bergamot-nedir-faydalari-one-cikan

Çayından Yağına: Bergamot Nedir, Faydaları Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Bergamotlu çayı biliyor, belki çok seviyorsunuz. Peki ama bu bergamot nedir, ondan başka nasıl faydalanılır, ne kadar hakimsiniz?

Aslında bir ağaç türü olan bergamot, aynı isimli minik meyvesi sayesinde bu denli hayatımızın içine girebiliyor, faydalarını öğrenince insan koşar adım aktara gitmek istiyor.

Buyurun, kokusuyla büyüleyen, lezzetinden sual olunmayan bergamot nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, nerelerde bulunur bir bir öğrenelim.

Bir zararı olur mu inceleyip aklımızda soru işareti kalmamasını sağlayalım.

Sonrasında yağını mı kullanmak istersiniz, çayını mı tüketmek istersiniz, karar sizin.

İçindekiler

Bergamot nedir?
Bergamotun faydaları nelerdir?
Bergamotun faydaları nelerdir?
Bergamotun bir zararı var mıdır?
 • Bergamot nedir?

bergamot-nedir-faydalari-1

Bergamot, sedef otugillerin üyelerinden biri. Kendisi boyu 4 metreye kadar çıkabilen bir ağaç türü aslında. Minik olansa limona benzeyen ve yeşil-sarı renkte olan aynı isimli meyveleri.

Türkiye'de Doğu Akdeniz'de, özellikle Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde yetiştirilen bergamotun ana vatanıysa Batı Hindistan. Bu bitki, özellikle hoş kokusu sayesinde hemen ayırt edilebiliyor. En çok "bergamotlu siyah çay" ya da "Earl Grey" olarak anılan çay sayesinde tanınıyor.

Oysa bergamot sadece siyah çaya aromasıyla dahil olan bir meyve değil, kendisinin başrolde yer aldığı çayı, yağı ve reçeli de var.

 • Bergamotun faydaları nelerdir?

bergamot-nedir-faydalari-3

 • Hoş kokusu sayesinde vücutta aroma terapi etkisi yaratıyor, stresin vücuttan uzaklaşmasına destek oluyor.
 • Stres kaynaklı uykusuzluklardan da kurtaran bergamot, özellikle çay olarak tüketildiğinde asabiyet ve gerginlik gibi olumsuz ruh hallerine iyi geliyor.
 • Polifenoller açısından zengin olduğundan antioksidan özellikler gösteriyor, vücudu toksinlerden, yani zararlı maddelerden koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Antioksidan özelliği sayesinde aynı zamanda damarların tıkanmasının, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamızın önüne geçiyor.
 • Yine güçlü antioksidan özelliğinin kötü kolesterole de iyi geldiği biliniyor.
 • Tahmin edebileceğiniz gibi bergamot, özellikle çay olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor, bu yüzden diyetlerin vazgeçilmezlerinden sayılıyor.
 • Bergamot, az miktarda da olsa kafein içerdiğinden vücuda enerji veriyor ama aynı zamanda aşırı tüketmekten de uzak durmak gerekiyor.
 • Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığına da katkıda bulunan bergamot, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırması sayesinde, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
 • Yine bu özelliğiyle vücudu birçok kanser türüne karşı koruduğu biliniyor.
 • İçindeki yararlı maddeler sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olan bergamot, hazımsızlığa, kabızlığa iyi geliyor. Ancak tüketirken aşırıya kaçarsanız ishal gibi durumlara da neden oluyor, bizden söylemesi.
 • Bergamot yağı, banyo suyuna eklendiğinde ateş düşürücü bir etki yaratıyor.
 • Antiseptik özellikler gösterdiğinden yağ olarak kullanılıp buhar banyosu yapıldığında ağız içi yaralara ve ağız kokusuna iyi geliyor.
 • Aroma terapi etkisi sayesinde masajlarda kullanılabilen, antiseptik özelliğiyle sabunlarda kullanılabilen bergamot yağı, stres kaynaklı ağrıların da hızlıca geçmesini sağlıyor.
  • Bergamot nasıl kullanılır, nerelerde bulunur?

  bergamot-nedir-faydalari-4

  Bergamot, başında da söylediğimiz gibi en çok siyah çayın içine dahil olan haliyle biliniyor ve bu haliyle büyük marketlerden, aktarlardan kolayca temin edilebiliyor. Ancak bergamotun başrolde olduğu ayrı bir "bergamot çayı" da bulunuyor. Bu çay da yine aktarlardan temin edebilecekleriniz arasına giriyor.

  Peki, bergamot çayı nasıl hazırlanıyor?

 • Aktarlardan bergamot çayının kurutulmuş yapraklarını, kabuğunu ya da tohumunu alıyorsunuz.
 • Tohumunu ya da yaprağını kullanacaksanız 2, kabuğunu kullanacaksanız 1 çay kaşığı kadarını alıyor ve kaynattığınız 1 su bardağı suyun üzerine ekliyorsunuz.
 • Yaklaşık 5-10 dakika arası demlemeye bırakıyor, ardından süzüp arzuya gire içine limon sıkıp bal ekleyerek afiyetle tüketiyorsunuz.
 • Ancak dikkat, demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çayınızın aroması ve tadı o denli baskın olacaktır. Eğer az aromalı bir çay istiyorsanız 5-6 dakika demlemeniz yeterli.

  Bunun dışında yine aktarlardan ya da kozmetik mağazaların ilgili reyonlarından bergamotun yağını da temin edebilir, bu yağ ile buhar banyosu yaparak baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi sorunlarla baş edebilirsiniz.

  Bergamot tüm bunlar dışında meyvesinin reçeli yapılarak da kullanılıyor, kozmetik sektöründe birçok sabun, parfüm ve duj jelinin içeriğine de aromasıyla katkıda bulunuyor.

  • Bergamotun bir zararı var mıdır?

  bergamot-nedir-faydalari-2

  Bergamotu, özellikle çay olarak tüketmeyi seçiyorsanız aşırıya kaçmadan içmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. O nasıl olacak derseniz hemen anlatalım: Eğer her gün bergamot çayı tüketiyorsanız mutlaka 5-6 günde 1, bir hafta ara vermelisiniz ve günde 1-2 fincandan fazla tüketmemelisiniz. Bergamotlu siyah çay söz konusu olduğunda fincan miktarını artırabilir ama aşırıya kaçmamaya ve ara vererek tüketmeye devam etmelisiniz.

  Aksi takdirde, bergamotun özellikle kadınlar üzerinde adet düzensizliklerine neden olabileceği, yine bu dönemlerde ağrı oluşturabileceği biliniyor. Diğer yan etkileri arasında baş ağrısı, uykusuzluk, ishal ve mide bulantısı, daha ciddi boyutlardaysa kalp ritminde düzensizlikler meydana getirebileceği söyleniyor.

  Bunun dışında elbette her yiyecek ve içecekte olduğu gibi eğer herhangi, ciddi ve kronik bir rahatsızlığınız varsa, gebelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz doktorunuza danışmadan düzenli olarak tüketmemeli, doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir ürünü kullanmamalısınız.

  Sözün kısası, bergamotu da diğer birçok bitki gibi ölçülü kullanmalı, sağlığınızı tehlikeye atacak hiçbir uygulamaya girişmemelisiniz, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?