Okyanus Tuzu

Favorilerime
Ekle

Okyanus suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen okyanus tuzu, işlenmemiş, rafine edilmemiş, bu sayede doğal mineral zenginliğini koruyan bir tuz çeşididir.İçinde 80’e yakın mineral barındıran ve insan vücudunun mineral dengesine katkı sağlayan okyanus tuzu, bu özelliği ile diğer tuzlardan ayrılır. İri taneli ya da dövülmüş olarak satılan ve özellikle turşu yapımında kullanılan okyanus tuzu, salamura asma yaprağı ve tuzlu balık yapımında da tercih edilir.

Yemeklere ilave edildiğinde içeriğindeki farklı elementlerin yemeklerde farklı tatlar oluşturması, okyanus tuzunu rafine tuz gibi diğer tuz çeşitlerinden daha lezzetli kılar. Fazla tuz tüketimi yüksek tansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları riskini artıran bir faktördür. Bu noktada tuzu kontrollü tüketmek ve okyanus tuzu gibi nispeten sağlıklı tuz seçeneklerine yönelmek gerekir.

Okyanus tuzu nasıl elde edilir?

Okyanusta eriyik halde bulunan tuzu elde etmek için okyanus suyu bilinçli olarak kurutulur. Bu amaçla okyanus suyu, deniz kıyısında oluşturulan küçük ve derin olmayan yapay havuzlara aktarılır. Daha sonra güneş ışığı yardımıyla su buharlaştırılır. Geriye kalan tuz kuruduğu zaman toplanmaya hazırdır. Günümüzde, dünya tuz ihtiyacının yüzde 20’si bu yöntemle elde edilen okyanus tuzuyla karşılanır.

Okyanus tuzu nereden alınır?

Okyanus tuzu alırken suni katkı maddesi ilave edilmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Öğütülmüş okyanus tuzunun içerisine farklı rafine tuzların karıştırılma riski bulunur. Bu yüzden güvenilir bir noktadan ve özellikle işlem görmemiş halini almak daha faydalıdır. Aktarlarda sıkça rastlanılan okyanus tuzu, büyük marketlerde de bulunabilir. Ayrıca birçok markanın internet üzerinden satışı mevcuttur.

Okyanus tuzu ile zayıflama

Yemeklerde kullanılabildiği gibi cilt bakım ürünü olarak da tercih edilen okyanus tuzu, bölgesel fazlalıkların giderilmesinde yarar sağlar. Bu amaçla uygulanan yöntemler, vücudun sorunlu bölgesini okyanus tuzu ile ovmak ve bölgeyi sararak ısıtmak prensibine dayanır. Korse ya da streç film yardımıyla yapılan sarma işlemi tamamlandıktan sonra bir, iki saat beklenir. Magnezyum, kalsiyum, iyot ve demir açısından zengin olan okyanus tuzunun içindeki bu mineraller, yağ yakımına yardımcı olur.

Okyanus tuzunun faydaları nelerdir?

- Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir.

- Suya okyanus tuzu ilave ederek banyo yapmak cildi pürüzsüzleştirir ve cilt esnekliğini artırır.

- Okyanus tuzu antiseptik özelliği sayesinde sivilce tedavisinde kullanılır.

- Islak saçı okyanus tuzu ile ovmak, ölü deri hücrelerini yok eder, saçlardaki aşırı yağlanmayı engeller.

- Selülit tedavisinde etkilidir.

- Deride oluşan çatlakların giderilmesinde faydalıdır.

- Okyanus tuzunun başka bir faydası da, radyasyona maruz kalındığında etkili bir banyo malzemesi olmasıdır.

Görselin kaynağı: http://istanbella.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?