surutka-tarifi
Boşnakların Lezzet Sırrı:

Surutka Tarifi

Tarif Defterime
Ekle

Bosna'nın da içinde yer aldığı boydan boya bir Balkan coğrafyası süt ve süt ürünleriyle nam salmıştır. Onların sahiplendiği "Surutka" aslında bildiğimiz peynir altı suyuna verilen isim. Boşnaklar peynir yaptıkları suyu heba etmeyip meşrubat gibi tükettikleri bu içeceği yapmakta kullanırlar. Öyle ki sağlıklarını, uzun boylu ve güçlü kas yapısına sahip olmalarını bağladıkları surutkanın hazırlanması ve ikramı geleneklerini bile etkilemiştir.

Boşnak kayınvalideler hamileliğinin son aylarından emzirme dönemi sonuna kadar gelinlerine surutka hazırlarlar. Bu içeceğin bebeğin sağlığına da etki ettiği düşünülür. Daha sonraki yıllarda bu görev anneye geçer. Anne okul çağlarına kadar çocuklarına düzenli olarak "surutka" hazırlar. Surutka aynı zamanda bebek ziyaretlerinde komşularca bebek evine hediye götürülecek kıymet taşır. Hatta daha sonraki yıllarda bunu bir beslenme biçimine dönüştürerek surutkayı adeta bir meşrubat gibi tüketirler. Şifa olsun!

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 büyük şişe (3 lt.lik)

HAZIRLAMA SÜRESİ

35 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 dakika
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Surutka Tarifi İçin Malzemeler

Peynir yapımı için:

 • 5litresüt(çiftlik sütü)
 • 1tatlı kaşığıpeynir mayası
 • 1kasesalamura tuzu

Surutka için:

 • 3yemek kaşığıyoğurt
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Surutka Tarifinin Püf Noktası

Surutkanızı peynir mayası ile mayaladığınız peynirden elde etmişseniz yoğurt ile zayıf bir mayalama tadına ve dayanıklılığına katkı sağlayacaktır. O haliyle bile lezzetli ve içilebilirdir. Eğer sirke, limon gibi asitlerle bir çeşit kesmikli peynir (lor, ekşimik ) elde edecekseniz o zaman tadı daha buruk, rengi daha yeşile çalar bir peynir altı suyu olur. O zaman birebir ölçüde ayran yahut yoğurt katarak içilebilir yapabilirsiniz. İlk yöntem (peynir mayası kullanmak) ısrarla tavsiye edilir. Surutka nihayetinde bir süt ürünü olduğu için o hafta içinde buzdolabı şartlarında tüketmeniz önerilir. İçmeyi kolaylaştırmak ve damak tadı için içerisine bal, ayran, yoğurt yahut kefir koyarak da tüketebilirsiniz. Sporcu beslenmesinde "whey proteini" olarak bilinen bu içeceğin faydalarını internette bir araştırma ile öğrenmenizi ve beslenmenizin bir parçası görmenizi tavsiye ederim.

nasil-yapilir

Surutka Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Surutka yapmaya giden yol ev tipi bir peynir hazırlanmasından geçer. Bu sebeple genel hatlarıyla bir peynir yapımından bahsedip, ondan elde ettiğimiz peynir altı suyu ile surutka hazırlayacağız.
 2. 5 litrelik çiftlik sütünü ocağa alın. 70-80 derece sıcaklığa kadar çıkartarak pastörizasyonu sağlayın. Burada dikkat etmeniz gereken, asla kaynama sıcaklığına sütü çıkarmayın. Bunun için bir sıvı termometresi kullanabilirsiniz yahut gözlem yoluyla bu işi halledebiliriniz.
 3. Pastörize olan sütü el dayanacak mayalama sıcaklığına indirin. 36-40 dereceler bu iş için idealdir. Varsa üzerinde oluşan kaymağı giderin.
 4. 5 litre süt için 1 tatlı kaşığı peynir mayasını ilave edip kaşıkla karıştırın. Kapağını kapatıp etrafını bir bezle örtün. Yaklaşık 1,5 saat peynirin pelte oluşturması için bekleyin.
 5. Sütün üzeri peynir peltesi oluşturunca bir bıçak yardımıyla bu peltey boylamasına ve enlemesine birkaç dilime ayırın. Peynir altı suyunun alttan hafifçe üste sızmasına müsaade edin.
 6. Derince bir kabın üzerine bir süzgeç yahut kevgir oturtun. Kevgirin üzerine dışına fazlaca taşacak bir süzme tülbenti koyun. Oluşan peynir peltesini önce kepçeyle en nihayetinde tencereyi boca ederek tülbenin üzerine kontrollü olarak dökün.
 7. Peynir suyu tülbentten ve kevgirden alttaki tencereye dolacaktır. Zaman zaman tülbenti sıvazlayarak süzülmeyi hızlandırın.
 8. Yahut tülbentin boynunu boğumlayıp yüksekçe bir yere asarak ertesi güne kadar kendi halinde süzülmesini sağlayın.
 9. Bir diğer yol da ağzını düğümlediğiniz kevgir üzerindeki peynir peltesinin üzerine ağırlık koyarak tüm peynir altı suyunu uzaklaştırmaktır.
 10. Ertesi gün kıvamlanan bu peyniri bir başka kalıba alarak buzdolabı ortamında bir gece daha tıkızlaştırarak peynirinizi hazır edebilirsiniz. Bu peyniri dilimlere alın.
 11. Her tarafını salamura tuza bulayıp kavanozlara basarak ev tipi bir peynir elde etmiş olursunuz. Dilerseniz kavanoza bir miktarda peynir altı suyu ekleyerek dayanıklılığını artırabilirsiniz.
 12. Nihayet sıra geldi surutkaya. Peyniri süzdürerek elde ettiğimzi peynir altı suyunu el dayanacak mayalama sıcaklığına kadar ısıtın.
 13. Beş litre sütten yaklaşık 3 - 3,5 litre gibi bir su elde etmiş olmalısınız. Isıttığınız bu peynir altı suyuna her litre için 1 kaşık hesabı 3-3,5 yemek kaşığı yoğurt ekleyip zayıf bir mayalama elde edin.
 14. Bu mayalama peynir altı suyunun kıvamına etki etmez. Yine ayran gibi bir surutkanız olur. Mayalama sadece dayanıklılığına ve lezzetine katkı sağlayacaktır.
 15. Yaklaşık 3-4 saat örtü altında mayalandırdığınız peynir altı suyunuz artık surutkaya dönüştü.
 16. Surutkanızı kavanozlayıp dolaba kaldırın. İçecek olarak veya hamur işlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun.
cooking-proposal

Surutka Tarifinin Pişirme Önerisi

Temiz bir tülbent bezi, süzgeç kullanıldı.youtube-thumbnail

Yorumlar

1

Nil AY31 Mart 2022 11:53
Kayınvalidem tarafı Bosna'dan. Onlar çok yapar ve severler. Ben henüz alışamasam da çok sağlıklı olduğunu biliyorum. Elinize sağlık.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?