Evlerin Vazgeçilmez Kokusu: Fesleğen

yemek.com
Ece Ulusoy
Yemekler içinde yaşayan bir Diyabetli.
Ece Ulusoy
5 takipçi6 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Kasım 27, 2018
Duygu Arslan
Temmuz 31, 2018
YENİ
4.5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017

Anavatanı Hindistan olan ve Lamiacee (Ballıbabagiller) familyasının göz bebeklerinden biri olan fesleğen (diğer adları ile fesleğen otu, peslen) hoş, tatlımsı kokusu ile bizleri mest ederek mutfaklarımızda önemli bir yer üstlenir.

Fesleğen, genellikle taze (yaprak) ve kuru olarak hayatımızda yer alır. Humuslu, balçıklı toprakları seven fesleğen sıcak ve ışıklı yerlerde çok sağlıklı bir şekilde yetişir. Ayrıca soğuğa (dona) karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir.

Fesleğen, Akdeniz sahil ülkelerinde oldukça sık kullanılır. Özellikle İtalyan mutfağının vazgeçilmezi olan fesleğen, İtalyan usulü sebze çorbasının baş baharatıdır. Sadece İtalya'ya özgü bir baharat karışımı olduğu sanılan "Pesto", ince kıyılmış fesleğen, çam fıstığı, sarımsak, tuz, biber, soğuk pres zeytinyağı ve parmesan peynirinden oluşan bir karışımdır.

Salata soslarında, makarnalarda ve çeşitli sebze yemeklerinde lezzeti olgunlaştırmak konusunda çok başarılıdır. Tüm taze baharatlar ile uyumlu olduğu için mutfakta çok geniş kombinasyonlar yapılabilir.

Salata sosları yaparken kuru fesleğen 15-20 dakika soğuk su veya zeytinyağında bekletildikten sonra kullanılırsa aromasını daha net verecektir. Taze yapraklarda ize bu durum sofraya konmadan hemen önce eklenirse çok daha aromatik etki yaratacaktır.

Tıbben oldukça etkili bir bitki olan fesleğenin kramp çözücü, öksürük kesici, uyarıcı ve yatıştırıcı etkileri de bulunmaktadır. Fesleğenin bilinen herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte epileptik insanların, yağını içten ve dıştan kullanmaları sakıncalıdır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?