalısınız. Aksi halde yapacağınız tek bir deneme bile sağlığınıza hiç beklemediğiniz olumsuz etkilerde bulunabilir, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?