dish.allrecipes.com

Nar Gibi Kızarmış Çıtır Çıtır Tavuklar İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 11 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Sarımsaklı mayoneze, ketçaplara bana bana yediğimiz o nefis çıtır tavuklar... Evde yapmaya kalkıştığımızda asla dışarıda yediklerimiz kadar lezzetli olmuyor. Lezzeti bir kenara o çıtırlığı, o nar gibi kızarmış görüntüyü bir türlü yakalayamıyoruz. Çok yağ çekiyor olması da ayrı bir sorun.

Her ne kadar kızartmanın sağlığımıza pek de bir yararı olmadığını bilsek de kendimizi onları yemekten alıkoyamıyoruz. Evde de en az dışarıda yediklerimiz kadar lezzetli kızartmalar yapmak mümkün aslında. Mükemmel kızarmış tavuklar yapmak sanılanılan aksine vakit isteyen bir tarif. En az dışarıda yedikleriniz kadar lezzetli tavuklar hazırlamak istiyorsanız marine, kaplama, tavuk seçimi, yağ seçimi, kullanılacak pişirme aletinin seçimi, pişirme aşamasına özellikle dikkat etmenizde fayda var.

Öyleyse başlıyoruz. Not alın, bu püf noktaları çok işinize yarayacak.

Oda sıcaklığında tavuklar kullanın

Birçok insanın yaptığı en büyük hataların başında soğuk tavuk kullanmak geliyor. Özellikle marine ederken tavuğun oda sıcaklığında olması, dinlenirken dolapta olması çok önemli. Marine olmuş tavuklarınızı bir süre oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra kızartma işlemine geçin. Tavuklarınız buzluktaysa asla o şekilde kızgın yağın içerisine atmayın. Üzerinize yağ sıçrayıp zarar görebilirsiniz ve tavuklarınız dilediğiniz kıvamda pişmez.

Bu yüzden mutlaka oda sıcaklığına getirdikten sonra kızartma işlemine geçin.

Mutlaka marine edin

Tavukların yumuşacık ve çok lezzetli olmalarının en önemli adımlarından biri daha pişirmeden önce başlıyor. Marinasyon aşaması tavuklara tat veriyor, yumuşatıyor ve daha lezzetli bir şekilde pişmelerini sağlıyor. Bu aşamada kefir, yoğurt, süzme yoğurt, sarımsak, zeytinyağı, karabiber, sarımsak tozu, toz kırmızı biber gibi baharatlardan ya da taze kekik, biberiye gibi taze baharatlarda yardım alabilirsiniz. Bu malzemelerin yanında farklı bir aroma ve daha sarı bir renk katmak isterseniz de minik bir miktarda toz zerdeçal ya da köri kullanabilirsiniz. Mümkünse en az 4 saat, vaktiniz varsa da tavuklarınızı bir gece buzdolabında marine edin.

Bu püf noktalarını dikkat edin, nefis tavuklarınız olsun.

Çıtırlığını sağlamak için bu malzemelerden yardım alın

Mısır gevreği, cips, maden suyu, galeta unu, kabartma tozu, yumurta... Bu malzemeler çıtır tavukların lezzet sırlarının başında geliyor. Marine ettiğiniz tavukları, kabartma tozlu, galeta unlu bir karışıma bulayarak kızartabilirsiniz örneğin. Ya da maden suyunun başrolde olduğu bir harcın içerisinde atıp daha sonra kızartmanız da mümkün.

Dışının kıtır kıtır olmasını mı istiyorsanız o zaman cips ve mısır gevreklerini undan rol çalmaları için göreve çağırın. İncecik bir hale getirmeden kullanmayın deriz. Un yerine galeta unu kullanmakta çıtırlığını arttırıcı bir unsur olacaktır.

Üzerini kapladıktan sonra buzdolabında mutlaka dinlendirin

Kızarmış tavuk yapmak vakit isteyen bir tarif aslında. Hemencecik hazırlayınca dilediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu nedenle tavuklarınızın üzerini kapladıktan sonra pişirme kağıdı serili bir tepsinin üzerine dizin. Buzdolabında 15-30 dakika arası dinlendirin. Bu şekilde üzerindeki malzemeler tavukla bütünleşecek ve tamamen kızarmış bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Tavuğun yağlı parçalarını kullanmaya özen gösterin

Tavuk kalça, tavuk but, tavuk kanat gibi tavuk bölümleri diğer bölümlerine nazaran daha yağlıdır ve pişerken kuru olma gibi sorunları bu bölümlerde daha az yaşanır. Yine de bu bölümlerden parçalar kullanılıyor olsa dahi büyük bir halde pişirmek yerine daha minik bir hale getirilerek kızartılma işlemine geçilmeli. Tavuk göğsü kullanmak isteyenlerinize ise minik bir öneri gelsin. Jülyen biçimde, küp küp doğrayarak ya da dövüp incelterek hazırlayacağınız tavuklar pişirmesi daha kolay olacağı gibi kurumasını da önlemiş olacaksınız.

