Koşer Tuz

Favorilerime
Ekle

Tuzlu suyun buharlaştırılması ile elde edilen koşer tuz, iri taneleri ve katkı maddesi içermeyen doğal yapısı ile tanınır. Asıl adı “Kosher” olan tuz, kristal parçacıklarına benzeyen taneciklere ve geniş bir yüzeye sahiptir.

Yahudi inancında yaygın bir şekilde kullanılan bu tuz, sofra tuzuna oranla daha esmer ve daha büyüktür. İri taneli oluşu sayesinde parmakla tutulup yemeğe kolayca serpiştirilebilir. İyot içermeyen yapısı ile sofra tuzundan daha sağlıklı olan koşer tuz, lüks restoranlarda tercih edilir.

Koşer tuz nerede satılır? Nasıl saklanmalıdır?

Yahudilerin koşer yemek kültürüne ait bir kavram olan koşer tuz, Yahudi ülkelerinde sertifikalı tuz olarak bilinir ve büyük marketlerde kolayca bulunur. Türk yemek kültüründe ise sınırlı bir kullanıma sahip olduğu için koşer tuzun marketler ve aktarlarda bulunması oldukça zordur.

Türkiye’de gurme ürünler satan özel dükkanlardan temin edilebilen koşer tuz, yabancı internet sitelerinden büyük karton kutular halinde satın alınabilir. Koşer tuz, kimyasal işlemlere tabi tutulmadığı için çabuk nemlenir. Bu nedenle ambalajı açıldıktan sonra ağzı hava almayacak şekilde kapatılmalı ve paketten çıkarılan tuz tekrar pakette konmamalıdır.

Koşer tuz nasıl kullanılır? Püf noktaları nelerdir?

Koşer tuz, lüks restoranlarda yapılan et ve balık yemeklerinde kullanılır. Rafine tuz gibi küçük taneciklere sahip olmadığı için et veya balık yüzeyine daha iyi yapışır. Böylece etin tavaya taşınması sırasında oluşan tuz kaybı önlenmiş olur. Özellikle pirzola, rosto pişirirken ya da tavada et dilimi kızartırken kullanılan koşer tuz, etin daha çabuk pişmesini sağlar.

Koşer tuz, deniz tuzunun kullanıldığı her yemeğe eklenebilir. Ağızda çabuk çözülmediği için yemeğe tuzlu bir tat vermeyen koşer tuz, çeşitli baharatlarla ve soslarla birlikte salatalara konur. Yemekler dışında Yahudi mutfağına özgü ekmek ve çörek gibi hamur işlerine de katılır.

Koşer tuzun faydaları nelerdir?

- Koşer tuz, iyot içermediği için tansiyon hastalarına tavsiye edilir.

- Koşer tuz, tiroit bezinin az çalışması sonucunda oluşan ellerde titreme, zayıflama ve çarpıntı gibi durumları önler.

- Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.stylecraze.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?