Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
×

"Dimes" gizli komutunu söyleyerek, Dimes’ten gizli hediye kutusu kazandınız. Tek yapmanız gereken aşağıdaki iletişim bilgilerini doldurmak. Tebrikler!

Kabağa Güzelleme:

Bal Kabağı Reçeli Tarifi

Kabağa Güzelleme:

Bal Kabağı Reçeli Tarifi

https://yemek.com/tarif/bal-kabagi-receli | Bal Kabağı Reçeli Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Dimes

Hayata Başka Bak!

Yavaş yavaş pazar tezgahlarında görmeye başladığımız, bu senenin mahsulü olan bal kabaklarından reçel hazırlamaya var mısınız?

Kabak reçelini, kabak tatlısı kıvamında hazırlamak ve daha lezzetli hale getirmek için ilk olarak kireç kaymağını hazırlıyoruz.

KAÇ KİŞİLİK

1 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

7 saat

PİŞİRME SÜRESİ

1 saat

Malzemeler

 • 500 gram
  bal kabağı
 • 750 gram
  toz şeker
 • 1 litre
  su
 • 1/2 adet
  limonun suyu

  Kireç kaymağı için:

 • 2,5 litre
  soğuk su
 • 150 gram
  sönmemiş kireç

Püf Noktası

Genel olarak reçeli yapılan ve sert bir dokusu olan kayısı, domates, karpuz, kabak gibi meyve ve sebzeler kireç kaymağında bekletilerek hazırlanır. Kireç kaymağını hazırlamak için; derin bir tencerede soğuk su ve sönmemiş kireci karıştırın.Yaklaşık 3 saat sonunda dibe çöken kirecin üzerinde ince bir kireç tabakası kalacaktır. Bu tabakayı bir kaşık yardımıyla alarak atın. Altta kalan berrak suyu dipte oluşan kireç tortusunu havalandırmadan dikkatli bir şekilde süzün. Reçelini yapacağınız doğranmış sebze ya da meyveyi en az 4 saat kadar bu suda beklettikten sonra defalarca durulayın ve reçelini hazırlayın.

Pişirme Önerisi

Arzuya göre reçele çubuk tarçın ve karanfil ekleyebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın.

 2. Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün.

 3. Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın.

 4. Bol suda duruladığınız bal kabağını şekil vermek adına ucu tırtıklı bir bıçak yardımıyla küçük küpler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.

 5. Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin.

 6. Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın.

 7. Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın.

 8. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?