valleypizzachallenge

Neden Çok Aç Olmasanız Bile Her Zaman Büyük Boy Pizza Almalısınız?

Favorilerime
Ekle

Canınız pizza çektiğinde küçük boy mu, orta boy mu, büyük boy mu alacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Genelde ne kadar yiyebileceğinize yani açlık oranınıza göre, öyle değil mi?

Böyle düşünmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak eğer bütçenizi düşünüyor ve daha ekonomik bir şekilde karnınızı doyurmak istiyorsanız aslında tercihinizi her zaman büyük boy pizzadan yana kullanmalısınız.

Evet, çok aç olmasanız bile...

Neden derseniz, bunun cevabı lise sıralarında öğrendiğimiz matematikte gizli.

Her şeyin başı matematik

Bir pizzacıya gittiğinizde ya da sipariş ettiğinizde her zaman büyük boy pizzayı tercih etmeniz gerektiğini söyleyen mühendislerin altını çizdikleri bir nokta var. O da pizza büyüdükçe gram başına ödediğiniz ücretin azalıyor oluşu.

Büyük pizzalar her zaman menüdeki en pahalı pizzalar iken bu nasıl olabiliyor sorusunun cevabını ise matematik veriyor.

Pizzanın yarıçapını ikiye çıkarınca alanı da dört katına çıktığı gerçeği...

Aslında her şey pizzanın geometrik şeklinde gizli.

Ve hepimizin bildiği gibi tüm pizzalar daire şeklinde. Bir dairenin alanı ise yarıçapın karesi arttıkça artıyor.

Daha detaylı anlatmak gerekirse dairenin alanının formülü "pi re kare" (pi.r2) olarak hesaplanıyor. Yani pizzanın alanı yarıçapın karesiyle doğru orantılı. Kısacası bir pizzanın yarıçapını ikiye çıkarınca alanı da dört katına çıkıyor.

Bu durumda ise 16 inçlik pizza, 8 inçlik pizzadan herkesin sandığı gibi 2 değil, tam 4 kat daha büyük.

Bu matematiksel gerçekle pizza fiyatlarını karşılaştırdığınızda ise her zaman bir büyük boyu tercih etmenin size birim olarak daha ucuza geldiğini fark edeceksiniz. Yani daha uygun fiyata daha fazla pizza yemiş olacaksınız.

tvefamosos

tvefamosos

Bu durumda küçük boy yerine orta boy, orta boy yerine büyük boy almak çok daha mantıklı.

Yalnız son bir not eklemeden de geçmeyelim, böyle bir hesaba girmek isterseniz pizzacınıza pizza boylarının ölçüsünü önceden sormanızda fayda var, her yerde aynı olmayabiliyor.

Ve tabii yine gün sonunda karar sizin.

Kaynak: Hürriyet, Life Hacker


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

ecarpar19 Aralık 2017 21:53
10 tl lik pizza ile doyabilecekken 15 tl verip kar ettik hadi hayırlısı.. Gelsin kilolar, sonra bunu gidip bir spor salonunda yakmak içinde aylık 100 tl gibi bir rakam öderiz.. bence Orta boy ile doyabiliyorsanız siz genede küçük boy alın spor salonuna vereceğiniz para dan kar edersiniz.
Yanıtla
Ömer Kılıçsoy30 Eylül 2017 16:58
İyi hoş da biz bu hesapları yaparken pizzacının da bir hesabı olduğunu unutmayalım... iki orta pizzanın her halükarda bir büyük pizzadab terazide daha ağır geleceği kanaatindeyim... yani bence geometrik hesaptan ziyade basit bir terazi kullanmak yeterli olur...
Yanıtla
Süleyman Yasin K.28 Eylül 2017 11:35
Güzel bilgi ?? teşekkürler yemek.com ailesi ??
Yanıtla
Duygu Arslan 28 Eylül 2017 12:40
Yanıtla
Rica ederiz :)
H Ahmet Ülker Yılmaz 1 Ekim 2017 00:31
Yanıtla
Tamamen pazarlama stratejisi matematikle alakası yok oturup adam yarıçapını yok çapını hesaplamaz ben anlatiyim size normalde küçük boy pizza 2.99 krş olsun orta boy 3.99 büyük boyda 4.99 olsun kafa soyle karışıyor kusur olan 99 krş u beyin algılamaz tam paraya bakar bu birincisi 2. Si ise pizzaya koyulan malzeme küçükle büyük arasında en fazla 1x2 oranında olur hamurun maliyetinin ucuz olmasını demem gerek yok 12 tl lik pizayla doyacakken 50 tl lik pizzayı alma nedeniniz tamamen pizzalar arası fiyat farkının kusurleri bol tutatrak birbirine yakın olması en çok karlı çıkan pizzacilar oluyor tabi

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?