Yüksek ısıya dayanan yağlar kullanın

Kızartma işleminde en sık yapılan hataların başında yağ seçimi geliyor. Yağınızın yüksek sıcaklıklara dayanan bir yağ olması burada büyük önem taşıyor. Genelde mısır özü yağı, ayçiçek yağı gibi yağlar kullanıyoruz ancak bu tür yağlar diğer yağlara nazaran daha hızlı yanabiliyor. Bu durumların önüne geçebilmek adına zeytinyağı, yer fıstığı yağı, kanola yağı gibi yağları kızartma yapmak için kullanabilirsiniz. Bu tarz kızartmaların tamamı için bu önerimiz geçerli.

Zeytinyağıyla kızartma yapmak ile ilgili merak ettikleriniz için şuradan buyurun: Yemeklerde Zeytinyağı Kullanımı Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 5 Mühim Nokta

Derin ve kalın tabanlı ürünler ya da demir döküm tavalar kullanın

Bir diğer hatanın daha altını çizerek püf noktalarından bahsetmeye devam edelim. Kızartma yaparken ''deep fry'' adı verilen bir pişirme şekli kullanılıyor. Özellikle dışarıda yediğiniz tavuk benzeri kızartmaların nasıl araç gereçlerin içerisinde pişirildiğine dikkat edin. Derin ve kalın tabanlı ürünler kullandıklarını göreceksiniz. Siz de evinizde tavuk kızartırken elinizden geldiğince kalın tabanlı ve derin tavalar ya da sos tencereleri kullanın deriz. Isıya oldukça dayanıklı olan demir döküm tavalarla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yağın bu ısıda olmasına özen gösterin

Tavukları marine ettiniz, kapladınız ve dinlendirdiniz. Yağınız hazır, tavuklarınız pişmeyi bekliyor. O tavayı ocağa alın ve orta ateşte altını açın. İçerisine yağınızı ekleyin. 160-170 derece arası bir sıcaklığa gelmesini bekleyin. Yağların ne sürede bu sıcaklığa gelecekleri değişeceği için ''şu kadar dakika bekleyin'' diyemiyoruz ancak 5-8 dakika alabilir. Bir termometreniz varsa bu aşamada çok şanslısınız. Tavukların en az yağ çekeceği, mükemmel bir şekilde kızaracağı sıcaklık bu çünkü. Bu sıcaklığı yükseltmemeye özen göstererek tavuklarınızı pişirin. Tavuğunuzun dışının hızlı bir biçimde
kızarması içinin de piştiği anlamına gelmez. Bu ısıda yavaş yavaş pişirirseniz hem içi nefis bir biçimde pişecek hem de dışı nar gibi kızaracak. Bunları deneyin, farkı göreceksiniz.

Tavukların tamamını birden kızartmaya çalışmayın

Tavukların tamamını yağa birden atarak kızartmaya çalışmayın. Hem yağın ısısını düşürürsünüz hem de tüm tavukların aynı oranda kızarmış olmasını engellersiniz. Tavuklarını parça parça pişirmeye özen gösterin. Yağın ısısının düştüğünü hissederseniz de ikinci parça tavukları atmadan önce eski ısısına dönmesini mutlaka sağlayın.

Yağını çekmemesi için süzgeçten geçirin

Pişirdikten sonra en çok sıkıntı çekilen konuların başında yağ çekiyor olması geliyor. Bu aşamada pişen tavuklarınızı ince bir süzgecin üzerine hemen aktarıp altına bir kap koyarak fazla yağını akıtmasını sağlayabilirsiniz. Hemen ardından sıcak bir haldeyken kağıt havlu serili bir tabağa alın. Bu da fazla yağını alacaktır. Ancak yeni pişirdiğiniz tavukları eski pişirdiklerinizin üzerine koymayın. Her seferinde yeni bir kağıt havlunun üzerine aktarırsanız daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

Pişirdikten sonra mutlaka ama mutlaka dinlendirin

Nugget Tarifi

Nugget Tarifi

Sıcacık, çıtır çıtır tavukları hemen yemek istiyorsunuz biliyoruz. Ancak bir süre onları dinlendirirseniz hem yağlarından arınacak hem de marinasyon ve kaplamasının lezzetini daha çok hissedeceksiniz. O yüzden bırakın bir güzel dinlensinler ve lezzetleri daha çok ortaya çıksın.

Artık mükemmel kızarmış tavukların yapımına hakimsiniz. Şimdi gelsin sosa banılacak enfes tavuklar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?