pisi-baligi

Pisi Balığı

Favorilerime
Ekle

Pleuronectidae familyasından gelen pisi balığı, kumlu deniz tabanlarında yaşayan yassı bir balıktır. Üst kısımları esmer, vücudu küçük pullarla kaplı pisi balığı, sakin yapısı ile bilinir.

Pisi balığı pişirme yöntemleri ve püf noktaları

Beyaz eti, az kılçıklı yapısı ve lop etiyle bilinen pisi balığı, fırında, tavada ve güveçte pişirilir. Sarması da yapılan pisi balığı, pişirme yöntemlerine göre peynir, mantar, pirinç gibi malzemeler ile hazırlanabilir. Bu gibi farklı yöntemlerle pişirilen pisi balığında en önemli nokta balığın pişirilmeden önce bir saat kadar bekletilmesi gerektiğidir. Pisi balığı tavada pişirilecekse az yağda kızartmak gerekir. Kızartma aşamasında balığı sürekli çevirmemek oldukça önemlidir. Pisi balığının buğulaması yapılacağı zaman ise tereyağı ve zeytin yağı gibi farklı yağları karıştırarak balığı harlı ateşte pişirmek balığın lezzetini arttırmak açısından oldukça önemlidir.

Pisi balığı temizleme yöntemleri

Pisi balığı, diğer balıklardan farklı özelliklere sahip olduğu için temizleme yöntemleri de oldukça farklıdır. İlk olarak yüzgeçlerden temizlenmesi gereken pisi balığı için keskin bir bıçak, satır, pense ve makas kullanmak gerekir. Yüzgeçleri, tavuk makası veya bir satır ile kesilen balığın kenar kısımları iyice temizlenir. Başı kesilir ve çok az yer kaplayan iç organları karnı yarılarak çıkarılır. Özellikle iç kısımlarındaki kanlı bölgelerin tamamen temizlenmesi gerekir. Üst derisi bir pense veya keskin bir bıçak yardımı ile ayrılır ve üst fileto orta bölümde yer alan ana kılçık üzerinden kesilir. Aynı işlem, balığın diğer yüzüne de uygulanır.

Pisi balığı mevsimi ve seçilmesi

Balığın lezzetli olması için mevsiminde alınması gerekir. En taze olarak bulabileceğiniz dönem kasım ayıdır. Pisi balığını seçerken ise dikkat edilecek hususlar diğer balıklarla aynıdır. Öncelikle balığın gözlerine ve derisine bakmak gerekir. Gözleri vücudunun sağ tarafında bulunan pisi balığının gözlerinin dışa dönük olması ve canlı bakması gerekir. Balık seçerken ikinci olarak derisine bakmak gerekir. Ancak pisi balığı pullu bir balık olduğu için pullarına bakmak gerekir. Pulları çekilince kolay kopuyorsa, balık bayattır.

Görsel kaynak: depo.ee


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?