akya baligi

Akya Balığı

Favorilerime
Ekle

Lichiidae familyasından gelen akya balığı, 50 - 100 cm arasında küçük sürüler halinde yaşayan balık türüdür. Halk arasında kuzu, çıplak, leka ve İskender balığı gibi farklı adlarla anılır. Geçmişte fazla avlanma nedeniyle günümüzde nesli tehlike altında olan akya Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de yaşayan yırtıcı bir balıktır.

Akya balığı pişirme yöntemleri nelerdir?

Oldukça lezzetli bir balık olan akya, ızgara, tava, çorba, yahni gibi farklı yöntemlerle pişirilir. Eti biraz sıkı ve yağsız olan akya balığı, özellikle tuzda pişirildiğinde oldukça lezzetli olur. Tavada pişirileceği zaman önceden dilimlenip bol yağda kızartılır. Şiş olarak ise küçük parçalara bölünerek pişirilir. Şiş yapılmadan önce balığın iyice terbiye edilmesi ve çok ağır ateşte pişirilmesi gerekir. Şişte akya balığı pişirirken sık sık zeytinyağıyla yağlanması oldukça önemlidir. Bunun yanında akya balığı fırında pişirilecekse yağlı kağıt üzerinde ve balığı bolca tuzlayarak pişirmek gerekir.

Akya balığı püf noktaları

Akya balığının daha lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken noktaların başında balığın taze olması gelir. Taze akya balığı ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında bulunur. Bunun yanında fırında lezzetli bir akya balığı pişirmek için defne yaprağı ve kekik kullanmak gerekir. Az yağlı bir balık olan akya, ızgara yapılacaksa ızgaraya yapışmaması için sıvı yağ, karabiber, tuz karışımına bulamak gerekir. Hangi pişirme yöntemi kullanılırsa kullanılsın akya balığını fazla pişirmemek oldukça önemlidir.

Akya balığı nasıl seçilir ve nasıl saklanır?

Akya balığı pulsuz bir balık olduğu için seçerken derisinin canlılığına bakmak gerekir. Derisi gergin ve parlak ise bu balığın taze olduğunu gösterir. Rengi dışında gözlerinin parlaklığına ve kokusuna bakılır. Eğer balık taze ise kokusuz olur ve gözleri canlı görünür. Bunun dışında balığın taze olup olmadığını etin gerginliğinden anlaşılabilir. Akya balığı saklanırken dikkat edilecek hususlar ise diğer balıklarla aynıdır. Eğer balık dondurucuya konulacaksa önce temizlenir ve buzlukta en fazla on beş gün bekletilmelidir. Balığı dondurucudan çıkardıktan sonra ise bir gün buzdolabında bekletmek gerekir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?