torik baligi

Torik

Favorilerime
Ekle

Ülkemizde Marmara Denizi ve Karadeniz'de sıklıkla görülen torik balığı, uskumrugiller familyasında yer alan bir balıktır. Koyu bir et rengine sahip, lezzetli bir balık cinsi olan torik, genelde 60 cm. civarındadır. Bu balık türünün avlanma dönemi ağustos olduğundan, genelde eylül ve şubat arasında tüketimi yaygındır.

Torik balığının faydaları nelerdir?

-İçinde fosfor, vanadyum ve sülfür bulunan bir balık türü olduğundan D vitamini ve protein deposudur.

-Kemik yapısını güçlendirir ve geliştirir.

-Saçların daha parlak görünmesini sağlar.

-Kolesterolü düzeltmeye yardımcı bir etkisi bulunur.

-Sık tüketildiğinde, vücuttaki açık yaraların daha çabuk kapanmasını sağlar.

-Gözler için faydalı bir besindir.

-Damar genişletici etkisi sayesinde kalp ve damar sağlığına da katkı sağlar.

-Cildi besleyerek yaşlanma etkilerini yavaşlatır.

-İçerdiği Omega 3 yağı, vücudun kendi üretemediği bir yağ olduğundan balık sayesinde alınır ve vücuttaki doku hücrelerini anne karnından başlayarak sağlamlaştırır, yeniler.

Torik balığı nasıl pişirilir?

Torik, yağlı balık türleri arasında yer aldığından her türlü pişirme yöntemi kullanılarak hazırlanabilen bir balık cinsidir. Torik balığı kış mevsiminde tüketildiğinde; bu dönemdeki soğuk hava koşulları sonucu yağ depoladığı için kızartması yapılması uygun olmaz. Siyah etli balık ailesinde yer alan torik balığı; buğulama, balık çorbası, lakerda olarak da tüketilebilir.

Torik balığı nasıl seçilir?

Balık seçiminde genelleşmiş, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar torik üzerinde de kullanabilir. Gözlerin canlılığına bakılarak balığın taze olduğu anlaşılabilir. Balığın etli kısmına bastırıldığında, parmak izi içe göçmüyor ve hemen düzeliyorsa bunun sonucu olarak yine balığın taze olduğu anlaşılabilir. Eğer solungaçlar yeterince kırmızıysa da torik balığının taze olduğu anlaşılabilir. Torik balığının kuyrukları sert ve dik duruyorsa yine balığın taze ve seçilebilir olduğu anlaşılır.

Torik balığı neyle iyi gider?

Torik balığı, yağlı ve lezzetli bir balık olduğundan yanında ek bir besin tüketilmesini gerektirmez. Bununla birlikte genelde roka ve taze turpla birlikte tüketilmesi yaygınlaşmıştır ve torik balığı bu iki bitki ile lezzet bakımından oldukça yakışır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?