Turna Balığı

Turna Balığı

Favorilerime
Ekle

Diğer balıklardan daha hızlı olan yapısıyla turna balığı avlanma konusunda en zor balıklardan biridir. Küçük turna balıkları daha yeşil renkteyken, zaman geçtikçe bu renk yerini sarı tonlarına bırakır. Oldukça hızlı ve vahşi bir balık türü olan turna balığı, 2 metre civarında bir boya ve 30 kiloya ulaşabilir. Balık türleri arasında en etçil türlerden biri olan turna balığı, kendi türünden ve hatta yavrularından bile beslenme konusunda yararlanabilir. Avrupa ve Amerika'da bulunan turna balığı, ülkemizde kuzey turnası ve benekli turna olmak üzere iki çeşit olarak bulunur.

Turna balığı faydaları

-Omega 3 ve fosfor açısından zengin olan turna balığı, vücuttaki zararlı bileşenlerin atılmasını sağlar. 

-Bağışıklı sistemini güçlendirmede en büyük yardımcılarınızdan biridir.

-Cildin yenilenmesine katkı sağlar.

-Beyin ve sinir sistemini güçlendirir.

-Kanın pıhtılaşmasını engeller.

-Vücut için gerekli olan birçok proteini karşılar.

Turna balığı nasıl pişirilir?

Turna balığının eti beyaz olsa da tadı bakımından çok lezzetli bir balık değildir. Bu nedenle pişirirken tatlandırılması ve buğulama gibi yöntemlerin çok tercih edilmemesi gerekir. Turna balığı pişirilirken önerilen yöntem tavada pişirilmesidir. Pulları iyice ayıklayıp temizlenen turna balığının kafasının ve kuyruğunun kesilmesi ve balığın kalan bölgelerinin de kesilerek tuzlanması gerekir.

Nasıl seçilir?

Genelde balığın gözlerine bakılarak, gözleri canlı görünen balıklar tercih edilir. Turna balığı gibi çok pullu balık türlerinde pulların parlak ve vücutta sıkı tutunmuş olması da tazeliği konusunda bir ipucu olabilir. Bu tip büyük balık türlerinde kuyruğun dik olması da tazeliğin bir belirtisidir.

Püf noktaları

Turna balığı gövdesinin üst kısımlarında ince kılçıklar bulunabilir. Daha küçük boyutta olan turna balıklarının ayıklanması çok daha zor olacaktır. Bu nedenle daha büyük boyutta olan turna balıklarının tercih edilmesi kılçıklarının kolay ayıklanması açısından kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca haziran ve temmuz ayları, turna balığı tüketimi için en uygun dönemdir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?