Trança

Trança

Favorilerime
Ekle

Mercan balığı ile aynı aileden gelen trança, Ege'nin ünlü balığı olarak bilinir. Sıcak ve ılık denizlerin kayalık bölgelerinde tek başına yaşayan ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Kuvvetli dişleriyle her türlü kabuklu canlıyı yiyebilen trança balığı, halk arasında antenli mercan veya altınbaş gibi yöresel adlarla anılır.

Trança pişirme yöntemleri ve püf noktaları

Oldukça lezzetli bir balık olan trança, ızgarada, fırında, haşlayarak, yahni olarak ve salata olarak tüketilmektedir. Fırında pişirilecekse uygun malzemelerden yapılmış sos ile balığı iyicene ovmak ve kalan sosu da daha sonra üzerine dökmek balığın lezzetini arttıracaktır. Fırında pişirmenin yanı sıra trança kafasından yapılan çorba oldukça meşhurdur. Şişte trança pişirilecekse dikkat edilmesi gereken nokta balığın sosta bekletilerek dinlendirilmesi gerektiğidir. 20-30 dakika dinlenen balık, özellikle yüksek ateşte ve balığın dış kısmı kabuk bağlayıncaya kadar pişirilmelidir. Böylece balık suyuna kaybetmeyecek ve çok kuru olmayacaktır. İster fırında ister farklı yöntemlerle pişirdiğiniz trança balığına limonu pişirme sırasında değil, pişirdikten sonra eklemek gerekir. Bunun yanında farklı baharatlar, domates ve biberle buğulaması da yapılan trança severek tüketilir.

Trança balığının mevsimi

Trança balığı geçmişte bilinçsiz avlanma yüzünden nesli tehlike altında olan bir balık türüdür. Özellikle nisan ve temmuz arası yumurtlama dönemine geldiği için bu aylarda avlanması yasaktır. Av yasağının kalktığı temmuz sonundan eylül ayının başına kadar olan süre içinde tüketilmelidir.

Trança balığı seçimi ve temizlenmesi

Trança seçerken balığın gözlerine ve pullarına dikkat etmek gerekir. Gözlerinin canlı ve parlak bakması, pullarının ise deriye sıkıca yapışık olması gerekmektedir. Trança seçilirken dikkat edilecek noktalardan bir diğer ise etin elastik olması gerektiğidir. Etin elastik olduğu üzerine bastırılarak anlaşılabilir. Trança balığı pullu bir balık olduğu için önce pullarını temizlemek gerekir. Pullarını temizledikten sonra karnını yararak iç organları çıkarılmalı ve iç kısımı suyun altında tutularak temizlenmelidir. Temizlendikten sonra yapılacak yemeğe göre farklı büyüklüklerde parçalara bölünür ve trança başı diğer balıklara oranla daha etli ve lezzetli olduğu için atılmaz.

Görsel kaynak:http://www.kuyucu.gen.tr/tranca.html


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?