Pembe Tuz

Favorilerime
Ekle

Himalaya tuzu ya da turuncu tuz olarak da bilinir. Pembe tuz; doğal, herhangi bir işlemden geçmeyen ve kullanım alanları çok çeşitli olan tuz çeşididir. Pembe tuz rengini, içerdiği demir elementinden dolayı alır. Pembe tuz, Himalaya Dağları’nın güneyinde, Pakistan’daki tuz madenlerinden elde edilir. İçerisinde birbirinden farklı ve yararlı mineralleri barındırır.

Pembe tuz nasıl kullanılır?

Pembe tuz sofra tuzuna kıyasla daha keskin bir tada sahiptir. Bu nedenle yemeklerde normal kullanılan tuz miktarına göre daha az kullanılması gerekir. Himalaya tuzunun oluşumu yıllarca sürdüğü için suda çözülmesi de zaman alır. Yemeklere, su içinde eritildikten sonra konması tavsiye edilir. Tuz konması gereken bütün yemeklerde kullanılabilir. Kaynama süresince içerisindeki mineraller kaybolacağı için yemeklere pişirme işleminin sonrasında eklemek daha uygun olur.

Pembe tuzun faydaları nelerdir?

- Vücudun kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

- Vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırır, birikmiş elektrik yükünün azaltılmasını destekler.

- Yorgunluğu alır, vücudun enerji depolamasını sağlar.

- Yüksek tansiyonu dengede tutmaya destek olur. Dolayısıyla yüksek tansiyondan kaynaklanabilecek kalp krizi ve beyin kanaması gibi durumları önlemeye yardımcıdır.

- Migren, kemik erimesi, kireçlenme gibi sorunlara karşı vücudun korunmasını sağlar.

- Günlük önerilen tuz miktarı 6 gramdır. Pembe tuz, deniz tuzu, kaya tuzu, salamura tuzu, sofra tuzu ve diğer bütün tuz çeşitlerinin toplam tüketiminin önerilen miktara düşürülmesi sağlık açısından önem taşır.

Pembe tuzun diğer kullanım alanları nelerdir?

Pembe tuz, inceltilerek yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, tuzun bir süre suda çözülmesi sağlanarak doğrudan içilebilir. Cilt ve ayak bakımında da sıklıkla kullanılır. İçerdiği mineraller hem akne ve sivilce oluşumunu önlemede hem de vücut dolaşım sisteminin etkin çalışmasında etkilidir. Pembe tuz, aynı zamanda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ciltte bakım kürü olarak, banyoda da banyo tuzu olarak kullanıma uygundur.

Himalaya tuzu, lamba olarak da kullanılır. Himalaya tuz lambaları yaydıkları negatif iyon vasıtası ile doğal hava temizleyici işlevi görürler. Negatif iyon; fiziksel ve ruhsal yorgunluklara iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve konsantrasyonu artırır.

Bu çerçevede, Himalaya tuz lambaları da özellikle iç mekanlarda bilgisayar, TV ve mobil cihazlardan yayılan radyasyonu azaltmak; iş yerlerinde verimliliği ve konsantrasyonu artırmak için kullanılır.

Görselin kaynağı: http://www.kuisiware.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Cem Demir12 Haziran 2018 12:45
Sevgili arkadaşlar, pembe himalaya tuzu banyo tuzudur sofra tuzu olarak kullanılmamalıdır. Gerçek himalaya tuzu beyaz olur ve ithalatı Tarım Bakanlığı nın iznine tabidir analizden geçer ve enfazla 500 gr.lık paketlerde satılabilir. Diğer pembe banyo tuzları ise her hangi bir izne ve denetime tabi değildir. 1 kg. veya daha fazla kg. larda paketlenebilir. Paket üzerinde Tarım Bakanlığıyla ilgili her hangi bir ibare yoktur. Bilginize...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?