Kristal Tuz

Favorilerime
Ekle

Dünyanın en nadir bulunun tuz çeşitlerinden biri olan kristal tuz, kaya tuzunun milyonlarca yıl yüksek basınç altında kristalleşmesi ile oluşur. Yüksek basınç altında yoğunlaşarak küçülen kristal tuz, ince bir moleküler yapıya sahiptir.

İnce moleküler yapısı ile kaya tuzundan daha küçük tanelere sahip olan kristal tuzun hücreye girişi diğer tuzlara oranla daha kolaydır. Kristal tuz, şeffaf ve saydam taneleridir ve kristal tuzun en kalitelisi Pakistan sınırları içindeki Himalaya Dağları'ndan elde edilir.

Kristal tuz nerede satılır? Nasıl saklanır?

Oldukça nadir bulunan kristal tuz, kaya tuzu ve sofra tuzu gibi marketlerden temin edilemez. Lüks alışveriş merkezlerinde ve büyük aktarlarda genellikle Himalaya kristal tuzu adı altında satılır. Büyük kristal parçalar halinde keseler içinde ya da öğütülmüş olarak iki farklı şekilde bulunabilen kristal tuz, şifalı ürünler satan internet sitelerinden de sipariş ile getirtilebilir. Kristal tuz büyük kristal parçalar halinde ise keseler içinde uzun yıllar saklanabilir. Taneler halindeki kristal tuz ise nemli ortamlarda bulundurulmamalı ve ağzı kapalı bir kavanozun içinde muhafaza edilmelidir.

Kristal tuzun faydaları nelerdir?

- Kristal tuz vücudun asit ve baz dengesini olumlu etkileyerek kan basıncının düzelmesine yardımcı olur.

- Dengeli ve düzenli kullanılan kristal tuz, yüksek tansiyona iyi gelir.

- Yüksek oranda mineral içeren kristal tuz, dolaşım sistemine ve böbrek taşlarına karşı faydalıdır.

- Kristal tuz ile hazırlanan sole gece yatmadan cilde sürülür ise cilt lekeleri, çil, sivilce izi, uçuk ve akne izlerinin geçmesine destek olur.

- Düzenli kullanılan kristal tuz, kalp ritminin düzelmesine yardımcı olur.

Kristal tuz nasıl kullanılır?

Kristal tuz doğal ilaç olarak ve gıda olarak iki farklı şekilde tüketilebilir. Doğal ilaç olarak kullanılacağı zaman su dolu bir kavanozun içinde eritilir ve birkaç saat bekletildikten sonra düzenli olarak içilir. Gıda olarak kaya tuzu, deniz tuzu ve sofra tuzu gibi kullanılabilir.

Kristal tuz yemeklerde kullanılacaksa öğütülmüş olarak satılanları tercih edilmelidir. Büyük parçalar halindeki kristal tuz ise tuz değirmeni ile öğütülerek yemeklere normal tuz miktarınca eklenebilir. Çözülerek sole yapılmış kristal tuz da yemeklerde kullanılabilir.

Görselin kaynağı: http://hida.com.tr/Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Limon Tuzu
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Limon Tuzu
Yemek.com
Aralık 9, 2015

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Kaya Tuzu
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Yosun Tuzu
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Deniz Tuzu
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Füme Tuz
Yemek.com
Kasım 23, 2015
Rafine Tuz
Yemek.com
Kasım 23, 2015
Pembe Tuz
Yemek.com
Kasım 19, 2015
Sofra Tuzu
Yemek.com
Kasım 19, 2015