Çinekop

Favorilerime
Ekle

Lüfer ailesinin en küçük üyelerinden bir tanesi olan çinekop, en fazla rağbet gören orta boy balıklar arasında yer alır. Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren çinekop kışın gelişi ile beraber boğazlara ve Marmara’ya göçerek yağlanır ve lezzet kazanır. Mineral ve vitamin içeriği bakımından oldukça zengin bir balıktır.

Çinekopun faydaları nelerdir?

-Kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde faydası bulunmaktadır. Kalp ritmini düzenleyerek kalp krizine karşı koruyucu özellik sergiler.

-Büyüme çağındaki çocukların gelişimine büyük oranda katkı sağlar

-İnme ve felç riskini azaltmada yardımcıdır

-Şeker hastalığına karşı tüketilmesi tavsiye edilir.

-Depresyondan koruyucu özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir.

- Alzheimer, şizofreni, bunama gibi beyin kaynaklı hastalıkların iyileştirilmesinde faydalı etkilere sahiptir. Hafızayı güçlendirir.

-Tansiyonu düşürmede, kolesterolü dengelemede faydası bulunmaktadır.

-Zihinsel ve bedensel gelişimi sağlar. Kemik ve diş gelişimini destekler. Cenin üzerinde beyin gelişimini kuvvetlendirici etkileri vardır.

-Kanın pıhtılaşmasına karşı önleyicidir.

-Hücre koruyucudur ve dokuların erken yaşlanmasını önler.

-Sperm sayısını ve kalitesini arttırma yönünden katkısı bulunmaktadır.

- Enerji üretimini sağlar, sinir ve sindirim sistemini korumaya yardımcıdır.

Çinekopun besin değeri nedir?

inekopun 100 gramında ortalama 144 kalori, 32 gram protein, 1.6 gram yağ bulunur. Bu haliyle diyet sofralarının vazgeçilmez besinlerindendir. 1100 miligram omega içeriği ile günlük omega-3 miktarının tamamını karşılar. B12 vitamini yönünden oldukça güçlüdür ve vücudun günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılar. A vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Çinekop nasıl temizlenmeli ve pişirilmelidir?

Lezzet kaybına uğramamaları için çinekop gibi orta büyüklükteki balıkların pişirilmeden önce çok iyi temizlenmesi gerekir. Balığın alt tarafından yukarı doğru bir kesik atılarak karnı yarılmalı, iç organları dışarı çıkarılmalı ve karın boşluğu kan pıhtıları ve siyah zarlardan arındırılmalıdır. Çinekopun solungaçlarının da çıkarılması yerinde olur. Yanak ve beyin kısımları leziz olduğundan kafası koparılmadan pişirilmesi yararlıdır. Çinekopun besin değeri en fazla fırında buğulama yapılarak korunur. Bu sayede vitamin ve mineral değerlerinin kaybı asgari seviyede tutulur. Izgara yapılarak da tüketilmesi faydalı olan çinekopun, kızartılması halinde hem kalorisi artacak hem de besin değeri olumsuz yönde etkilenecektir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?