Gumus Baligi

Gümüş Balığı

Favorilerime
Ekle

Aterina olarak da bilinen gümüş balığı, Atherinidae familyasından kemikli bir balık cinsidir. Sırtı yeşilimsi sarı, yan tarafı ise kül rengidir. Uzunluğu 10 cm dolaylarında olan gümüş balığı, plankton hayvanları ve balık yumurtaları ile beslenir. Eti oldukça lezzetli olmakla beraber lüfer, levrek gibi balıkların avlanmasında yem olarak da kullanılmaktadır.

Gümüş balığı nerede bulunur?

Gümüş balığı ülkemizde Marmara bölgesinde yaygın olmakla beraber Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de görülmektedir. Değişik su ortamlarına uyarlanmış olan bazı alt türleri Sapanca ve İznik Gölü gibi tatlı sularda yaşamaktadır. Türkiye dışında ise Atlas Okyanusu'nda İspanya, Portekiz ve Fas kıyılarına kadar yayılmış olan gümüş balığı, Güneydoğu Asya ve çevre adaların kıyılarında bulunan farklı türlere sahiptir. Süveyş Kanalı'na açıldıktan sonra Akdeniz'e girmiş olan bu türler Akdeniz'in doğu kıyılarından tüm denizlerimize yayılmıştır.

Gümüş balığı hangi mevsimde tüketilir?

Protein açısından son derece zengin olan gümüş balığı, karbonhidrat ve şekeri oldukça az barındırması sebebiyle de sağlıklı bir yiyecektir. A, B1, B2 ve D vitaminleri açısından zengin olup, siyah etli balıklar sınıfına girmektedir. Beyaz etli balıklara nazaran daha yağlıdır ve daha az jelatin içermektedir. Bu nedenle haşlamaya uygun değildir ve sindirimi daha zordur. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında tüketilmeye uygundur.

Gümüş balığı nasıl saklanır?

Balıkları dondurmadan önce hafifçe tuzlamakta yarar vardır. Böylelikle eti diriliğini muhafaza eder. Balıkları donmuş olarak muhafaza ederken dikkat edilecek önemli bir husus da çözülmüş balıkların tekrar dondurulmamasıdır. Balıklar genelde oda sıcaklığında 20 saat süre ile tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız ortamlarda bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 20 saati geçecekse muhakkak buzdolabına konulmalıdır. Genellikle balıkları saklamak için, öncelikle temizlemek gerekir. Ancak gümüş balığı bu açıdan istisna olan balıklar arasında olup, temizlenmeden saklanması gerekir.

Gümüş balığı nasıl pişirilir?

Haşlanmaya uygun olmayan gümüş balığı, mısır unu ile tavada kızartılarak pişirilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?