Roka

Favorilerime
Ekle

Turpgiller familyasından gelen roka, güzel kokusu ve tüylü sapları ile tanınan Akdeniz’e özgü bir bitki türüdür.Tüylü saplar üzerinde büyüyen çiçeklere, beyaza yakın renge ve almaşık bir şekilde dizili yapraklara sahip olan roka, 40 santimetreye kadar uzayabilir. Hoş kokusu ve acımsı tadı ile yemek yapımında kullanılan roka bitkisinin kökü ve tohumları da tüketilir.

Roka bitkisini mevsimi ve seçilmesi

Oldukça keskin bir tada sahip olan roka, kolay yetişen bir bitkidir. Yılda iki defa, ilkbahar ve sonbahar aylarında ekilen roka, 1-1 buçuk ay sonra toplanacak olgunluğa erişir. Büyüyen roka yaprakları köklere zarar vermeden nazikçe koparılır veya bir makas yardımı ile kesilir. Toplanan rokalar kısa sürede tüketilmelidir.

Buzdolabında en fazla bir hafta tazeliği koruyabilen roka buzdolabı poşetine sarılarak muhafaza edilmelidir. Halk pazarlarında ve manavlarda yılın her mevsimi bulunabilen roka bitkisini seçerken ise orta boy ve canlı görünen yapraklar seçilmelidir. Roka temizlenirken sirkeli suda bekletilmesi tavsiye edilir.

Roka nasıl tüketilir ve püf noktaları nelerdir?

Roka bitkisinin en yaygın kullanımı salata şeklindedir. Taze toplanan roka yaprakları, domates ve sarımsak gibi sebzeler ile salata yapımında kullanılır. Siyah zeytin ve ceviz gibi malzemelerin de eklenebildiği roka salatasına tulum peynir veya kaşar peyniri gibi farklı peynir çeşitleri de konulabilir.

Salata dışında et yemeklerine konulan roka sebzesinden çorba da yapılır. Roka çorbası balık yemeklerinin ve patates yemeklerinin yanına hazırlanabilir. Roka, çığ olarak yoğurda katılarak da yenebilir. Roka bitkisinin tohumlarından yapılan baharat ise farklı mutfaklarda sulu yemeklerde kullanılır.

Rokanın faydaları nelerdir?

- Vitamin bakımından zengin olan roka, vücudun kuvvetlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.

- Karaciğer hastalıklarına iyi gelen roka, kanın temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda sarılık hastalığına iyi gelir ve karaciğerden kaynaklanan ağrıları azaltır.

- Afrodizyak özelliğine sahip olan roka, cinsel gücü arttırır.

- Roka iştah açar.

- Hazımsızlığa iyi gelen roka, mideyi güçlendirir ve sindirimi kolaylaştırır.

- Öksürük kesme özelliğine sahip olan roka, soğuk algınlığı hastalığının neden olduğu ağrıları azaltır.

Görselin kaynağı: http://uprootfarm.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?